Ez a felvétel 1966. szeptember 20-án készült a költőről
Fotó: Vilidár István
Horváth Imre költőre emlékeznek április 11-én, a magyar költészet napján, halálának 30. évfordulóján Nagyváradon, ahol a Léda-házban újranyitják a költő emlékszobáját – közölte szerdán a Szigligeti Színház.
2023. április 05., 20:562023. április 05., 20:56
2023. április 05., 20:582023. április 05., 20:58
Horváth Imre (Margitta, 1906. november 4. - Nagyvárad, 1993. április 11.) erdélyi magyar költő, újságíró volt. Több erdélyi városban dolgozott újságíróként, élete utolsó évtizedeit Nagyváradon töltötte. Bozsódi-Nagy Orsolya irodalmi titkár szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében ismertette, hogy a nagyváradi teátrum és a Holnap Kulturális Egyesület által közösen szervezett emléknap koszorúzással kezdődik Horváth Imre síremlékénél, a nagyváradi Rulikovski-temetőben 11 órakor. Délután 16 órától Versséta a magyar költészet napján címmel irodalmi sétát tartanak.
Horváth Imrétől, Emőd Tamástól, Dutka Ákostól, Gittai Istvántól, Ady Endrétől, Kinde Annamáriától, Szilágyi Aladártól hangzanak el versek – közölték a szervezők, hozzátéve, hogy a megállók között lesz a Körös-part, a Holnaposok szobra, az egykori Mülleráj (ma Ady Endre Emlékmúzeum), a bazilika, a Fan Ice cukrászda, a nagyállomás és végállomásként a Léda-ház.
A nap zárásaként a Léda-házban újranyitják a Horváth Imre Emlékszobát. A költő hagyatékát, bútorait, a lakásában egykor látható képzőművészeti alkotásokat, könyveket, leveleket, fényképeket az Ady Társaság korábban a Kanonok soron helyezte el egy emlékszobában. A bútorok felújítását követően most tágasabb térben mutatják be Horváth Imre egykori otthonának a hangulatát.
A színház színművészei itt is szavalnak majd. Az emlékszoba előzetes bejelentkezés alapján lesz látogatható, és kisebb irodalmi rendezvények helyszíne is lesz a jövőben.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!