A Vitéz László című élőszereplős vásári bábjátékot az Arad megyei Kisjenőn is előadták a gyerekeknek ezen a héten
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Arad, Temes és Hunyad megyei szórványtelepülésekre viszi „házhoz” a színházi élményt az Aradi Kamaraszínház ezen a héten. A turné során a Szegedi Pinceszínház és az aradi teátrum két legújabb koprodukcióját láthatja a közönség összesen hét településen a magyar kormány támogatásával. Tapasztó Ernő, a kamaraszínház vezetője beszélt a vándorszínházról a Krónikának.
2021. június 09., 18:582021. június 09., 18:58
Igazi vándorszínház, hiszen érezhetően örül a gyerek- és felnőttközönség is az Aradi Kamaraszínház Szórvány Kulturális Karavánjának – mondta el a Krónikának a teátrum vezetője, Tapasztó Ernő a héten kezdődött turnéjukról. Június 7–12. között immár harmadik alkalommal indult útnak a karaván, hogy eljuttassa előadásait azokhoz a szórványban élő magyarokhoz, akik amúgy nem, vagy csak nehezen jutnak el színházba.
Arad, Temes és Hunyad megyei szórványtelepülésekre viszi „házhoz” a színházi élményt az Aradi Kamaraszínház ezen a héten. A turné során a Szegedi Pinceszínház és az aradi teátrum két legújabb koprodukcióját láthatja a közönség összesen hét településen a magyar kormány támogatásával.
Tapasztó Ernővel való beszélgetésünk időpontjában hétfőn délben éppen a Vitéz László és az elátkozott malom című előadást adták elő a kamaraszínház művészei az Arad megyei Kisjenőn, behallatszott a telefonba a lelkes gyerekzsivaj. Tapasztó Ernő azt mondta, gyereknek, felnőttnek, művésznek, közönségnek egyaránt lélek-emelő, felszabadító élmény, hogy a pandémia okozta bezártság hosszú időszaka után végre találkozhatnak a nézők a színházi élménnyel olyan településeken is, ahová általában is ritkán jut el valódi előadás.
A harmadik szórványkaraván keretében átlépve Arad megye határait, a művészek ellátogatnak Temesvárra és a Hunyad megyei Dévára is, ahol Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekotthona lakóinak fognak játszani. „A gyerekek imádják a Vitéz Lászlót, telibe találtunk ezzel az előadásmóddal. Nagyon népes a közönség, és szerfelett élvezik a produkciót. Azt érezzük, valóban érdemes csinálni ezt a fajta színházat, hiszen egy ilyen kis településen is, mint Kisjenő, rengeteg gyerek összegyűlt, tele van a nagy kultúrház, elképesztően jó így játszani” – mondta Tapasztó Ernő.
Hozzátette, az idei karavánjuknak csak egy kis része az e heti, szombatig tartó periódus, minden helyszínen napközben a Vitéz Lászlót, este pedig Csokonai Vitéz Mihály Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című színdarabját játsszák, amelyet ő állított színpadra. Csokonai több mint 220 éves alkotása tele van modernitással és kiaknázásra váró lehetőségekkel, mindezeket játékosan felszínre hozva, sok zenével, egyfajta abszurd élő szereplős bábjátékként vitte színre a szegedi és az aradi társulat.
Szerelmi románc, ének, móka, nevetés, bábszínház hús-vér színészekkel – ezt ígéri a nézőknek a két előadás. Mindkettő a Déryné program keretében valósult meg a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciójában. Tapasztó Ernő azt is elmondta, június 27-én Nagybányán lépnek színpadra, az Atelier fesztiválra hívták meg a Karnyóné című előadást, ennek nagyon örülnek, mert rangos szemléről van szó.
Az Aradi Kamaraszínház fontos stratégiájának tekinti a gyermek- és ifjúsági korosztály megszólítását, színházba szoktatását, kultúrára való nevelését. A Vitéz Lászlóban generációk kedvenc népi hőse kel életre, és vág bele az elátkozott malom felszabadításába. Ördögökkel, szellemekkel hadakozik a csalafinta legény, aki világot látni indul. Az előadás hatéves kortól ajánlott.
Kedden Temesváron játszott a karaván a Bánsági Magyar Napok keretében, valamint a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház stúdiótermében, szerdán az Arad megyei Pécskán folytatódott a turné. Csütörtökön az Arad megyei Kis-iratos lesz a következő állomás, pénteken, „hazagurul” a karaván, az aradiak is találkozhatnak a vándorcsapat művészeivel. Szombaton Déván, a Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekotthonában, a Szent Ferenc Alapítvány gyermekeinek is bemutatják a Vitéz László bábjátékot.
A turné Kisperegen ér véget, ahol szombat esti családi programnak szánják az előadást. Idén a művészek további helyszíneken is fellépnek a két produkcióval. A Szórvány Kulturális Karaván az Aradi Kamaraszínház kulturális mintaprogram értékű kezdeményezése, 2019-ben indult útnak, bebizonyítva, mennyire fontos, hogy a színház a vidéki embereket saját közegükben szólítsa meg. 2019-ben az iskolásokat Szente Béla – Gulyás Levente A kolozsvári bíró című gyerekelőadással örvendeztették meg, a felnőtt nézőket pedig Móricz Zsigmond három egyfelvonásos paraszt-tréfájából összegyúrt produkciója várta.
A Zördög című előadás később eljutott a Temes megyei Ótelekre is. Tavaly Simonyifalva, Kisjenő, Kisiratos, Ágya, Nagyzerind, Nagyiratos és Kispereg szerepelt a karaván állomásai között. A világjárvány miatti nehézségek ellenére az Arad megyei településeken telt ház fogadta a Ki szívét osztja szét című produkciót, amelyet Varga Miklós színész-énekes főszereplésével és a békéscsabai Tabán Táncegyüttes közreműködésével állított színpadra a kamaraszínház.
November 28-án lenne 91 éves az operatőr, fotográfus Sára Sándor. A modern magyar filmművészet kiemelkedő alakjára, vizuális nyelvének egyik megújítójára emlékezik e napon a közmédia több csatornája páratlan munkássága egy-egy darabjával.
Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
szóljon hozzá!