A tûz októbere – 1956 magyar sorsokban címû legújabb könyvét lapunk munkatársa, Benkõ Levente mutatta be, és Orbán János Dénes, az E-MIL elnöke ajánlotta az olvasók figyelmébe. A kötet a budapesti Püski kiadó gondozásában a magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján jelent meg, és az ötvenhatos eseményekrõl a magyarországi, erdélyi, továbbá a diaszpórában élõ egykori szereplõkkel készült interjúkat rögzíti.
Gazda József – aki a hetvenes évektõl napjainkig a Kárpát-medencében és a világ számos országában magyarok ezreivel készített életpálya- és oral history interjúkat – elõbbi állítása igazolására több példát sorolt fel. Elmesélte annak a Svédországban dolgozó magyar családapának az esetét, aki az egyik hatalmas gyár több mint ezer elbocsátandó alkalmazottja között volt, de amikor kiderült róla, hogy magyar, elnézést kértek tõle, és tovább dolgozhatott a munkahelyén. Egy másik, az 1956-os forradalom után az Amerikai Egyesült Államokba menekült magyar mérnökre pedig olyan körülmények között bízta rá munkáltatója egy nagy beruházás kivitelezését, hogy a szakember alig beszélte az angol nyelvet. „Mi nem angoltanárt, hanem hozzáértõ és megbízható mérnököt kerestünk, és az ön személyében megtaláltuk” – elevenítette fel a történteket Gazda József. Orbán János Dénes kérdésére, hogy ekkora tapasztalat ismeretében hol telepedne le szívesen, Gazda József elmondta: családjában soha senki nem gondolt kitelepedésre, arra viszont igen, hogy az itthon kapott feladatokat itthon kell elvégezni.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.