A Szentimrei Judit által tervezett szőnyegek Zilahon készültek
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
Iparművész, néprajzi szakíró, tanár – Szentimrei Judit szerteágazó munkásságát bemutató rendhagyó kiállítás nyílt a kincses városban a Kolozsvári Magyar Napokon. A megnyitó különlegességét az adta, hogy fiai – Szabó Zsolt és H. Szabó Gyula – vezettek végig rajta, és kurátorként az összeállításában is részt vettek.
2022. augusztus 19., 15:482022. augusztus 19., 15:48
2022. augusztus 19., 17:142022. augusztus 19., 17:14
Szentimrei Judit néprajzkutató és iparművész az erdélyi tárgyi kultúra kutatása, népszerűsítése területén szerzett elévülhetetlen érdemeket, hangsúlyozta a szerda délutáni megnyitón mondott beszédében Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár. Elhangzott,
Tudományos teljesítménye szétválaszthatatlan egységbe fonódik iparművészi, közművelődési és tanári tevékenységével. Tudományos munkásságát számos intézmény méltatta. A Magyar Néprajzi Társaság tiszteletbeli tagja volt, az 1989-es rendszerváltozás után cselekvő részt vállalt az Orbán Balázs Társaság, a Magyar Filológiai Társaság, a Romániai Képzőművészeti Szövetség és a Barabás Miklós Céh tevékenységében.
Annak keretében a legjelentősebb romániai magyar tájegységek tárgyi kultúrájának és népművészetének szakszerű kutatására, rendszerezésére, feldolgozására törekedtek, a kászoni székely népművészetről, a szilágysági és a Kis-Küküllő vidéki magyar népművészetről, illetve a moldvai csángó népművészetről sikerült megjelentetniük jelentős kiadványt.
A szabadtéri pannók Szentimrei Judit életpályáját mutatják be
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
A kiállítást a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Civilis Egyesület hozta létre tavaly, Szentimrei Judit születésének századik évfordulóján. A szabadtéri tárlat a Kolozsvári Magyar Napokra a kincses városba „vándorolt”, ahol a néprajzi múzeum udvarán látható, illetve egy kiegészítést is kapott,
Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet vezetője emlékeztetett, hogy a sepsiszentgyörgyi intézmény igyekszik erdélyi magyar női életpályákat bemutatni, hiszen fontosnak tartja azokat a teljesítményeket, melyeket ezek a női személyiségek szakmai téren letettek az asztalra, miközben a család gondjai is rájuk nehezedtek. Hangsúlyozta,
A kiállítás összeállításában kurátorként két fia – Szabó Zsolt és H. Szabó Gyula – is részt vett.
Szabó Zsolt újságíró, szerkesztő, nyugalmazott egyetemi tanár
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
Szabó Zsolt újságíró, szerkesztő, nyugalmazott egyetemi tanár rövid beszédében hangsúlyozta:
H. Szabó Gyula szerkesztő, kiadóvezető, egyetemi tanár arra hívta fel a figyelmet, hogy édesanyja számára fontosak voltak a tanítványai, akik közül a legközelebbiek otthonában is rendszeresen meglátogatták. Rámutatott: Szentimrei Judit „pályára állításában” fontos szerepe volt Kós Károlynak, aki rájött, mennyire nagy szükség van a népi szövési és varrási technikák ismerőire, és Szentimrei Judit már fiatalkora óta az volt. Emlékeztetett,
H. Szabó Gyula a sztánai életkép elemeit magyarázza közönségnek
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
A tárlatot ismertetve külön felhívta a figyelmet arra a goblenre, melyet Szentimrei Judit 11 éves korában készített, de már magán viselte a művész stílusjegyeit. Ezen jól látható a sztánai vasúti megálló közelében létrejött nyaralótelep – Kós Károly példájára több kolozsvári egyetemi tanár is vásárolt itt házat –, de az itteni nyári kirándulások hangulata is tetten érhető.
A tárlat keretében tanítványainak, Gazdáné Olosz Ellának és Sipos Lászlónak is látható munkája, de a néprajzi szakíróval készült interjúba is belehallgathat a néző. A kiállítás a néprajzi múzeum udvarán és alagsorában található és szeptember 11-éig látogatható.
Szabadtéri kiállítással emlékeznek a száz évvel ezelőtt született Szentimrei Judit néprajzkutatóra, iparművészre pénteken Sepsiszentgyörgyön.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!