Tompa Gábor, a csütörtökön kezdődő kolozsvári nemzetközi színházi fesztivál igazgatója
Fotó: Interferences International Theatre Festival
A Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett 6. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál csütörtökön nyitja meg kapuit a közönség előtt. A háború témájára összpontosító kilencnapos fesztivál programjában idén 13 ország 16 előadása szerepel.
2018. november 20., 08:492018. november 20., 08:49
2018. november 20., 08:532018. november 20., 08:53
Az első világháború lezárulása óta lezajlott változásokról szeretné gondolkodásra késztetni a közönséget az Interferenciák idei kiadása. „A fesztivál programjában szereplő előadások lényeges kérdéseket vetnek fel az egyén és a közösség felelősségét illetően: mit tehetünk a változás érdekében egy olyan világban, melyből kiveszett a párbeszéd?” – fejtette ki Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a fesztivál igazgatója, válogatója a csütörtökön kezdődő színházi szemle hétfői beharangozó sajtótájékoztatóján.
A szemlét ismertető hétfői rendezvény az előző évekhez hasonlóan a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kara diákjainak Györgyjakab Enikő vezetésével összeállított etűdjével kezdődött, melynek kiindulópontja a fesztivál mottója volt: a háború. Tompa Gábor elmondta, a szemlére beválogatott előadások túlnyomó része közép- és kelet-európai országokból érkezik, hiszen ezt a térséget érintette leginkább az első világháború.
A kolozsvári közönség a kortárs világszínház olyan kiemelkedő alkotóinak előadásait láthatja az idei fesztiválon, mint Toni Servillo, Luk Perceval, Milo Rau, Eimuntas Nekrošius, Anna Badora, Tompa Gábor, Cezary Tomaszewski, Horváth Csaba, Fehér Balázs Benő, Urbán András, ifj. Vidnyánszky Attila, Ilan Ronen, Adrian Sitaru, Klim Kozinsky vagy Stathis Livathinos. A meghívott alkotók nagy többsége első alkalommal mutatkozik be Kolozsváron.
A fesztivál programját idén is kísérőprogramok színesítik:
Szintén az Interferenciák keretében kerül sor első alkalommal a kolozsvári színház szervezésében az Európai Színházi Unió (UTE) közgyűlésére, melyen az UTE tagszínházainak vezetői vesznek majd részt. A fesztivál programjában szereplő nyolc nagytermi előadásra Interferences Grand 2018 néven 280 lej értékben kedvezményes jegycsomag vásárolható a www.biletmaster.ro weboldalon vagy személyesen a színház jegypénztárában. A teljes program elérhető a fesztivál honlapján (http://www.interferences-huntheater.ro).
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!