Fotó: Erdélyi Magyar Írók Ligája
Vajdasági és kárpátaljai írók közreműködésével szervez irodalmi karavánt bánsági és partiumi városokban az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
2022. április 04., 13:502022. április 04., 13:50
Az április 6-ig tartó rendezvény keretében hétfőn 18 órától a Temesvári Irodalmi Körnek is otthont adó Küttel Klubban Beszédes István, Hernyák Zsóka és Sándor Zoltán vajdasági szerzők alkotásaival ismerkedhetnek az érdeklődők, az alkotók a Bartók Béla Gimnáziumban is bemutatkoznak. A meghívottakkal Karácsonyi Zsolt, az E-MIL elnöke beszélget. A vajdasági szerzők kedden 11 órától az aradi Csiky Gergely Főgimnázium diákjainak is felolvasnak.
Beszédes István József Attila-díjas költő, drámaíró, műfordító és szerkesztő, irodalomszervező 1961-ben született Zentán, számos vers és drámakötet szerzője. Évtizedek óta a vajdasági irodalmi és kulturális élet meghatározó személyisége, szervezője. Hernyák Zsóka Sinkó Ervin-díjas író, 1991-ben született Zentán, első novelláskötete Morze címmel 2017-ben, Vadas című prózakötete 2021-ben látott napvilágot. Sándor Zoltán, Herceg János-díjas író, szerkesztő, kritikus 1973-ban született Zentán. A Sikoly folyóirat alapító főszerkesztője, számos prózakötete látott napvilágot. Jelenleg újságíróként tevékenykedik.
Dupka György, Shrek Tímea és Sz. Kárpáthy Kata április 6-án 13 órától a Nagykárolyi Elméleti Líceumban, 17 órától a Szatmári Megyei Múzeum dísztermében mutatkoznak be. A meghívott szerzőkkel Demeter Zsuzsa és Papp Attila Zsolt beszélget.
Fotó: Erdélyi Magyar Írók Ligája
Dupka György Berzsenyi- és Julianus-díjas író, újságíró, szerkesztő, kisebbségi és kultúrpolitikus, civilszervezeti vezető, történész a kárpátaljai Tiszabökényben született 1952-ben. A Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének (MÉKK) elnöke, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet egyik alapítója és jelenlegi igazgatója, a Szolyvai Emlékpark Bizottság titkára. Első verseskötete Ikarusz éneke címmel Ungváron, ezenkívül szociográfiai írások és riportok szerzője.
Shrek Tímea 1989-benszületett a kárpátaljai Beregszászon. A Beregszászi 7. Számú Általános Iskola szervezőpedagógusa és magyartanára, ahol csak kisebbségi (roma) gyermekek oktatásával foglalkozik. A beregszászi székhelyű Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alapító tagja. 2014-től rendszeresen publikál a kárpátaljai Együtt című irodalmi és művészeti folyóiratban, valamint novelláit közölte az Irodalmi Szemle, a Napút, a Partium, a Somogy, a Kárpátaljai Hírmondó, a Szózat, az Irodalmi Jelen, a Holdkatlan, stb. Kisprózákat és novellákat ír, közel áll hozzá az írói szociográfia.
Sz. Kárpáthy Kata Beregújfaluban született 1999-ben, Jelenleg magyar nyelv és irodalom szakos hallgató a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, emellett szociálpedagógiát is tanul. 2018-tól tudósít a Kárpátalja.ma hírportálnak Szabó Kata néven. Novelláit 2019-ben kezdte publikálni, tagja a Kovács Vilmos Irodalmi Társaságnak.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!