Fotó: Krónika
Az épület romos állapota miatt meghatározatlan időre bezárt a nagykárolyi városi színház, amely tavaly októberben ünnepelte megalakulásának századik évfordulóját. A színház vezetősége és a nagykárolyi önkormányzat képviselői közösen döntöttek az intézmény bezárásáról, mivel Georgescu Bogdan igazgató évek óta sikertelenül próbálta meggyőzni a városvezetést, hogy tegyenek lépéseket az épület állagának javítása és felújítása érdekében. Az 1950-es években ugyanis szakszerűtlen beavatkozásokkal megbontották a Kopacsek György tervei alapján, Bede Antal építőmester irányítása alatt elkészült épület stabilitását: a kommunizmus éveiben arisztokratikusnak tartott páholyokat felszámolták, lebontották az alsó sort, az emeleti részeken levőket pedig befalazták – ennek következtében tönkrement a terem akusztikája. Átépítették az épület késő szecessziós stílusban készült homlokzatát, majd egy előcsarnokot és két oldalsó kijáratot toldottak a színházhoz, azonban néhány éve ezek az utólag épült részek elkezdtek leválni a régi falakról, a toldásoknál 10–15 centiméteres repedések keletkeztek. Két éve aládúcolták a karzatot, mivel ott is szerkezeti problémákat észleltek, korábban pedig a díszleteket tartó gerendázatot újították fel, de továbbra is gondok vannak az épület tetőzetével, ezért esőzésekkor beázik. A tűzoltóság nem adott működési engedélyt az épületre, hiszen vészhelyzet esetén nem lenne hol menekülniük az embereknek.
Nagykárolyban eddig minden jelentősebb kulturális rendezvényt a színházban tartottak, ugyanis ez volt az egyetlen erre alkalmas épület a városban. Bár a városnak nincs színtársulata, vannak saját együttesei és zenekarai, szépen fogytak a bérletek a meghirdetett előadásokra, sokan voltak kíváncsiak a különböző amatőr és profi előadók, vándortársulatok műsoraira. Az intézmény bezárása miatt elmaradnak a szatmárnémeti színház bérletes előadásai, és át kell szervezni a művelődési ház őszi fesztiváljait is.
Októberre készül el a színházépület állagát bemutató tanulmány, amelyet az önkormányzat tavaly márciusra ígért. Akkor a város vezetősége tagadta, hogy veszély fenyegetné az ingatlant. Az igazgató most azt reméli, hogy nemcsak a színházat, hanem a művelődési házat is sikerül rendbe tenni. A javításhoz szükséges pénzt pályázati úton tervezik összeszedni, de egyelőre még nem tudni, mikor nyitja meg ismét kapuit a nagykárolyi teátrum.
Krónika
A nagykárolyi színház
Október 15-én lesz százegy éve, hogy a nagykárolyi színházban bemutatták az első színielőadást, Herczeg Ferenc Déryné ifjasszony című énekes korrajzát. 1901-ben alakult a város első önálló társulata Krémer Sándor vezetésével, 1912-ben a Bánk Bánt, 1913-ban Az ember tragédiáját játszották nagy sikerrel. A kétszáz ülőhellyel és huszonhat páhollyal rendelkező épület 1919-ig a nagykárolyi születésű költő-drámaíró Gáll József nevét viselte.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.