Fotó: Gecse Noémi
Márton Árpád festőművész barátaival, tanítványaival és tisztelőivel népesült be szombat délután a csíkszeredai Mikó-vár udvara: köszönteni jöttek és együtt ünnepelni a művészt a 75. születésnapja alkalmából szervezett jubileumi kiállítás megnyitóján.
2015. október 04., 22:052015. október 04., 22:05
Az ünnepélyes eseményen a házigazda Csíki Székely Múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt köszöntötte az egybegyűlteket, majd Antal Attila alpolgármester mondott köszöntőbeszédet. Az alpolgármester elmondta, magát a művészt kérték fel, hogy rendezze be a kiállítást.
„Azt gondolom, hogy amikor dolgozik, amikor alkot, lehet, hogy veszekszik is a színekkel, ecsettel, vászonnal, küzd is velük és játszik. Amikor vele beszélsz, lendületes és mosolygós, végtelenül kedves és előzékeny. Szelíd és szenvedélyes, harsány és alázatos egyszerre. Amikor másról beszél, kifinomult, választékos és míves, ha kell, akkor atyai, ha kell, gyermeki. Érző. Amikor róla beszélnek, akkor csöndes és figyel. És nem mosolyog. Talán szorong is egy kicsit” – mondta az ünnepeltről az elöljáró.
Újjászületett a művészet
Kozma Mária író, szerkesztő az ez alkalomból a Csíkszereda Kiadóhivatal és a Pallas Akadémia gondozásában megjelent két kötetet mutatta be az egybegyűlteknek, majd Banner Zoltán művészettörténész beszélt az ünnepeltről, munkáiról, és megnyitotta a kiállítást. Rámutatott, Márton Árpáddal is újjászületett a művészet, ugyanis minden jelentős művésszel újrakezdődik a művészet. Hangsúlyozta, Márton Árpád soha nem követett senkit, és őt sem lehet követni. De példa arra azoknak, akik művészettel foglalkoznak, hogy a művészettel nem lehet kapni, csak adni lehet és érdemes.
„Azt jól jegyezzük meg, hogy a szenvedélyesség, humanizmus, amely a művészeteket naggyá tette, amely minden irányzat fölött, mint egy szivárvány összeköti a nemzetek művészetét az emberiség művészetévé, e szenvedélyes humanizmus egyik utolsó klasszikus képviselőjét ünnepeljük ma, képei által mi is betekinthetünk az örökkévalóság szférájába – fogalmazott Banner. – Itt, hetvenöt év gyűrűjében biztosak lehetünk, hogy amíg ilyen antennaemberek élnek közöttünk, addig az adóállomás is működik, és olykor még jó híreket is kapunk.”
Tovább dolgozik
Márton Árpád csodának nevezte az eseményt, azt, hogy annyian elmentek őt ünnepelni. Mint mondta, úgy érzi, nem élt hiába. „Mindent megkaptam, az alkotáshoz az összes lehetőség a kezemben volt. Nagyon sok ember hozzájárult ahhoz, hogy dolgozni tudjak. Meg kell köszönnöm a családomnak, a feleségemnek. Amit sikerült megalkotni, eldadogni ez alatt a néhány év alatt, nagyrészt az én birtokomban van, de az önöké” – mondta a művész, aki 50 éve él és alkot Csíkszeredában.
A művész egyébként a teljes életműből válogatott a tárlatra, a legkorábbi alkotásai közül is került néhány az anyagba. „Természetesen a továbbiakban is dolgozni fogok. Lássuk mennyi energiát ad a Fennvaló, akinek hálát adok az eddigiekért, és hálát adok önöknek, hogy egy ilyen közegben, ilyen környezetben élek és dolgozhatok” – fogalmazott Márton Árpád. A megnyitó végén a közönség felállva tapsolt, és Györfi Erzsébet népdalénekes közreműködésével dallal köszöntötték az ünnepeltet.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!