Nagy Csongor Zsolt mint III. Richárd. A szatmári előadás főszereplőjét a legjobb férfi főszereplő kategóriában jelölték díjra
Fotó: Jäger Tibor/ Harag György Társulat
Több erdélyi magyar társulat előadását, és több magyar alkotót is jelölek UNITER-díjra, a Román Országos Színházi Szövetség rangos elismeréseire. Az UNITER elismeréseit május végén adják át.
2025. február 19., 12:492025. február 19., 12:49
Jelölést kapott többek közt a szatmári, a kolozsvári, a sepsiszentgyörgyi színház, valamint a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház is – szerepel az UNITER kedd esti bejelentésében. A 2024-ben bemutatott előadások legjavából most Daria Ancuța, Doru Mareș és Maria Zărnescu választották ki a számos kategória díjaira esélyeseket. A 33. UNITER-gálát és -díjátadót május 26-án tartják a craiovai Marin Sorescu Nemzeti Színházban.
Amint a társulat is bejelentette, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadása három fontos kategóriában kapott UNITER-jelölést.
Pálffy Tibort (balról) A vihar című sepsiszentgyörgyi előadásban Prospero szerepének alakításáért jelölték a legjobb férfi főszereplő díjára
Fotó: Tamási Áron Színház
A idei UNITER-díjak jelöltjei között vannak a sepsiszentgyörgyi Színház alkotói is a Bodó Viktor által rendezett, A vihar című előadásban nyújtott teljesítményük elismeréseként. Pálffy Tibort A vihar című előadás Prospero szerepének alakításáért a legjobb főszereplő díjára, Baumgartner Sándort pedig ugyanennek az előadásnak a fénytervéért a legjobb fénytervező díjára jelölték.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház A félreértés című előadása is esélyes lett a legjobb előadásnak járó díjra. Albert Camus drámáját Mihai Măniuțiu rendezte. A kolozsvári produkcióért Adrian Damian díszlettervező és Luiza Enescu jelmeztervező is közös jelölést kapott a díszlet kategóriában.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház A félreértés című előadása is esélyes lett a legjobb előadásnak járó díjra
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A legjobb zene és hangtechnika kategóriában Boros Csaba is esélyes a díjra a galaci Fani Tardani Drámai Színház Az éj királynője (Regina noptii) című előadásáért. A legjobb koreográfia kategóriában Györfi Csabát is jelölték a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese Suttogások és sikolyok című produkciójáért.
A kiválósági díjat az egykor Sepsiszentgyörgyön induló, és 2024-ben harmincadik kiadását ünneplő ATELIER Nemzetközi Színházi Fesztiválnak, az életműdíjakat pedig Rodica Negrea színésznőnek, Emil Coşeru színésznek, Nicky Wolcz rendezőnek, Horaţiu Mihaiu színésznek (ezúttal díszlettervezői munkájáért), valamint Carmen Mihalache színházkritikusnak, színháztörténésznek ítélte oda az UNITER szenátusa.
Faragó Zénó és Bartha Boróka a gyergyói előadásban. Márton Erikát a Figura Stúdió Színház Liliom című előadásának díszletéért jelölték UNITER-díjra
Fotó: Figura Stúdió Színház
A különdíjak várományosai – fontos színházi kezdeményezések megvalósításáért – a Craiovai Marin Sorescu Nemzeti Színház, a zilahi Pro Színházi Szövetség, a Román OISTAT Központ, Bogdan Budeș műfordító (post mortem), valamint a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház, mely intézménynek „a pályakezdő művészek keresőmotorjaként” működő D-butan-T Színházi Fesztivál szervezéséért ítélték oda a rangos elismerést.
A szatmárnémeti III. Richárd című előadásról itt írtunk.
Amint a társulat közleményében szerepel, Nagy Csongor Zsolttól, az előadás főszereplője értékelte a jelölést „Mindenképp jól eső érzés a jelölés, és nem is egy, hanem három! Már maga a jelölés óriási elismerés minden alkotónak. Az előadás létrehozásán rengetegen rengeteget dolgoztak, mert Albu István rendezői koncepciója alapján egy klasszikus királydrámát kellett összehozni a 70-es évek rockzenéjével.
A produkciót Albu István rendezésében december 20-án mutatta be a társulat. William Shakespeare drámájának színrevitelével a társulat célja az volt, hogy egy történelmi klasszikust kínáljon a repertoárban, az egyetemes színházi kultúra egyik alapkövét, egyik legtöbbet játszott és idézett remekművét mutassa be - ugyanakkor mindezt egy kortárs ízlésű, a történelmi közelmúltra a rock- és popkultúra jól felismerhető referenciáival is folyton visszautaló, markánsan a mának és napjaink nézőinek címzett előadás által tegye.
„Az UNITER-díj olyan rangú elismerés, amelynek esetében már a jelölés maga is jelentős megtiszteltetésnek számít, idén pedig a díjra jelölt produkciók közül a III. Richárd a második legtöbb jelöléssel rendelkező előadás. Rangos elismerés ez, nem csak a jelölteknek, hanem mindenkinek, aki az előadás létrehozásán dolgozott, nem utolsó sorban azért is, mert évtizedes küzdelem eredménye, hogy a meglehetősen Bukarest-központú romániai szakma is észrevegye a munkánkat” – értékelt Bessenyei Gedő István társulatigazgató. Mint fogalmaz, sokat dolgoztak ezen, és sok partnerüket is köszönet illeti, ez esetben mindenekelőtt a szatmári színház román társulatát, akikkel közös miniévadokat indítottak, amelyekre a romániai színházi szakma képviselőit, köztük az UNITER-válogatókat is meghívják.
A szatmári III. Richárd című előadást három rangos kategóriában jelölték UNITER-díjra
Fotó: Jäger Tibor/ Harag György Társulat
Mi jelölések és díjak nélkül is tudatában vagyunk, milyen kiváló színészeink, produkcióink, vendég- és házirendezőink vannak, de a visszajelzésre minden társulatnak szüksége van. És arra is, hogy Szatmár jó hírét vihessük el a legkülönbözőbb színházi fórumokra, a város kulturális követeiként. Ezért is hatalmas öröm, hogy az a kitartó szakmai építkezés, amit folytatunk, kezd láthatóvá válni a távolabbi szemlélők számára is. Nagyon örülök, hogy két kiváló egyéni művészi teljesítményt jelöltek a válogatók, de
Társulatvezetőként mindez nagy büszkeséggel tölt el - és reménnyel is, természetesen” – mondja Bessenyei Gedő István társulatigazgató.
A Harag György Társulat és közönségének kapcsolata szeretetkapcsolat – talán eltűnt már lassan a többi erdélyi városból, de Szatmáron még létező a jelenség, hogy az emberek messziről felismerik a színészeket az utcán, nemcsak a magyarok, de a románok is.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!