A film főszereplője Rudolf Péter
Fotó: Facebook/Fimtett
Súlyos titkokkal teli történelmi időszakot idéz meg Török Ferenc 1945 című, számos fesztiválon díjazott filmje, amelyet a hétvégén több erdélyi helyszínen is bemutattak.
2017. november 12., 15:542017. november 12., 15:54
Az 1945 egy westernfilmek hangulatát megidéző, sötét vidéki dráma, olyan film, amely gyakran „ablak mögül kukucskálva”, sajátos perspektívákból idéz meg egy súlyos, feszültséggel teli történelmi időszakot – hangzott el többek között a Török Ferenc rendezte film kolozsvári díszbemutatóján szombaton.
A telt házas vetítésen a rendező és Szántó T. Gábor is részt vett, akinek a novellája alapján készült az idén bemutatott, nagysikerű filmdráma. A cselekmény a háború utáni időszakban, 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik – egészen pontosan három óra alatt – egy kelet-magyarországi faluban, ahol mindenki a jegyző (Rudolf Péter lenyűgöző alakításában) fiának az esküvőjére készül.
Látszólag minden rendben menne, de a déli vonattal megérkezik a faluba két zsidó férfi (Angelus Iván és Nagy Marcell) egy titokzatos rakománnyal, megjelenésük hírére pedig egy egész település élete pillanatok alatt drámaian felkavarodik. Közben súlyos titkokra derül fény, a település lakói attól tartanak, hogy az érkezőknek az a céljuk, hogy visszavegyék mindazokat az értékeket, melyeket a deportálás után a lakók „lepapírozva” szétosztottak maguk között.
Szántó T. Gábor elmondta,
Az erős vizualitással bíró cselekmény konfliktusa épp emiatt azok számára is működik, akik nem ismerik a magyar történelmet – tette hozzá Szántó, aki életében először vállalt forgatókönyvírást.
Török Ferenc bevallása szerint épp a tabukkal teli, fojtott atmoszférájú történet vizuális jellege miatt kezdett bele a munkába, és az 1945 nem kevesebb, mint 12 évnyi munka után kerülhetett a mozikba. A rendező elmondta, a filmben egy olyan történelmi időszak hangulatát próbálták megragadni, amely nincs kibeszélve, feldolgozva.
– fogalmazott Török Ferenc. A rendező kiemelte Ragályi Elemér operatőr munkáját is, akinek köszönhetően a néző néha úgy érezheti, mintha egy ablak függönye vagy egy kapualj mögül leskelődve szemlélné a történéseket, „akár egy naiv kisgyerek, aki először nem érti – mert nem értheti –, miért rezzen össze egy teljes közösség két jövevény miatt”.
Török filmjét pénteken Marosvásárhelyen mutatták be, vasárnap este pedig a nagyváradi közönség is megtekintheti 19 órától a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében. A bemutatón részt vesz a film főszereplője, Rudolf Péter is.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!