Három kőszínházi és három főiskolai társulat előadását látja vendégül az idei HolnapUtán Fesztivál keretében a nagyváradi színház
Fotó: Szigligeti Színház
Három kőszínházi és három főiskolai társulat előadását látja vendégül az idei HolnapUtán Fesztivál keretében, június 10–16. között a nagyváradi Szigligeti Színház – közölte a társulat.
2024. május 15., 17:002024. május 15., 17:00
2024. május 15., 17:292024. május 15., 17:29
Az eseménysorozatban helyet kapott a Szigligeti Társulat három előadása is, illetve az ünnepélyes évadzáró gála. A fesztivált 12. alkalommal szervezik,
A fesztivál június 10-én 17 órakor kezdődik a Transilvania Színpadon, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem ötödéves zenés színművész osztályának Frontátvonulás című produkciójával. A Cseh Tamás és Bereményi Géza művéből készült előadást Krasznai Vilmos rendezte.
A sepsiszentgyörgyi színház az Iráni konferencia című, nagy hatású előadással érkezik a fesztiválra
Fotó: Tamási Áron Színház
Ugyanaznap este 19 órakor a Csíki Játékszín Koldusopera című előadását láthatja a közönség. A brechti hagyományból kiindulva az alkotók egy sajátos elidegenítő effektussal dolgozó, szerelemmel, feszültséggel és mai alakokkal teli, különleges humorú előadásban idézik meg Brecht alakjait, miközben Kurt Weil közkedvelt dalai is felcsendülnek. Június 11-én 19 órától és 12-én 17 órától lépnek fel a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem színművészet szakos hallgatói a Hair című musical stúdióváltozatával. A Hairt több mint 50 éve játsszák töretlen sikerrel világszerte.
Június 13-án 17 órától a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Exit című előadását láthatja a közönség a Transilvania Színpadon. Ugyanaznap 19 órától a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Iráni konferencia című előadására várják a nézőket a nagyterembe. A kortárs drámairodalom kiemelkedő szerzője, az orosz származású és Lengyelországban élő Ivan Viripajev 2017-ben írta meg egyik legnagyobb hatású, kultikus darabját, az Iráni konferenciát, amelyet azóta már számos nyelvre lefordítottak és több jelentős színházban is bemutattak. Dánia fővárosában, a Koppenhágai Egyetemen összegyűlik néhány értelmiségi, hogy
amikor a felszólalók eltérő világnézete és gondolkodásmódja, különböző élettapasztalata egymásnak feszül. A világban zajló kataklizmák okait és következményeit kutatva a szereplők eljutnak a keleti és nyugati civilizáció szembenállásáig, és az emberiség alapkérdéséig – mi az élet értelme?
A fesztivál az elmúlt évad egyik legnagyobb sikerű váradi előadásával, A padlás című musicallel folytatódik június 14-én 17 órától. A Presser Gábor zenéjére épülő zenés előadás a mese játékosságával vet fel komoly kérdéseket az életről és a halálról, az emlékezésről és az emberi létről, a maga szépségeivel és tragikumával, miközben elkápráztat, megnevettet és megríkat. Ezt követően, 19 órától a Transilvania Színpadon a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem mesterszakos színészosztályának Ex-terápia című előadása kezdődik. „Pulzálás. Nem az előadással kezdődik, és nem is vele ér véget, de ebben az egy órában felerősödik. Érzések és érzelmek széles skáláját felszabadító lüktetés ránt magával, amiben elszabadult táncosok a szerelmi kapcsolatok monoton sokféleségét jelenítik meg. Vigyázat a hatalmas, egybefüggő örvény mindenkit beszippant” – áll az előadás leírásában.
Bár már az évadzárón túl, de még a fesztiválon láthatják újra a nézők a Szigligeti Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes Állítsátok meg Arturo Uit! című előadását a Transilvaniában. A fesztivál teljes programja már elérhető a Szigligeti honlapján.
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem színművészet szakos hallgatói a Hair című musical stúdióváltozatával lépnek fel Nagyváradon
Fotó: Váta Lóránd/Facebook
amelynek keretében szakmai zsűri által odaítélt Nívódíjakat, egy Életműdíjat és a Közönségdíjat is átadják a társulat művészeinek. A közönség a www.szigligeti.ro honlap Közönségszavazás menüpontja alatt adhatja le voksát május 16-tól a gála napjáig. A Szigligeti Társulat előadásait Albert Mária színházi szakíró, fordító, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatója, Szabó K. István rendező, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetője, társulatunk korábbi művészeti vezetője, illetve Boka László irodalomtörténész, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa követi figyelemmel. A Nagyvárad Táncegyüttes művészeinek díjazásáról Szalay Tamás táncművész, koreográfus, a Magyar Táncművészek Szövetségének ügyvezető titkára és Nemes Zsófia táncművész, koreográfus, a debreceni PR-Evolution Dance Company társulatvezetője, a Lilliput Társulat díjairól pedig Halasi Dániel rendező, színész, szinkronszínész.
{K1}
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
szóljon hozzá!