Fotó: Facebook/MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság
A magyar tudományt ünneplik a kincses városban is: csütörtökön kezdődik a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Válság és élhető jövő című kétnapos, online konferenciája. A rendezvényen feltett kérdések a természet-, az élettudományok és a társadalomtudományok szakembereit szólítják meg.
2021. november 11., 10:292021. november 11., 10:29
Kétnapos konferenciával ünneplik a virtuális térben a magyar tudományt, a csütörtökön és pénteken zajló értekezéssorozat szervezője a Kolozsvári Akadémiai Bizottság, partnere a Babeș–Bolyai Tudományegyetem.
Erről az ünnepről az MTA már 1997 óta megemlékezik, hivatalosan 2003 óta ünneplik november első felében, annak emlékére, hogy 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
Amint a rendezvény szervezői fogalmaztak, a modern kor óta politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális téren egyaránt az állandó változások időszakát éljük, amely állandó változást legtöbbször állandó válságként érzékelünk, hiszen folyamatosan alkalmazkodnunk kell a változó helyzetekhez.
„A 2020-as, jelenleg is tartó koronavírus-járvány alaposan átalakította az életvitelünket, kapcsolatainkat. A pandémia által előidézett bizonytalanságot leginkább mint válságot és megoldandó feladattömeget érzékeljük: ez a kettős tapasztalat ihlette a jelen konferenciánk témáját, ugyanakkor szeretnénk azt tágabb, általánosabb perspektívából megközelíteni” – áll az ismertetőben.
A szervezők kifejtik, válságban lehet egy egyén, egy közösség, egy régió, egy ország, vagy akár ennél nagyobb területi vagy szervezeti egység is.
Az egyén, aki nem tud megfelelni a hirtelen megváltozó társadalmi követelményeknek, vagy nem tud alkalmazkodni a változó gazdasági helyzethez, ugyanúgy válságba kerülhet, mint a közösségek, amelyeknek szembe kell nézniük egy gazdasági vagy társadalmi válsággal.
A konferencia keretében feltett kérdések mind a természet-, mind az élettudományok, illetve a társadalomtudományok szakembereit megszólítják: a matematika, fizika, kémia, biológia, ökológia, földtan, földrajz, mérnöki tudományok, orvostudomány, gyógyszerészet, közgazdaságtan, szociológia, pszichológia, filozófia, néprajz, irodalom, színháztudomány és történelemtudomány egy-egy képviselőjét szólaltatják meg. A kérdések általában a válságokra, azok okaira, kialakulására és kezelésére vonatkoznak, a konkrét példák között nyilván a 2020-as pandémia okozta válság elemzését, kezelését, kilátásait mérlegeljük, és azt, hogy hogyan lehet a tudomány eszközeivel élhető jövőt biztosítani.
A konferencia programjához a Kab.ro oldalon keresztül lehet csatlakozni.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!