A film főszereplője Rudolf Péter
Fotó: Facebook/Fimtett
Súlyos titkokkal teli történelmi időszakot idéz meg Török Ferenc 1945 című, számos fesztiválon díjazott filmje, amelyet a hétvégén több erdélyi helyszínen is bemutattak.
2017. november 12., 15:542017. november 12., 15:54
Az 1945 egy westernfilmek hangulatát megidéző, sötét vidéki dráma, olyan film, amely gyakran „ablak mögül kukucskálva”, sajátos perspektívákból idéz meg egy súlyos, feszültséggel teli történelmi időszakot – hangzott el többek között a Török Ferenc rendezte film kolozsvári díszbemutatóján szombaton.
A telt házas vetítésen a rendező és Szántó T. Gábor is részt vett, akinek a novellája alapján készült az idén bemutatott, nagysikerű filmdráma. A cselekmény a háború utáni időszakban, 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik – egészen pontosan három óra alatt – egy kelet-magyarországi faluban, ahol mindenki a jegyző (Rudolf Péter lenyűgöző alakításában) fiának az esküvőjére készül.
Látszólag minden rendben menne, de a déli vonattal megérkezik a faluba két zsidó férfi (Angelus Iván és Nagy Marcell) egy titokzatos rakománnyal, megjelenésük hírére pedig egy egész település élete pillanatok alatt drámaian felkavarodik. Közben súlyos titkokra derül fény, a település lakói attól tartanak, hogy az érkezőknek az a céljuk, hogy visszavegyék mindazokat az értékeket, melyeket a deportálás után a lakók „lepapírozva” szétosztottak maguk között.
Szántó T. Gábor elmondta,
Az erős vizualitással bíró cselekmény konfliktusa épp emiatt azok számára is működik, akik nem ismerik a magyar történelmet – tette hozzá Szántó, aki életében először vállalt forgatókönyvírást.
Török Ferenc bevallása szerint épp a tabukkal teli, fojtott atmoszférájú történet vizuális jellege miatt kezdett bele a munkába, és az 1945 nem kevesebb, mint 12 évnyi munka után kerülhetett a mozikba. A rendező elmondta, a filmben egy olyan történelmi időszak hangulatát próbálták megragadni, amely nincs kibeszélve, feldolgozva.
– fogalmazott Török Ferenc. A rendező kiemelte Ragályi Elemér operatőr munkáját is, akinek köszönhetően a néző néha úgy érezheti, mintha egy ablak függönye vagy egy kapualj mögül leskelődve szemlélné a történéseket, „akár egy naiv kisgyerek, aki először nem érti – mert nem értheti –, miért rezzen össze egy teljes közösség két jövevény miatt”.
Török filmjét pénteken Marosvásárhelyen mutatták be, vasárnap este pedig a nagyváradi közönség is megtekintheti 19 órától a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében. A bemutatón részt vesz a film főszereplője, Rudolf Péter is.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!