Több mint izgalmas regény: bemutatták gróf Boris Kálnoky háromszéki családjáról szóló, 800 évet átölelő könyvét Kolozsváron

Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész és gróf Boris Kálnoky az Őseim földje című kötet kolozsvári bemutatóján •  Fotó: Kiss Judit

Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész és gróf Boris Kálnoky az Őseim földje című kötet kolozsvári bemutatóján

Fotó: Kiss Judit

Regényként ható családtörténet, de egyben történelem is gróf Boris Kálnoky Őseim földje – A Kálnoky család története című könyve, amelyet a Kolozsvári Magyar Napokon mutattak be szerdán délután. Az eseményen a szerző életszerűen, meghatóan és meghatottan mesélt a Székelyföldre 80 év elteltével visszatért nemesi családról, a családtagokról, élettörténetükről.

Kiss Judit

2023. augusztus 16., 17:062023. augusztus 16., 17:06

2023. augusztus 16., 17:462023. augusztus 16., 17:46

A tatárjárástól napjainkig követi végig a háromszéki gyökerekkel rendelkező gróf Boris Kálnoky Magyarországon élő újságíró háromszéki családjának történetét, amely bővelkedik a fordulatokban. A népes közönség jelenlétében a Szentegyház utcai Ifjúsági udvarban tartott könyvbemutatón Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész faggatta a szerzőt, akinek családja a háromszéki Kőröspatakról származik. A történelem viharai által megtépázott nemesi család történetéről szóló kötet 2011-ben jelent meg német nyelven, és most magyarul is napvilágot látott Szász Csilla fordításában.

A fordító – aki, mint elmondta, nem hivatásos fordító, hanem német nyelvtanár – azt mondta, a könyv lelkisége, emberközelisége fogta meg elsősorban, az a szeretet, ami a szövegből sugárzik.

Jánó Mihály elmondta, Boris Kálnokynak két testvére van, Kálnoky Tibor, aki ősei birtokán, Kőröspatakon él, valamint Ilona, aki Németországban. „Tibor és Boris hasonlítanak, és különböznek is egymástól: hasonlítanak abban, hogy mindkettőjüket az ősök iránti tisztelet hatja át. Tibor gróf, amikor hazaért a Székelyföldre, visszahelyezte a családi kápolnába ősei szétszórt maradványait, Boris pedig ennek a kötetnek a megírásával próbált mintegy rendet teremteni a család történetében” – mondta a művészettörténész.

Úgy fogalmazott, a kötet stílusa vonzó, a szerző az elbeszélés közben helyenként „beleszól” a történetbe, mintegy megfogalmazva, hogy ő mit csinált volna másként, vagy mit helyesel abból, amit és ahogyan az ősei tettek.

„Amit Tibor testvérem a család tiszteletének szellemében a kövekkel tesz, azt én szavakkal. A kötetben próbáltam azt mondani, amit igaznak vélek, és senkit sem lejáratni a családból” – fogalmazott a szerző. Boris Kálnoky székely apa és sziléziai német anya gyermekeként 1961-ben Németországban látta meg a napvilágot.

Gyermekkorát négy különböző országban töltötte, végül 1986-ban Hamburgban elvégezte a politológia szakot, és csatlakozott a Die Welt című lap szerkesztőségéhez.

1989-ben, a rendszerváltozás idején kezdett Közép-Kelet-Európáról cikkezni, majd 1993-ban Budapestre érkezett, és előbb szabadúszóként, utána pedig korábbi lapja helyi munkatársaként dolgozott tovább. 2004-től törökországi és közel-keleti tudósítóként folytatta karrierjét, ám 2013-ban visszatért Magyarországra. 2015-től újra szabadúszó, több német nyelvű orgánum számára tudósít a helyi eseményekről. Oktatóként ő vezeti a Mathias Corvinus Collegium (MCC) médiaiskoláját.

