Az Aradon kivégzett honvédtisztek tárgyi emlékeit lehet megtekinteni a város múzeumában
Fotó: aradihirek.ro
Vécsey Károly keresztje, amit kivégzésekor a kezében tartott, Damjanich János hajfürtje, amit feleségének küldött kivégzése előtt – többek közt ez látható a most kibővített aradi ereklyemúzeumban, amely a kivégzett honvédtisztek relikviáit sorakoztatja fel. Szombaton nyílik a vértanúk családjára emlékező tárlat, vasárnap pedig megemlékezést tartanak.
2019. október 04., 12:522019. október 04., 12:52
2019. október 04., 12:552019. október 04., 12:55
Az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc véres megtorlásának 170. évfordulójára való emlékezésképpen a vértanúk újabb relikviáit állították ki a héten az aradi ereklyemúzeumban – írta az Aradihírek.ro. Mizsur Anita muzeológus elmondta,
A most megnyílt kiállítás keretében olyan tárgyak is közszemlére kerültek, amiket 1893-ban állítottak ki, valamint olyan ereklyék, amik a tábornokokat utolsó útjukra kísérték. Ilyen Vécsey Károly zsebkendője és keresztje, amit kivégzésekor a kezében tartott, Damjanich János hajfürtje, amit feleségének küldött kivégzése előtt, valamint egy doboz, amelyben Lázár Vilmos cipőtalpa látható egy sarkantyúdarabkával. Ezek a tárgyak december 31-ig tekinthetőek meg, majd március 15-én újabb kiállítást nyitnak Aradon. A megnyitón jelen lévő Bognár Levente alpolgármester elmondta, 1989 után az aradi magyarság azt szerette volna, hogy minden, ami számukra értéket jelent, kerüljön a helyére.
– mondta az alpolgármester.
A 13 honvédtiszt október 6-i kivégzése után az aradiak méltóképp szerettek volna emlékezni a forradalom mártírjaira, de erre csak az osztrák–magyar kiegyezés után kerülhetett sor. A 19. század második felében alakult és ma is működő Kölcsey Egyesület irányításával gyűjtés indult a forradalmi ereklyék megszerzésére, és 1893-ban megnyílt az ereklyemúzeum. A kommunista diktatúra az 1970-es években a raktárakba száműzte a relikviákat, de négy évvel ezelőtt az Arad Megyei Múzeumban ismét egy állandó kiállítást rendeztek be a régi tárgyakból és dokumentumokból, amelyek közül sok a kivégzett honvédtisztek tulajdona volt.
A hazájukért életüket áldozó aradi vértanúk családtagjaira emlékező kiállítás nyílik meg október 5-én, szombaton az aradi Ioan Slavici-színház előcsarnokában. A Hátrahagyottak emlékezete című tárlat az 1849-es hősök szeretteinek állít emléket: azoknak a nőknek és gyerekeknek, akik egy életen át hordozták férjük, vőlegényük, édesapjuk elvesztésének tragédiáját.
A pannókon feltüntetett történeteket Hernádi Zsolt történész szövegezte, különösen figyelve a hátrahagyottak fizikai és lelki terheire: hogyan hordozták az özvegyek és a gyerekeik a gyászt, az elvesztés fájdalmát még a legnehezebb időkben is. A kiállítást az RMDSZ Arad megyei szervezete, a Carola Egyesület, a Balassi Intézet és a Pro Move Arad Egyesület szervezi. A tárlat október 6-án a Román–magyar megbékélés parkjában is megtekinthető lesz a Szabadság-szobornál tartott emlékezés alkalmával – olvasható az Arad megyei RMDSZ Facebook-oldalán.
Október 6-án, vasárnap a forradalom és szabadságharc véres megtorlásának, a honvédtisztek aradi kivégzésének 170. évfordulójára emlékeznek: 16 órától koszorúznak a Vesztőhelyen, szentmisét tartanak a vértanúk emlékére a belvárosi római katolikus templomban, később koszorúzást, fáklyás felvonulást szerveznek a Szabadság-szobornál.
A produkció főszerepében Varga Miklós énekes lép színpadra, a rendező Farkas Tamás és Tapasztó Ernő. Az előadás komplex táncszínházi produkció, amely a kortárs néptánc nyelvezetét használva üzen a nézőnek Varga Miklós kivételesen karakteres hangján keresztül.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!