Fotó: Facebook/MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság
A magyar tudományt ünneplik a kincses városban is: csütörtökön kezdődik a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Válság és élhető jövő című kétnapos, online konferenciája. A rendezvényen feltett kérdések a természet-, az élettudományok és a társadalomtudományok szakembereit szólítják meg.
2021. november 11., 10:292021. november 11., 10:29
Kétnapos konferenciával ünneplik a virtuális térben a magyar tudományt, a csütörtökön és pénteken zajló értekezéssorozat szervezője a Kolozsvári Akadémiai Bizottság, partnere a Babeș–Bolyai Tudományegyetem.
Erről az ünnepről az MTA már 1997 óta megemlékezik, hivatalosan 2003 óta ünneplik november első felében, annak emlékére, hogy 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
Amint a rendezvény szervezői fogalmaztak, a modern kor óta politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális téren egyaránt az állandó változások időszakát éljük, amely állandó változást legtöbbször állandó válságként érzékelünk, hiszen folyamatosan alkalmazkodnunk kell a változó helyzetekhez.
„A 2020-as, jelenleg is tartó koronavírus-járvány alaposan átalakította az életvitelünket, kapcsolatainkat. A pandémia által előidézett bizonytalanságot leginkább mint válságot és megoldandó feladattömeget érzékeljük: ez a kettős tapasztalat ihlette a jelen konferenciánk témáját, ugyanakkor szeretnénk azt tágabb, általánosabb perspektívából megközelíteni” – áll az ismertetőben.
A szervezők kifejtik, válságban lehet egy egyén, egy közösség, egy régió, egy ország, vagy akár ennél nagyobb területi vagy szervezeti egység is.
Az egyén, aki nem tud megfelelni a hirtelen megváltozó társadalmi követelményeknek, vagy nem tud alkalmazkodni a változó gazdasági helyzethez, ugyanúgy válságba kerülhet, mint a közösségek, amelyeknek szembe kell nézniük egy gazdasági vagy társadalmi válsággal.
A konferencia keretében feltett kérdések mind a természet-, mind az élettudományok, illetve a társadalomtudományok szakembereit megszólítják: a matematika, fizika, kémia, biológia, ökológia, földtan, földrajz, mérnöki tudományok, orvostudomány, gyógyszerészet, közgazdaságtan, szociológia, pszichológia, filozófia, néprajz, irodalom, színháztudomány és történelemtudomány egy-egy képviselőjét szólaltatják meg. A kérdések általában a válságokra, azok okaira, kialakulására és kezelésére vonatkoznak, a konkrét példák között nyilván a 2020-as pandémia okozta válság elemzését, kezelését, kilátásait mérlegeljük, és azt, hogy hogyan lehet a tudomány eszközeivel élhető jövőt biztosítani.
A konferencia programjához a Kab.ro oldalon keresztül lehet csatlakozni.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!