Ez a felvétel 1966. szeptember 20-án készült a költőről
Fotó: Vilidár István
Horváth Imre költőre emlékeznek április 11-én, a magyar költészet napján, halálának 30. évfordulóján Nagyváradon, ahol a Léda-házban újranyitják a költő emlékszobáját – közölte szerdán a Szigligeti Színház.
2023. április 05., 20:562023. április 05., 20:56
2023. április 05., 20:582023. április 05., 20:58
Horváth Imre (Margitta, 1906. november 4. - Nagyvárad, 1993. április 11.) erdélyi magyar költő, újságíró volt. Több erdélyi városban dolgozott újságíróként, élete utolsó évtizedeit Nagyváradon töltötte. Bozsódi-Nagy Orsolya irodalmi titkár szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében ismertette, hogy a nagyváradi teátrum és a Holnap Kulturális Egyesület által közösen szervezett emléknap koszorúzással kezdődik Horváth Imre síremlékénél, a nagyváradi Rulikovski-temetőben 11 órakor. Délután 16 órától Versséta a magyar költészet napján címmel irodalmi sétát tartanak.
Horváth Imrétől, Emőd Tamástól, Dutka Ákostól, Gittai Istvántól, Ady Endrétől, Kinde Annamáriától, Szilágyi Aladártól hangzanak el versek – közölték a szervezők, hozzátéve, hogy a megállók között lesz a Körös-part, a Holnaposok szobra, az egykori Mülleráj (ma Ady Endre Emlékmúzeum), a bazilika, a Fan Ice cukrászda, a nagyállomás és végállomásként a Léda-ház.
A nap zárásaként a Léda-házban újranyitják a Horváth Imre Emlékszobát. A költő hagyatékát, bútorait, a lakásában egykor látható képzőművészeti alkotásokat, könyveket, leveleket, fényképeket az Ady Társaság korábban a Kanonok soron helyezte el egy emlékszobában. A bútorok felújítását követően most tágasabb térben mutatják be Horváth Imre egykori otthonának a hangulatát.
A színház színművészei itt is szavalnak majd. Az emlékszoba előzetes bejelentkezés alapján lesz látogatható, és kisebb irodalmi rendezvények helyszíne is lesz a jövőben.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!