2007. március 16., 00:002007. március 16., 00:00
A lengyelországi csoportlátogatásának célja: együttműködéstkiépíteni a partiumi településsel. Elsőlépésként megegyeztek abban, hogy ez évdecember 8–9-én Bem-emlékünnepségetszerveznek Szatmárnémetiben és Szamoskrassón.Azért esett a választás erre az időpontra, mertSzamoskrassón akkor ünnepelik a múzeumalapításának 7. évfordulóját.A későbbiekben időszakos kiállításokkalmutatkozna be a Tarnov Szatmár megyében.
Bem apó katonai karrierjeLengyelországban kezdődött. Igazi kalandszerető emberlehetett, hiszen Bécstől Párizson átTörökországig egész Európátvégigharcolta – derül ki a Szamoskrassóntalálható Bem-emlékmúzeum látogatójaszámára. Mindig ott bukkant fel, ahol éppenharcolni, csatázni kellett, a körülményekhezalkalmazkodva olykor még nevet is változtatott, ígytörténhetett meg, hogy Törökországban –mint egy kép elárulja – fején turbántviselő Murat pasa néven vált ismertté.
Bem tábornok, az 1848–49-esforradalom és szabadságharc vezéregyéniségeErdélyt is bejárta. Arra, hogy milyen kapcsolat fűztea Szatmár megyei településhez, véletlenülderült fény. Évekkel korábban, amikor SiposMiklós református esperes volt a településlelkésze, egy Teleki Sándor által írtkönyvben bukkant rá arra a részre, amelyben a gróf– az Első találkozásom Bem apóval címűfejezetben – arról számol be, hogyan ismerkedett megDarvay Ferenc, Szamoskrassó utolsó földesuránakotthonában a lengyel tábornokkal. Ez az ingatlan adotthont jelenleg a múzeumnak. Teleki feljegyzéseiszerint ezüst kandeláberek, fagygyúgyertyák,aranyozott hímzésű paplanok fogadták a hidegdecember eleji napon a vendéget a kúriában,óriási medvebőr terült el ágya előtt,vacsorára pedig köménymaglevest főzetett magának.A gróf számára azért is volt nagyjelentősége ennek a látogatásnak, mert Bemtábornok ebben a kúriában nevezte ki őt azerdélyi seregek fő hadtápbiztosává.„Magától adódott a késztetés,hogy ennek a látogatásnak emléket állítsunk– mondta el lapunknak Sipos Miklós. – Nagyon sokatbeszélünk Bem tábornokról, főleg a március15-i ünnepek alkalmával, de a vidéken sehol semállítottak emléket neki. Ezt szerettükvolna pótolni.”
A tábornoknak 1998-banállítottak emléktáblátSzamoskrassón, Lengyelország nagykövetejelenlétében. Az emlékszobát kétévvel később nyitották meg, a forradalom helyirelikviáit és a Bem alakjához fűződőtárgyakat állították ki. A jelenleglátogatható kiállítás anyagánaknagy része Tarnovból származik. Az ottani múzeumidőszakos tárlatának anyagát örökmegőrzésre kapta meg a település.
„A kiállított anyagbólnyughatatlan embert ismer meg a látogató. Bem tábornokmindig ott volt, ahol ágyú dörgött, éskard csörgött” – mondta el Sipos Miklós. Akiállítás képei többek közötta tábornok erdélyi megállóhelyeit, acsaták helyszíneit, Petőfivel való kapcsolatátelevenítik fel. Egyik érdekesség az a festmény,amely az idős Kossuth Lajost ábrázolja. Ez a képévszázadokon át egy szatmárnémetilakásban állt, majd amikor a kommunizmus idejénrejtegetni kellett, tulajdonosa túladott rajta, ígykerült a szamoskrassói lelkészhez. A településena múzeum létrehozása óta minden március15-én megkoszorúzzák Bem apóemléktábláját.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.