Amint a kolozsvári kötetbemutatón

Boris Kálnoky elmondta, számára, de édesapja, testvére számára is óriási dolog volt, amikor visszatérhettek őseik földjére, a Székelyföldre, a háromszéki Kőröspatakra, és mintegy feltérképezhették a szellemi és tárgyi örökséget. „Tibor testvérem azt kérte születésnapjára 1987-ben, hogy térjünk vissza Erdélybe, nézzük meg, mi lett a család régi házaival, a birtokokkal. Akkor nem is tudtunk még magyarul” – mondta a szerző.

Tibor és Boris édesapja, Kálnoky Farkas – aki jelenleg Kőröspatakon él – szintén Németországból tért haza ősei földjére. Jánó Mihály azt is elmondta, hogy 1990-ben Kálnoky Farkas rengeteg segélyadománnyal érkezett Háromszékre. Boris Kálnoky úgy fogalmazott, hogy a családtagok lelki és konkrét értelemben vett visszatéréséről tulajdonképpen nem is ők maguk, hanem az otthoniak döntöttek, akik annyira szívesen és lelkesen fogadták a hazatérő nemesi család tagjait.

A háromszéki, kőröspataki gyökerű nemesi família, a Kálnokyak históriája végigkíséri a letűnt századok erdélyi, illetve osztrák-magyar történelmét •  Fotó: Boris Kálnoky/Facebook Galéria

A háromszéki, kőröspataki gyökerű nemesi família, a Kálnokyak históriája végigkíséri a letűnt századok erdélyi, illetve osztrák-magyar történelmét

Fotó: Boris Kálnoky/Facebook

„Életem folyamán 5 alkalommal jutottam odáig, hogy más-más nyelven álmodjak. Az az érzés viszont, hogy van egy hely, ahonnan a családom származik, én származom, új volt számomra” – vallotta be a szerző.

A kötetet megelőző kutatómunkáról szólva elmondta, rengeteg levéltárban kutatott: Brnóban, Budapesten, Brassóban, Sepsiszentgyörgyön többek közt, rokonokat faggatott ki, történészekkel konzultált a különféle történelmi korszakokról, amíg összeállhatott az Őseim földjén. „Tulajdonképpen bizonyos tekintetben hálás lehetek a kommunistáknak, hogy mintegy rendszerezve megőrizték a levéltárakban az információkat, amik segítettek tájékozódni” – mondta a szerző. Jánó Mihály azt mondta:

a Kálnoky családra az idők folyamán nem az volt a jellemző, hogy az erdélyi politikában vállaltak volna hangsúlyos szerepet, hanem inkább a művészet iránt vonzódtak.

Példaként említette, hogy Boris Kálnoky nagyapja szerkesztette azt az 1942-ben megjelent kötetet, amely Széchenyi István és Waldstein János 1830-as keleti utazásáról szól. Jánó Mihály arra is kitért, hogy a Kálnoky családnak köszönhető a gelencei műemléktemplom restaurálása is: Kálnoky Hugó Mikes Árminnal együtt köpeci Sebestyén József heraldikust, címerfestőt hívták, hogy restaurálja a freskókat, és Hugó francia nyelven tanulmányt is írt a háromszéki műemléktemplomnak és freskóinak a jelentőségéről.

Boris Kálnoky: „bizonyos tekintetben hálás lehetek a kommunistáknak, hogy mintegy rendszerezve megőrizték a levéltárakban az információkat, amik segítettek tájékozódni” •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Boris Kálnoky: „bizonyos tekintetben hálás lehetek a kommunistáknak, hogy mintegy rendszerezve megőrizték a levéltárakban az információkat, amik segítettek tájékozódni”

Fotó: Kiss Judit

Sok szó esett a könyvbemutatón a szerző nagyapjáról, Kálnoky Hugóról, akiről meghatottan beszélt Boris Kálnoky. Mint kifejtette,

a nagyapa, aki 70 éves korában is szerelmes leveleket írt a feleségéhez, tulajdonképpen egész életében szerelmes volt: a természetbe, a Jóistenbe, a nőkbe, és abba az érzésbe, hogy áldás legyen az életén.

