Három kőszínházi és három főiskolai társulat előadását látja vendégül az idei HolnapUtán Fesztivál keretében a nagyváradi színház
Fotó: Szigligeti Színház
Három kőszínházi és három főiskolai társulat előadását látja vendégül az idei HolnapUtán Fesztivál keretében, június 10–16. között a nagyváradi Szigligeti Színház – közölte a társulat.
2024. május 15., 17:002024. május 15., 17:00
2024. május 15., 17:292024. május 15., 17:29
Az eseménysorozatban helyet kapott a Szigligeti Társulat három előadása is, illetve az ünnepélyes évadzáró gála. A fesztivált 12. alkalommal szervezik,
A fesztivál június 10-én 17 órakor kezdődik a Transilvania Színpadon, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem ötödéves zenés színművész osztályának Frontátvonulás című produkciójával. A Cseh Tamás és Bereményi Géza művéből készült előadást Krasznai Vilmos rendezte.
A sepsiszentgyörgyi színház az Iráni konferencia című, nagy hatású előadással érkezik a fesztiválra
Fotó: Tamási Áron Színház
Ugyanaznap este 19 órakor a Csíki Játékszín Koldusopera című előadását láthatja a közönség. A brechti hagyományból kiindulva az alkotók egy sajátos elidegenítő effektussal dolgozó, szerelemmel, feszültséggel és mai alakokkal teli, különleges humorú előadásban idézik meg Brecht alakjait, miközben Kurt Weil közkedvelt dalai is felcsendülnek. Június 11-én 19 órától és 12-én 17 órától lépnek fel a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem színművészet szakos hallgatói a Hair című musical stúdióváltozatával. A Hairt több mint 50 éve játsszák töretlen sikerrel világszerte.
Június 13-án 17 órától a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Exit című előadását láthatja a közönség a Transilvania Színpadon. Ugyanaznap 19 órától a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Iráni konferencia című előadására várják a nézőket a nagyterembe. A kortárs drámairodalom kiemelkedő szerzője, az orosz származású és Lengyelországban élő Ivan Viripajev 2017-ben írta meg egyik legnagyobb hatású, kultikus darabját, az Iráni konferenciát, amelyet azóta már számos nyelvre lefordítottak és több jelentős színházban is bemutattak. Dánia fővárosában, a Koppenhágai Egyetemen összegyűlik néhány értelmiségi, hogy
amikor a felszólalók eltérő világnézete és gondolkodásmódja, különböző élettapasztalata egymásnak feszül. A világban zajló kataklizmák okait és következményeit kutatva a szereplők eljutnak a keleti és nyugati civilizáció szembenállásáig, és az emberiség alapkérdéséig – mi az élet értelme?
A fesztivál az elmúlt évad egyik legnagyobb sikerű váradi előadásával, A padlás című musicallel folytatódik június 14-én 17 órától. A Presser Gábor zenéjére épülő zenés előadás a mese játékosságával vet fel komoly kérdéseket az életről és a halálról, az emlékezésről és az emberi létről, a maga szépségeivel és tragikumával, miközben elkápráztat, megnevettet és megríkat. Ezt követően, 19 órától a Transilvania Színpadon a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem mesterszakos színészosztályának Ex-terápia című előadása kezdődik. „Pulzálás. Nem az előadással kezdődik, és nem is vele ér véget, de ebben az egy órában felerősödik. Érzések és érzelmek széles skáláját felszabadító lüktetés ránt magával, amiben elszabadult táncosok a szerelmi kapcsolatok monoton sokféleségét jelenítik meg. Vigyázat a hatalmas, egybefüggő örvény mindenkit beszippant” – áll az előadás leírásában.
Bár már az évadzárón túl, de még a fesztiválon láthatják újra a nézők a Szigligeti Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes Állítsátok meg Arturo Uit! című előadását a Transilvaniában. A fesztivál teljes programja már elérhető a Szigligeti honlapján.
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem színművészet szakos hallgatói a Hair című musical stúdióváltozatával lépnek fel Nagyváradon
Fotó: Váta Lóránd/Facebook
amelynek keretében szakmai zsűri által odaítélt Nívódíjakat, egy Életműdíjat és a Közönségdíjat is átadják a társulat művészeinek. A közönség a www.szigligeti.ro honlap Közönségszavazás menüpontja alatt adhatja le voksát május 16-tól a gála napjáig. A Szigligeti Társulat előadásait Albert Mária színházi szakíró, fordító, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatója, Szabó K. István rendező, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetője, társulatunk korábbi művészeti vezetője, illetve Boka László irodalomtörténész, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa követi figyelemmel. A Nagyvárad Táncegyüttes művészeinek díjazásáról Szalay Tamás táncművész, koreográfus, a Magyar Táncművészek Szövetségének ügyvezető titkára és Nemes Zsófia táncművész, koreográfus, a debreceni PR-Evolution Dance Company társulatvezetője, a Lilliput Társulat díjairól pedig Halasi Dániel rendező, színész, szinkronszínész.
{K1}
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
szóljon hozzá!