Szentimrei Judit néprajzkutató, iparművész (1921 –2015)
Szabadtéri kiállítással emlékeznek a száz évvel ezelőtt született Szentimrei Judit néprajzkutatóra, iparművészre pénteken Sepsiszentgyörgyön.
2021. december 10., 07:312021. december 10., 07:31
Száz éve született Szentimrei Judit néprajzkutató és iparművész. Az erdélyi tárgyi kultúra kutatása, népszerűsítése területén szerzett elévülhetetlen érdemei, valamint példamutató női életműve okán a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy a centenáriumi évfordulót pályaképének felelevenítésével ünnepli meg pénteken. A sepsiszentgyörgyi Szabadság téren nyílik szabadtéri kiállítás 15 órakor, az eseményen beszédet mond európai alapok minisztériumának államtitkára, Hegedüs Csilla, aki Szentimrei Judit unokája. A kiállítás háziasszonya: Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője.
Tudományos teljesítménye szétválaszthatatlan egységbe fonódik iparművészi, közművelődési és tanári tevékenységével. Tudományos munkásságát számos intézmény méltatta. A Magyar Néprajzi Társaság tiszteletbeli tagja volt, az 1989-es rendszerváltozás után cselekvő részt vállalt az Orbán Balázs Társaság, a Magyar Filológiai Társaság, a Romániai Képzőművészeti Szövetség és a Barabás Miklós Céh tevékenységében. A Kriza János Néprajzi Társaság alapító tagja, amint Pozsony Ferenc néprajzkutató is megfogalmazta:
Annak keretében a legjelentősebb romániai magyar tájegységek tárgyi kultúrájának és népművészetének szakszerű kutatására, rendszerezésére, feldolgozására törekedtek. Kós Károlynak, Szentimrei Juditnak és Nagy Jenőnek végül is négy tájegységünk etnográfiai szintézisét sikerült megjelentetnie a Kriterion Könyvkiadónál. A négy kiadvány (Kászoni székely népművészet. Kriterion Könyvkiadó. Bukarest, 1972; Szilágysági magyar népművészet. Kriterion Könyvkiadó. Bukarest, 1974; Kis-Küküllő vidéki magyar népművészet. Kriterion Könyvkiadó. Bukarest, 1978; Moldvai csángó népművészet. Kriterion Könyvkiadó. Bukarest, 1981) a romániai magyar néprajztudomány klasszikus értékű alkotása.
A kiállítást a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Civilis Egyesület hozta létre, az elkészítésben közreműködött Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár, az MTA külső tagja, Gazda Klára muzeológus, néprajzkutató, egyetemi tanár, Dimény Attila, a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum igazgatója, muzeológus, a Kájoni János Hargita Megyei Könyvtártól Bedő Melinda, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumtól Gazda Enikő, Gazda József, Kallós Zoltán. A tárlat kurátorai: Szabó Zsolt szerkesztő, H. Szabó Gyula kiadóigazgató, Szebeni-Szabó Róbert fotográfus.
László Noémi kolozsvári költő, író, gyermeklapszerkesztő és esszéista kapja idén a Csáth Géza-díjat.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának legújabb előadása Garaczi László MetaXa című regényéből készült.
A magyar jazzdinasztiák képviselői, a magyar jazzoktatás kiválóságai és feltörekvő fiatal tehetségek lépnek fel az október 7. és 11. között, hatodik alkalommal szervezendő Bukaresti Magyar Jazznapokon.
Minden eddiginél erősebb volt a 24. Filmtettfeszten versenyző fiatal erdélyi alkotók mezőnye, és egy ritkábban díjazott filmes szakma képviselője vehette át a Sárga Csikó Díjat.
A Korunk szerkesztősége idei díját Kovács András művészettörténésznek, az Erdélyi Múzeum-Egyesület egykori alelnökének ítélte oda.
Októberben öt állomásos erdélyi koncertsorozatra indul a nyolctagú korzikai Ensemble Tavagna együttes a Szászcsávási Dalárdával együtt – közölte a szervező Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
Bár régen szinte minden településen – városokban, falvakban egyaránt – működött olvasókör, napjainkban az olvasás inkább magányos, otthoni, esetleg vakációs tevékenység.
A Kolozsvári Magyar Opera az idei évadban is meghirdeti kedvezményes bérleteit, és bevezeti a családi bérletet, hogy a gyerekek és felnőttek együtt látogathassanak el az előadásokra.
Music Gallery címmel nyílik különleges tárlat a kolozsvári Művészeti Múzeumban, a Jazz in the Park fesztivál szervezői által összeállított, interaktív kiállítás október 4. és 26. között lesz látogatható a Bánffy-palota emeleti termeiben.
„Többet, mást szeretnék, mint egy színházi előadás” – mondta ifj. Vidnyánszky Attila. A Kolozsvári Állami Magyar Színházban a fiatal alkotó által rendezett új, Janovics című produkciót látva úgy tűnik, ez sikerül is neki és alkotótársainak.
szóljon hozzá!