Vezetett séta. A műemlékek világnapja alkalmából a bonchidai Bánffy-kastélyt is megismerhetik az érdeklődők
Fotó: Archív
Többek közt Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Szovátán és a bonchidai Bánffy-kastélyban is szerveznek rendezvényeket a héten a műemlékek világnapja apropóján, amelyet 1983 óta április 18-án tartanak. A világnappal az épített örökség védelmére, fontosságára hívják fel a figyelmet.
2018. április 17., 15:312018. április 17., 15:31
Tematikus városnéző sétákkal, a műemlékekről és védelmükről szóló előadásokkal, nagyszabású szakmai konferenciával hívják fel a figyelmet az épített örökség fontosságára több erdélyi településen is ezen a héten. A Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága (ICOMOS) és az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) kezdeményezésére 1983 óta tartják április 18-án a világnapot, amelyhez idén többek közt Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Szovátán és Bonchidán is csatlakoznak különböző eseményekkel.
„Egyes elméletek szerint az épített örökséghez az emberek kétféleképpen viszonyulnak. Akik a régiségre összpontosítanak, azok nem tartják fontosnak az épületek restaurálását, konzerválását, úgy tekintenek a történelmi korokra, mint a jelen szempontjából irreleváns, távoli időszakokra. A másik viszonyulásmód az épített örökség történelmi értékéhez kapcsolódik: itt hangsúlyos szerepet kap az emlék megőrzése, múltjának megismerése” – mondta el megkeresésünkre Újvári Dorottya művészettörténész, a kolozsvári Korzo Egyesület tagja.
Mint kifejtette, az április 18-ai világnapot annak idején azért kezdeményezték, hogy az örökség megőrzésére hívják fel a figyelmet. „Hátha így nemcsak a lábuk elé fognak nézni a járókelők, hanem feltekintenek és körülnéznek tágabb és szűkebb környezetükben egyaránt.
– fogalmazott a szakember. A kincses városban az Újvári Dorottya és más művészettörténészek által működtetett Korzo Egyesület tematikus városnéző sétát szervez szerdán, ezenkívül több, a műemlékeket felfedeztetni kívánó játékkal, így műemlékes szelfizéssel, „félrevezetéssel”, részletkereséssel és színezősökkel szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy elevenebb, élőbb kapcsolat alakuljon ki az emberek és a műemlékek között.
A szocmodern szép?! A Györgyfalvi és Mărăști negyed épített öröksége elnevezésű, kétórás tematikus városnéző séta, amely szerdán 17.30-tól várja az érdeklődőket, egy „láthatatlan” örökséget mutat be az arra kíváncsiaknak.
Elmeséljük, miként épült ki Kolozsvárnak ez a része, milyen különböző ideológiai és építészeti szempontok érvényesültek a tervezéskor, mit gondoltak a lakhatásról” – írták a Korzo Egyesület működtetői.
A művészettörténészek a világnap apropóján ezenkívül a Szelfizz egy műemlékkel! elnevezésű játékra, részletkereső versenyre is várják az érdeklődőket. Részletek a Korzo.org.ro honlapon, valamint az egyesület Facebook-oldalán találhatóak.
A világnap apropóján kétnapos, ingyenesen látogatható rendezvénysorozatot szervez a Marosvásárhely műemléki topográfiája projekt és a Maros Megyei Múzeum holnap és holnapután.
Szerdán a közönséget többek közt A historizmustól a szecesszióig. Az egykori Hajós (Horea) utca átalakulása a régi századfordulón elnevezésű városnéző sétára várják, amelyet a Barabás Kisanna művészettörténész irányít. Ezenkívül megismerhetik az érdeklődők a Kultúrpalota szecessziós kincseit, a Toldalagi-palota és a marosvásárhelyi barokk építészet kezdeteit, a Teleki Téka történetét.
Fotó: Boda L. Gergely
Csütörtökön is tartanak városnéző sétákat, többek közt a vásárhelyi várat ismertetik régészeti kutatások tükrében, és előadásokat is tartanak szakemberek a műemlékvédelemről. Orbán János, a Maros Megyei Múzeum művészettörténésze A kutatástól az ismeretterjesztésig. Műemléki topográfia Marosvásárhelyen címmel tart előadást, Guttmann Szabolcs kolozsvári építész értekezésének címe: A romániai műemlékvédelem helyzete az ezredfordulót követően, Entz Géza budapesti művészettörténész a műemlékvédelem magyarországi helyzetéről beszél.
Nagyszabású műemlékvédelmi konferenciát szervez a hétvégén a szovátai Teleki Oktatási Központban az Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány és az Arcus Egyesület.
– közölték a szervezők. A nyolcadszor tartandó szakmai fórumon számos erdélyi, magyarországi építész, művészettörténész tart előadásokat. Könyvbemutatóra is várják az érdeklődőket: a Képváltás. Tanulmányok a Fiatal művészettörténészek V. konferenciájának előadásaiból című kötetet, valamint Ziegler Ágnesnek A brassói Fekete templom – reformáció és renováció című könyvét ismertetik. A konferencián való részvétel ingyenes, részletek a rendezvény Facebook-oldalán találhatóak.
Az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai Bánffy-kastélyban a hétvégén tartják meg a műemlékek világnapja alkalmából a Transylvania Trust Alapítvány által szervezett nyitott kapuk napját. Vasárnap 11 órától bemutatják a gyermekeknek szánt, a kastélyról készült ismeretterjesztő kiadványt az illusztrátor, Jánosi Andrea jelenlétében, majd magyar, román és angol nyelvű vezetett sétákon ismertetik a kastély történelmét.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!