Műsorra tűzték a franciaországi Compagnie Maguy Marin társulat világhírű MAY B című előadását is
Fotó: Facebook/ TESZT - Euroregional Theatre Festival Timișoara
Kétéves kimaradás után újra megszervezik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legfontosabb projektjei között számontartott Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozót (TESZT). A vasárnap kezdődő, május 29-ig tartó szemle kínálatáról Orbán Enikőt, a találkozó egyik szervezőjét, kommunikációs felelősét kérdeztük.
2022. május 22., 15:192022. május 22., 15:19
A szerencsés tizenharmadik – ez a szlogenje az immár 13. alkalommal tartandó Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozónak (TESZT), amely vasárnap kezdődik, és május 29-ig várja a közönséget. A szemlét a pandémia miatt két éven át nem szervezték meg, a most kezdődő találkozó elsősorban a színház és a közönség, valamint az előadó és a néző viszonyának újrafogalmazására összpontosít.
Orbán Enikőt, a szemle egyik szervezőjét, kommunikációs felelősét arról kérdeztük, hogy két év kihagyás után milyen érzés újra színházi fesztivált szervezni, és milyen kihívásokkal kellett szembenézniük.
Számunkra ez szerencsés helyzet, hiszen éppen az lenne a célunk, hogy közelebb hozzuk, elsősorban a temesvári közönséghez az éppen aktuális, európai színházi mintákat, formákat, jelnyelveket, amelyek máskülönben nem biztos, hogy ide jutnának” – mondta a szervező. Úgy fogalmazott,
„Ennek az ellenkezője is megtörténhetett volna, hiszen a világjárvány miatt sokáig kimaradt az emberek életéből a személyes részvételű színházi élmény. Ez azt is eredményezhette volna, hogy elszokjanak az emberek a színháztól” – mondta Orbán Enikő.
Arra is kitért, a szervezőcsapat megváltozott, ezért is volt izgalmasabb az idei kiadás szervezése. „Egy új csapatnak mindig más az energiája, a munkatempója, a világlátása, színházi stílusa. Ezt kellett összehangolni a fesztivál sokéves hagyományával, arculatával, szellemével” – fogalmazott Orbán Enikő.
A mostani programban megtalálhatóak olyan előadások is, amelyeket ezelőtt két évvel szerettek volna műsorra tűzni. „Régi ígéreteknek is próbáltunk eleget tenni, emellett igyekeztünk teljesen új produkciókat is beválogatni. Szinte mindegyik, a programban szereplő előadás reagál valamilyen formában az elmúlt két év történéseire, arra a fajta eltávolodásra, izoláltságra, amelyet a világjárvány hozott magával” – mondta a szervező. Hozzátette,
hiszen hatott a színházra az, hogy nem tudott közösségi élményt nyújtani, sok esetben átkerült a virtuális térbe. Orbán Enikő arra is kitért, hogy rengeteg új forma jött létre a járványhelyzet miatt, ezek a formák most szépen lassan beépülnek a már ismert színházi sémák közé. Az idei programba olyan előadásokat is próbáltak meghívni, amelyek megmutatják ezt a fajta átalakulási folyamatot.
A szemlére beválogatott előadások Európa megannyi szegletéből, Magyarországról, Szerbiából, Észak-Macedóniából, Bosznia-Hercegovinából, Szlovéniából, Horvátországból, Bulgáriából, Franciaországból, Olaszországból, Németországból érkeznek, de persze romániai produkciók is szerepelnek a kínálatban.
Hozzátette, a fesztivál szervezői, válogatói az elmúlt két évben lehetőség szerint különböző rendezvényeken, fesztiválokon, bemutatókon vettek részt, igyekeztek gyümölcsöző kapcsolatokat kiépíteni. Alapvetően arra összpontosítottak, hogy minél szélesebb körű merítést tudjanak nyújtani, egyfajta keresztmetszetét annak, ami az európai színházi világban történik.
