A tûz októbere – 1956 magyar sorsokban címû legújabb könyvét lapunk munkatársa, Benkõ Levente mutatta be, és Orbán János Dénes, az E-MIL elnöke ajánlotta az olvasók figyelmébe. A kötet a budapesti Püski kiadó gondozásában a magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján jelent meg, és az ötvenhatos eseményekrõl a magyarországi, erdélyi, továbbá a diaszpórában élõ egykori szereplõkkel készült interjúkat rögzíti.
Gazda József – aki a hetvenes évektõl napjainkig a Kárpát-medencében és a világ számos országában magyarok ezreivel készített életpálya- és oral history interjúkat – elõbbi állítása igazolására több példát sorolt fel. Elmesélte annak a Svédországban dolgozó magyar családapának az esetét, aki az egyik hatalmas gyár több mint ezer elbocsátandó alkalmazottja között volt, de amikor kiderült róla, hogy magyar, elnézést kértek tõle, és tovább dolgozhatott a munkahelyén. Egy másik, az 1956-os forradalom után az Amerikai Egyesült Államokba menekült magyar mérnökre pedig olyan körülmények között bízta rá munkáltatója egy nagy beruházás kivitelezését, hogy a szakember alig beszélte az angol nyelvet. „Mi nem angoltanárt, hanem hozzáértõ és megbízható mérnököt kerestünk, és az ön személyében megtaláltuk” – elevenítette fel a történteket Gazda József. Orbán János Dénes kérdésére, hogy ekkora tapasztalat ismeretében hol telepedne le szívesen, Gazda József elmondta: családjában soha senki nem gondolt kitelepedésre, arra viszont igen, hogy az itthon kapott feladatokat itthon kell elvégezni.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.