A film főszereplője Rudolf Péter
Fotó: Facebook/Fimtett
Súlyos titkokkal teli történelmi időszakot idéz meg Török Ferenc 1945 című, számos fesztiválon díjazott filmje, amelyet a hétvégén több erdélyi helyszínen is bemutattak.
2017. november 12., 15:542017. november 12., 15:54
Az 1945 egy westernfilmek hangulatát megidéző, sötét vidéki dráma, olyan film, amely gyakran „ablak mögül kukucskálva”, sajátos perspektívákból idéz meg egy súlyos, feszültséggel teli történelmi időszakot – hangzott el többek között a Török Ferenc rendezte film kolozsvári díszbemutatóján szombaton.
A telt házas vetítésen a rendező és Szántó T. Gábor is részt vett, akinek a novellája alapján készült az idén bemutatott, nagysikerű filmdráma. A cselekmény a háború utáni időszakban, 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik – egészen pontosan három óra alatt – egy kelet-magyarországi faluban, ahol mindenki a jegyző (Rudolf Péter lenyűgöző alakításában) fiának az esküvőjére készül.
Látszólag minden rendben menne, de a déli vonattal megérkezik a faluba két zsidó férfi (Angelus Iván és Nagy Marcell) egy titokzatos rakománnyal, megjelenésük hírére pedig egy egész település élete pillanatok alatt drámaian felkavarodik. Közben súlyos titkokra derül fény, a település lakói attól tartanak, hogy az érkezőknek az a céljuk, hogy visszavegyék mindazokat az értékeket, melyeket a deportálás után a lakók „lepapírozva” szétosztottak maguk között.
Szántó T. Gábor elmondta,
Az erős vizualitással bíró cselekmény konfliktusa épp emiatt azok számára is működik, akik nem ismerik a magyar történelmet – tette hozzá Szántó, aki életében először vállalt forgatókönyvírást.
Török Ferenc bevallása szerint épp a tabukkal teli, fojtott atmoszférájú történet vizuális jellege miatt kezdett bele a munkába, és az 1945 nem kevesebb, mint 12 évnyi munka után kerülhetett a mozikba. A rendező elmondta, a filmben egy olyan történelmi időszak hangulatát próbálták megragadni, amely nincs kibeszélve, feldolgozva.
– fogalmazott Török Ferenc. A rendező kiemelte Ragályi Elemér operatőr munkáját is, akinek köszönhetően a néző néha úgy érezheti, mintha egy ablak függönye vagy egy kapualj mögül leskelődve szemlélné a történéseket, „akár egy naiv kisgyerek, aki először nem érti – mert nem értheti –, miért rezzen össze egy teljes közösség két jövevény miatt”.
Török filmjét pénteken Marosvásárhelyen mutatták be, vasárnap este pedig a nagyváradi közönség is megtekintheti 19 órától a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében. A bemutatón részt vesz a film főszereplője, Rudolf Péter is.
A kulturális kisajátítás „bűneként” lehet tekinteni arra, hogy forrásmegjelölés nélkül használt fel kalotaszegi hímzésmintát a spanyol Mango divatmárka – állapította meg a Krónikának Újvári Dorottya művészettörténész.
Kortárs magyar darabot, Egressy Zoltán Portugál című művét mutatja be románul a bukaresti Bulandra Színház.
Nyolc év szünet után jelentkezett egyéni tárlattal a városában Siska-Szabó Hajnalka aradi festőművész és rajztanár.
Feltűnt a láthatáron, mégpedig nagyon látványos előzetessel Ridley Scott mestermunkának ígérkező, új nagy eposza, a Gladiátor 2.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Liszt Intézetben nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
szóljon hozzá!