„Nyilván ezt lehetetlen lefedni teljes egészében, hiszen rengeteg állami és független színház működik, de
– mondta szervező. Mint sorolta, van olyan produkció, amely nagyon erősen a technikán, vizualitáson alapszik, beválogattak nagy lélegzetvételű, grandiózus előadásokat, olyan produkciókat, amik a film és a színház világa között egyensúlyoznak. „Az volt a célunk, hogy többféle műfajban született, többféle formanyelvet használó előadásokat tudjunk megmutatni” – nyilatkozott Orbán Enikő.
A szervező kiemelte, az idei szemlének az egyik legfontosabb programpontja a franciaországi Compagnie Maguy Marin társulat May B című, Samuel Beckett drámái nyomán készült mozgásszínházi előadása. A produkciót még maga az 1989-ben elhunyt ír drámaíró hagyta jóvá a bemutató előtt, a May B-t már több mint 30 éve játsszák, folyamatosan frissülő szereposztással.
Kevés olyan fontos színházi fesztivál van a világban, ahol ne lépett volna fel a társulat, így a szervezők számára hatalmas megtiszteltetés és fontos lépés, hogy elfogadták a meghívásukat.
A temesvári közönség a Teatro dei Venti olaszországi társulat Moby Dick című utcaszínházi előadását is megtekintheti
Fotó: Teatro dei Venti / Giancarlo de Luca
Orbán Enikő kiemelte még az olaszországi utcaszínházi előadást, a Teatro dei Venti társulat Moby
Dickjét, amelynek az a különlegessége, hogy
de már annak megépítése is bizonyos értelemben az előadás része.
A május 28-i előadásra szinte az egész fesztivál ideje alatt építik a színpadot.
Utolsó nap, május 29-én megtekinthető lesz Tomi Janežič szlovén alkotó 10 órás produkciója. A rendező neve ismerősen csenghet a TESZT veterán látogatói számára, ugyanis egy produkciója 2013-ban már szerepelt a szemle kínálatában: akkor a majdnem 8 órás Sirály című előadást láthatta a közönség. A mostani, No Title Yet című produkció a Don Juan-mítosz különböző változatait dolgozza fel.
Céljuk ezzel újrateremteni „színházcsinálás” élményét éppúgy, mint a színháznézés és befogadás közösségi élményét. „Kivisszük a színházat a hagyományos, megszokott keretek közül, abból a térből, ahol bejössz szépen felöltözve, leülsz, és a sötétben végignézel egy előadást. Új környezetbe helyezzük, ahol bárki bekapcsolódhat, nézheti, kicsit testközelbe kerül az alkotói folyamat” – mondta Orbán Enikő.
Kitért arra, a fesztivál ideje alatt egy francia utcaszínházi előadást is műsorra tűztek, amelyet egy kétnapos workshop előz meg, amelybe bárki bekapcsolódhat, így a közönség is az előadás részévé válik.
Mucsi Zoltán és Bánfalvi Eszter a budapesti Szkéné Színház III. Richárd betiltva című produkciójában
Fotó: teszt.ro
A programban szerepel egyébként a budapesti Szkéné Színház III. Richárd betiltva című, Szikszai Rémusz rendezte előadás is, amelynek főszerepét Mucsi Zoltán alakítja. A szervezők igyekeztek minél több szabadtéren zajló, nyitott előadást beválogatni, ahol a néző megállhat, továbbmehet, esetleg visszajöhet később és nézheti azt tovább, mindenféle kötöttségek nélkül.
Az idei kiadás egyik fontos alkotóeleme a „TESZT extension” elnevezésű program, melynek keretében olyan független színházi társulatok mutatkoznak be, többnyire szabad téren, ingyenes részvétellel, melyek fontos társadalmi témákat boncolgatnak, és amelyek középpontjában minden esetben a közösségi és részvételi színházi élmény újrateremtése áll. A szervezők a fesztivál minden előadására magyar, román és angol nyelvű fordítást biztosítanak.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!