Fotó: Facebook/Tomcsa Sándor Színház
Négy alkalommal tekinthetik meg az érdeklődők a héten az Esti próba című előadást, amelyet Tóth Árpád, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művésze állított színpadra.
2021. január 04., 11:012021. január 04., 11:01
2021. január 04., 11:212021. január 04., 11:21
Műsorára tűzte a Tomcsa Sándor Színház a decemberben szép sikerrel bemutatott Esti próba című előadását, amelyet Kiss Csaba kortárs drámaíró szövegéből Tóth Árpád, a társulat színésze állított színpadra, „kamaradráma zongorára” műfaji megjelöléssel – tájékoztatta szerkesztőségünket a székelyudvarhelyi teátrum. Mint írták,
Az előadást a színház harmadára csökkentett nézőtérrel tudja játszani, ezért csak előzetes helyfoglalással tudnak jegyet biztosítani. Jegyek mától személyesen válthatók a jegypénztárban hétköznapokon 11–14 és 15–17 órák között.
Két ember. Egy férfi és egy nő. Két színész. Egyikük pályája elején jár, nagy reményektől és bizonyítási vágytól fűtve bontogatja szárnyait, hogy „kiplakátolt színésznő” lehessen, másikuk pedig pályája közepén, művészi- és emberi válsághelyzetben, megtörten kapaszkodik élete széthulló darabjaihoz. Azt hiszem, mindketten félnek. Egymásra vetítik ki vágyaikat és problémáik megoldását a másiktól várják.
Két ember kötéltánca szerep, színész és magánember határán, akik egy pillanatra egymásba kapaszkodnak, de nem tudni, hogy túllendítik-e egymást egy-egy problémán, vagy a mélybe rántják a másikat. Csak egy találkozás, egy esti próba. Nem tudjuk, mi volt előtte, nem tudjuk mi lesz utána, egyáltalán találkoznak-e még. A fontos az, hogy itt és most mi történik két ember között – olvasható az előadás ismertetőjében.
Élő taps. Szilveszterkor ismét közönség előtt játszhattak a nagyváradi Szigligeti Színház művészei
Fotó: Vigh László Miklós
Sikeres előadásokkal zárta az évet a Szigligeti Színház
Rövid idő alatt válaszoltak a nézők a nagyváradi Szigligeti Színház felhívására, és szép számban voltak jelen a Kabaré 120 című előadás ünnepi bemutatóin. Miután a Bihar Megyei Prefektúra december 28-án bejelentette az előadóművészeti intézményekre vonatkozó korlátozás feloldását, a közönség december 30-án és 31-én összesen három előadást –főpróbát, előbemutatót és bemutatót – láthatott. A Jászai Mari-díjas Novák Eszter rendezte darabban klasszikus kabaréjelenetek, színházi sztorik, operett- és slágerrészletek is helyet kaptak. Rendhagyó módon az érdeklődők online, otthonuk kényelméből is megtekinthették a szilveszteri előadást, és a színház számításai szerint közel kétszázan követték a közvetítést a világ minden tájáról. A rendhagyó óévbúcsúztató alkalmával Czvikker Katalin, a Szigligeti Színház főigazgatója beszédében kiemelte: „Tudjuk, hogy küzdelmes lesz a jövő év, de hisszük, hogy harcainkat emelt fővel, büszkén és méltósággal vívjuk meg, és ha néhány társunknak el is kellett engednünk a kezét igyekszünk gondoskodni róluk. Számítunk a nagyváradi és Bihar megyei magyar közösség összefogására és kiállására színházunk megerősítésének ügye mellett, hiszen sokan sokfélék vagyunk, de abban mind egyetértünk, hogy szeretjük a színházat, mely immár 120 éve városunk szívében létezik.”
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!