A bemutató rendhagyó eseménynek számít az opera, a színház és az igazgatók életében egyaránt
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Bemutatóra készül az Kolozsvári Magyar Opera: Maurice Ravel Pásztoróra (L’Heure espagnole), illetve A gyermek és a varázslat (L’Enfant et les Sortiléges) című művét Tompa Gábor, a kincses városbeli magyar színház igazgatója állítja színpadra. Az előadás premierjét december 27-én láthatja a közönség – jelentették be az alkotók.
2018. december 19., 18:442018. december 19., 18:44
2018. december 19., 18:522018. december 19., 18:52
Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója rendezi a kincses városbeli magyar operában azt az előadást, amely Maurice Ravel két egyfelvonásos műve alapján készül.
A szerdai sajtótájékoztatón elhangzott, rendhagyó eseménynek számít a bemutató az opera, a színház és az igazgatók életében egyaránt, ugyanis harminc éve dolgoznak egymás mellett, de most először közösen. Tompa Gábor úgy fogalmazott, biztosabb a hosszú együttélés utáni házasság, mint a hirtelen házasság és válás. „Nagy kihívás volt számomra ez az előadás” – mondta a rendező. ,,A két egyfelvonásos, a Pásztoróra és A gyermek és a varázslat műfajilag is közel állnak hozzám. A Pásztoróra gyakorlatilag groteszk vaudeville (a francia vígopera előzménye), miközben sok az önéletrajzi elem is benne, míg A gyermek és a varázslat egyfajta szürrealista látomás. Úgy próbáltam összefogni a két operát, hogy mindkettő valahogy a gyerek látomása és álma legyen" – mutatott rá Tompa Gábor.
Selmeczi György, az előadás karmestere elmondta, Ravel a francia zenekultúra alapvetése, nem véletlenül tartják a hangszerelés legnagyobb mesterének, ő valóban szinte ínyenc módra merül el a hangszín-változatosság halmozásában. „Ravel valóságos geométer, a szerkezeti szimmetria megszállottja"– mondta Selmeczi, hozzátéve, hogy az alkotó munka ideális volt.
– fogalmazott a karmester, aki kiemelte a a pályakezdő és tapasztalt színészek összjátékát, Peti Tamás Ottó és Hary Judit koprodukcióját, amely a többi színész közös játékához hasonlóan mobilizáló erővel bír, ugyanakkor a munka bensőséges hangulata kihat az egész társulatra.
Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója az év utolsó sajtótájékoztatóján elmondta, a nagyközönség hozzászokhatott már az év végi „opera csemegékhez”, de újdonságnak számít, hogy Tompa Gábor rendezésének köszönhetően, valamint a rég nem látott anyagi finanszírozás segítéségével – amelyet a Bethlen Gábor Alaptól kaptak – a színészek már az első perctől használhatták a díszletet. A premiert követő előadást 2019. január 5.én, majd február 21.-én láthatja a közönség. Az előadásra jegyek vásárolhatók az intézmény jegypénztárában és az eventbook.ro honlapon.
Tőkés Hunor
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!