Fotó: Krónika
Az épület romos állapota miatt meghatározatlan időre bezárt a nagykárolyi városi színház, amely tavaly októberben ünnepelte megalakulásának századik évfordulóját. A színház vezetősége és a nagykárolyi önkormányzat képviselői közösen döntöttek az intézmény bezárásáról, mivel Georgescu Bogdan igazgató évek óta sikertelenül próbálta meggyőzni a városvezetést, hogy tegyenek lépéseket az épület állagának javítása és felújítása érdekében. Az 1950-es években ugyanis szakszerűtlen beavatkozásokkal megbontották a Kopacsek György tervei alapján, Bede Antal építőmester irányítása alatt elkészült épület stabilitását: a kommunizmus éveiben arisztokratikusnak tartott páholyokat felszámolták, lebontották az alsó sort, az emeleti részeken levőket pedig befalazták – ennek következtében tönkrement a terem akusztikája. Átépítették az épület késő szecessziós stílusban készült homlokzatát, majd egy előcsarnokot és két oldalsó kijáratot toldottak a színházhoz, azonban néhány éve ezek az utólag épült részek elkezdtek leválni a régi falakról, a toldásoknál 10–15 centiméteres repedések keletkeztek. Két éve aládúcolták a karzatot, mivel ott is szerkezeti problémákat észleltek, korábban pedig a díszleteket tartó gerendázatot újították fel, de továbbra is gondok vannak az épület tetőzetével, ezért esőzésekkor beázik. A tűzoltóság nem adott működési engedélyt az épületre, hiszen vészhelyzet esetén nem lenne hol menekülniük az embereknek.
Nagykárolyban eddig minden jelentősebb kulturális rendezvényt a színházban tartottak, ugyanis ez volt az egyetlen erre alkalmas épület a városban. Bár a városnak nincs színtársulata, vannak saját együttesei és zenekarai, szépen fogytak a bérletek a meghirdetett előadásokra, sokan voltak kíváncsiak a különböző amatőr és profi előadók, vándortársulatok műsoraira. Az intézmény bezárása miatt elmaradnak a szatmárnémeti színház bérletes előadásai, és át kell szervezni a művelődési ház őszi fesztiváljait is.
Októberre készül el a színházépület állagát bemutató tanulmány, amelyet az önkormányzat tavaly márciusra ígért. Akkor a város vezetősége tagadta, hogy veszély fenyegetné az ingatlant. Az igazgató most azt reméli, hogy nemcsak a színházat, hanem a művelődési házat is sikerül rendbe tenni. A javításhoz szükséges pénzt pályázati úton tervezik összeszedni, de egyelőre még nem tudni, mikor nyitja meg ismét kapuit a nagykárolyi teátrum.
Krónika
A nagykárolyi színház
Október 15-én lesz százegy éve, hogy a nagykárolyi színházban bemutatták az első színielőadást, Herczeg Ferenc Déryné ifjasszony című énekes korrajzát. 1901-ben alakult a város első önálló társulata Krémer Sándor vezetésével, 1912-ben a Bánk Bánt, 1913-ban Az ember tragédiáját játszották nagy sikerrel. A kétszáz ülőhellyel és huszonhat páhollyal rendelkező épület 1919-ig a nagykárolyi születésű költő-drámaíró Gáll József nevét viselte.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.