Fotó: Krónika
A zsűri értékelésében az újságírói szabadegyetemmel egybekötött fesztivál nemcsak mennyiségi, hanem minőségi gyarapodást is hozott. Annak jeleként, hogy az elbírálók komolyan veszik a minőségi kritériumokat azon kategóriákban, ahol a benevezett anyagok nem ütötték meg a mércét, a héttagú bírálóbizottság nem osztott díjat.
„Évről évre egyre több értékes alkotás érkezik be. Célunk minél magasabbra emelni a színvonalat, ezért inkább eltekintünk néhány díj kiosztásától, mintsem hogy a középszerűséget bátorítsuk” – magyarázta lapunknak Corin Ruja-Ceauşescu szervező. Az egyhetes rendezvény igazgatója, a Simfest szülőatyjának számító Ioan Ceauşescu szintén elégedetten nyilatkozott, a fesztivál sokszínűségét emelve ki erényként.
Mind a zsűri különdíja, mind a fesztivál nagydíja a román közszolgálati televízió, az RTV vidéki stúdiójához került. Előbbit a temesvári Veronica Mihocnak ítélték, aki a szervátültetésről készített dokumentumfilmet, míg az utóbbit a iaşi-i Violeta Gorgos kapta meg, aki a Szex a Szovjetunióban című alkotásával nyerte el a Simfest legrangosabb kitüntetését.
A díjazottak között a magyar nyelvű televíziózás képviselői is ott voltak: a bukaresti magyar nyelvű adás szerkesztője, Simonffy Katalin a legjobb forgatókönyv kategóriában kapott elismerést azért a tízrészes, a Katyi Antal által vezetett marosvásárhelyi Pentaton Stúdióval készített dokumentumfilmjéért, amely a Teleki Téka féltve őrzött kincseit mutatja be. „Valóságos élmény volt ezt a filmet Deé Nagy Anikó és Gálfalvi Irma szaktanácsadók segítségével forgatni, hisz olyan értékes, régi könyvek kerülhettek a kezünkbe, amit »közönséges halandó« még csak meg sem tekinthet” – idézte fel a filmkészítés periódusát Simonffy. A tévés szakember számos játékfilmes elemet illesztett a dokumentumjellegű alkotásba, amit nemcsak a marosvásárhelyi zsűri, hanem korábban több fesztivál bírálóbizottsága is méltányolt. A könyvtár gyűjteményes anyagáról forgatott filmnek az idén készült el a román, illetve az angol változata. Szerzője reméli, hogy ezáltal minél szélesebb körben ismerhetik meg Marosvásárhely eme kincsét.
Az udvarhelyi Konnert Film képviselője, Fazakas Szabolcs a Székelyderzs éléskamrája című, 42 perces alkotásával a legjobb helyi televízió vagy független alkotó által készített dokumentumfilm kategóriájában nyert. A fiatal szerző a derzsiek évszázados szalonnatárolási szokását mutatja be. „A film tulajdonképpen a helybéliek becsületéről szól, hisz valamennyien a vártemplom bástyájában tartják a szalonnát, és senki sem nyúl a máséhoz. Aki mégis megteszi, azt a közösség megbünteti” – mesélte Fazakas. A szerző úgy érzi, a film pergő iramú dinamikájával, adatgazdagságával és a szereplők nyílt, ízes humorával nyerte meg a zsűri tetszését.
A nyertes alkotását jellemző Stroia Annamária, a Román Televízió marosvásárhelyi munkatársa csak anynyit árult el, hogy filmjében egyszerűen önmagát adta. A multimédia kategóriában díjazott alkotásban a szerző a színek játékával teremtett hangulatos alkotást.
(fotó: Új Magyar Szó)
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.