Fotó: Krónika
A zsűri értékelésében az újságírói szabadegyetemmel egybekötött fesztivál nemcsak mennyiségi, hanem minőségi gyarapodást is hozott. Annak jeleként, hogy az elbírálók komolyan veszik a minőségi kritériumokat azon kategóriákban, ahol a benevezett anyagok nem ütötték meg a mércét, a héttagú bírálóbizottság nem osztott díjat.
„Évről évre egyre több értékes alkotás érkezik be. Célunk minél magasabbra emelni a színvonalat, ezért inkább eltekintünk néhány díj kiosztásától, mintsem hogy a középszerűséget bátorítsuk” – magyarázta lapunknak Corin Ruja-Ceauşescu szervező. Az egyhetes rendezvény igazgatója, a Simfest szülőatyjának számító Ioan Ceauşescu szintén elégedetten nyilatkozott, a fesztivál sokszínűségét emelve ki erényként.
Mind a zsűri különdíja, mind a fesztivál nagydíja a román közszolgálati televízió, az RTV vidéki stúdiójához került. Előbbit a temesvári Veronica Mihocnak ítélték, aki a szervátültetésről készített dokumentumfilmet, míg az utóbbit a iaşi-i Violeta Gorgos kapta meg, aki a Szex a Szovjetunióban című alkotásával nyerte el a Simfest legrangosabb kitüntetését.
A díjazottak között a magyar nyelvű televíziózás képviselői is ott voltak: a bukaresti magyar nyelvű adás szerkesztője, Simonffy Katalin a legjobb forgatókönyv kategóriában kapott elismerést azért a tízrészes, a Katyi Antal által vezetett marosvásárhelyi Pentaton Stúdióval készített dokumentumfilmjéért, amely a Teleki Téka féltve őrzött kincseit mutatja be. „Valóságos élmény volt ezt a filmet Deé Nagy Anikó és Gálfalvi Irma szaktanácsadók segítségével forgatni, hisz olyan értékes, régi könyvek kerülhettek a kezünkbe, amit »közönséges halandó« még csak meg sem tekinthet” – idézte fel a filmkészítés periódusát Simonffy. A tévés szakember számos játékfilmes elemet illesztett a dokumentumjellegű alkotásba, amit nemcsak a marosvásárhelyi zsűri, hanem korábban több fesztivál bírálóbizottsága is méltányolt. A könyvtár gyűjteményes anyagáról forgatott filmnek az idén készült el a román, illetve az angol változata. Szerzője reméli, hogy ezáltal minél szélesebb körben ismerhetik meg Marosvásárhely eme kincsét.
Az udvarhelyi Konnert Film képviselője, Fazakas Szabolcs a Székelyderzs éléskamrája című, 42 perces alkotásával a legjobb helyi televízió vagy független alkotó által készített dokumentumfilm kategóriájában nyert. A fiatal szerző a derzsiek évszázados szalonnatárolási szokását mutatja be. „A film tulajdonképpen a helybéliek becsületéről szól, hisz valamennyien a vártemplom bástyájában tartják a szalonnát, és senki sem nyúl a máséhoz. Aki mégis megteszi, azt a közösség megbünteti” – mesélte Fazakas. A szerző úgy érzi, a film pergő iramú dinamikájával, adatgazdagságával és a szereplők nyílt, ízes humorával nyerte meg a zsűri tetszését.
A nyertes alkotását jellemző Stroia Annamária, a Román Televízió marosvásárhelyi munkatársa csak anynyit árult el, hogy filmjében egyszerűen önmagát adta. A multimédia kategóriában díjazott alkotásban a szerző a színek játékával teremtett hangulatos alkotást.
(fotó: Új Magyar Szó)
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.