Fotó: Facebook/MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság
A magyar tudományt ünneplik a kincses városban is: csütörtökön kezdődik a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Válság és élhető jövő című kétnapos, online konferenciája. A rendezvényen feltett kérdések a természet-, az élettudományok és a társadalomtudományok szakembereit szólítják meg.
2021. november 11., 10:292021. november 11., 10:29
Kétnapos konferenciával ünneplik a virtuális térben a magyar tudományt, a csütörtökön és pénteken zajló értekezéssorozat szervezője a Kolozsvári Akadémiai Bizottság, partnere a Babeș–Bolyai Tudományegyetem.
Erről az ünnepről az MTA már 1997 óta megemlékezik, hivatalosan 2003 óta ünneplik november első felében, annak emlékére, hogy 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
Amint a rendezvény szervezői fogalmaztak, a modern kor óta politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális téren egyaránt az állandó változások időszakát éljük, amely állandó változást legtöbbször állandó válságként érzékelünk, hiszen folyamatosan alkalmazkodnunk kell a változó helyzetekhez.
„A 2020-as, jelenleg is tartó koronavírus-járvány alaposan átalakította az életvitelünket, kapcsolatainkat. A pandémia által előidézett bizonytalanságot leginkább mint válságot és megoldandó feladattömeget érzékeljük: ez a kettős tapasztalat ihlette a jelen konferenciánk témáját, ugyanakkor szeretnénk azt tágabb, általánosabb perspektívából megközelíteni” – áll az ismertetőben.
A szervezők kifejtik, válságban lehet egy egyén, egy közösség, egy régió, egy ország, vagy akár ennél nagyobb területi vagy szervezeti egység is.
Az egyén, aki nem tud megfelelni a hirtelen megváltozó társadalmi követelményeknek, vagy nem tud alkalmazkodni a változó gazdasági helyzethez, ugyanúgy válságba kerülhet, mint a közösségek, amelyeknek szembe kell nézniük egy gazdasági vagy társadalmi válsággal.
A konferencia keretében feltett kérdések mind a természet-, mind az élettudományok, illetve a társadalomtudományok szakembereit megszólítják: a matematika, fizika, kémia, biológia, ökológia, földtan, földrajz, mérnöki tudományok, orvostudomány, gyógyszerészet, közgazdaságtan, szociológia, pszichológia, filozófia, néprajz, irodalom, színháztudomány és történelemtudomány egy-egy képviselőjét szólaltatják meg. A kérdések általában a válságokra, azok okaira, kialakulására és kezelésére vonatkoznak, a konkrét példák között nyilván a 2020-as pandémia okozta válság elemzését, kezelését, kilátásait mérlegeljük, és azt, hogy hogyan lehet a tudomány eszközeivel élhető jövőt biztosítani.
A konferencia programjához a Kab.ro oldalon keresztül lehet csatlakozni.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
Han Kang dél-koreai írónőnek ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
A Netflix bejelentette, mikor várható a Gabriel García Márquez világhírű regénye alapján készült, Száz év magány című filmsorozat.
A székelység szempontjából is fontos, Az örök székely című regénnyel jelentkezett a kolozsvári születésű, Magyarországon élő Magyary Ágnes, ezért idén az elismerés történetében az első nőként kapja meg a Székely Bicskarend-díját.
In memoriam Liszt Ferenc címmel hiánypótló Liszt-műsort hallhat a közönség a Kolozsvári Magyar Operában.
Több mint 7000-en néztek filmet múlt héten a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle tizenhat helyszínén, ez a szám nagyobb, mint a tavalyi fesztivál nézőszáma.
A filmtörténet megkerülhetetlen alakja a 94 éves Clint Eastwood, aki színészként és rendezőként egyaránt maradandót alkotott. A négyszeres Oscar- és háromszoros Golden Globe-díjas művész munkásságából válogat október 12-től négy szombat estén a Duna.
Új kötete jelenik meg Nyáry Krisztián irodalmárnak, az Itt kávéztak ők az írók és művészek törzskávéházairól, mindennapjairól, komoly vitáiról és komolytalan mulatságairól szól.
Elekes Károly Munkácsy Mihály-díjas, székelykeresztúri születésű festő-, grafikus- és szobrászművészmunkáiból nyílik kiállítás a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
László Noémi kolozsvári költő, író, gyermeklapszerkesztő és esszéista kapja idén a Csáth Géza-díjat.
szóljon hozzá!