„Ezt a hitet szinte élete végéig megtartotta. Aztán amikor ki kellett menekülnie Amerikába, ahol 12 dollárral a zsebében egy csirkefarmon dolgozott segédmunkásként, akkor is ez a hite védte meg a csalódásoktól. Aztán élete végén, amikor mindenét elveszítette, részben a családját is, akkor a hite is megrendült” – idézte fel megrendülten a szerző.

A szerző nagyanyja, Ingeborg fordulatokban bővelkedő életéről is sok szó esett. A szerző kifejtette, volt a család történetében egy pillanat, amikor ő nem értett egyet elődje döntésével: nevezetesen az, amikor a második világháború végén, 1945. januárjában nagyanyjának állapotosan, három kisgyerekkel kellett menekülnie Győrből Bécsbe, és nagyapja nem tartott velük, mert éppen az irányban munkálkodott, hogy „a Kisgazda párttal újjá akarták építeni az országot”.

Jánó Mihály azt is kiemelte, hogy az Őseim földje című kötet borítóján egy szép fotó látható, amely egy lovast ábrázol: a szerző nagyapját, Hugót, valamint édesapját, Farkast, 2 éves korában. A szerző kiemelte, különleges a képen látható kettős nyereg is, amely – akárcsak ma a gyerekülések – arra szolgált, hogy gyereknek is legyen hely a felnőtt mellett.

„Azért is megható ez a kép, mert elkészülte után 2-3 hónappal elhagyták Erdélyt, és mintegy 80 éves vándorlás vette kezdetét. Egyébként az is érdekes, hogy Hugó apja az Osztrák-Magyar Monarchiának hivatalosan is a legjobb lovasa volt” – mondta Boris Kálnoky.

Újságírói kérdésre arról is beszélt, hogy a Die Welt című lap újságírója volt, viszont ma már csak véleménycentrikus lapokba ír. „Mivel a Mathias Corvinus Collegium oktatója vagyok, a németek azt mondják rám, hogy orbánista, propagandista vagyok” – mondta Boris Kálnoky.

Az olvasók közül az eseményen azt is visszajelezték, hogy az Őseim földjén 500 oldalas, de nagyon izgalmas olvasmány. A közönségből olyan kérdés is érkezett, hogy mivel szépirodalmi értékű műről van szó, tervez-e további, hasonló műfajú munkákat a szerző, aki azt felelte, hogy nem tervez irodalmi munkát jelenleg. Jánó Mihály mintegy pozitív kicsengésként azzal zárta a beszélgetést, hogy

Kálnoky Tibornak három fia, Borisnak pedig nyolc gyermeke van,

így a család jövőjével kapcsolatban derűlátás körvonalazódhat.

korábban írtuk

Megnyílt a Kolozsvári Magyar Napok emblematikus helyszíne, a vásári forgatagot kínáló Farkas utca (fotóriport)
Megnyílt a Kolozsvári Magyar Napok emblematikus helyszíne, a vásári forgatagot kínáló Farkas utca (fotóriport)

Bár még látszanak a jelei a felújításnak, megnyílt szerdán a Kolozsvári Magyar Napok hagyományosan egyik legfontosabb, emblematikus helyszíne, a vásári kavalkádot kínáló Farkas utca.

korábban írtuk

Csak ropták és ropták a néptánccsoportok a Kolozsvár Főterén felállított nagyszínpadon
Csak ropták és ropták a néptánccsoportok a Kolozsvár Főterén felállított nagyszínpadon

Felejthetetlen látványt nyújtott a 14. Kolozsvári Magyar Napok keretében megrendezett 25. Szent István-napi Néptánctalálkozón fellépett néptánccsoportok bemutatója és előadása kedden este Kolozsvár központjában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten