A több mint egy évtizede muzsikáló kolozsvári Tokos zenekar is koncerttel köszönti az új esztendőt
Fotó: Tokos zenekar/ Facebook
Ritkán játszott művek is elhangzanak a Kolozsvári Magyar Opera Zenei utazás Velencétől Szentpétervárig című, újesztendei produkciójában. Szintén évköszöntő koncertet kínál közönségének a Tokos zenekar, amely tavaly ünnepelte megalakulásának tizedik évfordulóját.
2022. január 06., 11:582022. január 06., 11:58
Az új esztendőt köszöntő koncertekre várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera társulata, valamint a kincses városbeli Tokos zenekara. Zenei utazás Velencétől Szentpétervárig – ez a címe az opera hangversenyének, amelyet csütörtökön (január 6.) és január 15-én 19 órától hallgathatnak meg az érdeklődők. A koncert egyik különlegessége, hogy a műsorban ritkán játszott művek hangzanak el.
Először Rimszkij-Korszakov két művének részlete szerepel műsoron, a Karácsonyéj című operából a Polonéz és a Hópelyhecske című operából a Bohócok tánca. Ezt követően Alexander Glazunov Ruses d’amour című balettjéből a Grand pas des fiances hangzik el. A darab hegedűszólóját Barabás Sándor, a csellószólót Kostyák Előd játssza.
A Szorocsinci vásár című vígoperából a Gopak hangzik el, valamint a Boris Godunovból Varlaam bordala Sándor Csaba énekművész előadásában. A koncertet Dimitrij Sosztakovics híres keringőjével zárják. Az előadásban a Kolozsvári Magyar Opera zenekara, valamint magánénekesek működnek közre. Az énekművészek: Balázs Borbála, Veress Orsolya, Bardon Tony, Pataki Adorján, Sándor Csaba.
A pénteken (január 7.) 17 órakor kezdődő rendezvény nemcsak újévi koncertet, de kísérőprogramokat is kínál.
A Diákművelődési Ház aulájában interaktív népviseleti kiállítást lehet megtekinteni, 18.30-tól pedig a házigazda Tokos zenekar mellett vendégként fellép a Fokos zenekar, valamint a Debreceni Népi Együttes. A koncertre a belépés ingyenes. Részletek a Tokos zenekar Facebook-oldalán találhatóak.
Kapcsolódó esemény január 9-én két filmvetítés: 15 és 18 órától lehet megtekinteni a Heltai Gáspár Könyvtári Alapítvány konferenciatermében László Barna Isten kéz című filmjét, amely a szászcsávási zenekarról szól. A zenekar is meghívottja az eseménynek.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!