Fotó: Facebook/Tomcsa Sándor Színház
Négy alkalommal tekinthetik meg az érdeklődők a héten az Esti próba című előadást, amelyet Tóth Árpád, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művésze állított színpadra.
2021. január 04., 11:012021. január 04., 11:01
2021. január 04., 11:212021. január 04., 11:21
Műsorára tűzte a Tomcsa Sándor Színház a decemberben szép sikerrel bemutatott Esti próba című előadását, amelyet Kiss Csaba kortárs drámaíró szövegéből Tóth Árpád, a társulat színésze állított színpadra, „kamaradráma zongorára” műfaji megjelöléssel – tájékoztatta szerkesztőségünket a székelyudvarhelyi teátrum. Mint írták,
Az előadást a színház harmadára csökkentett nézőtérrel tudja játszani, ezért csak előzetes helyfoglalással tudnak jegyet biztosítani. Jegyek mától személyesen válthatók a jegypénztárban hétköznapokon 11–14 és 15–17 órák között.
Két ember. Egy férfi és egy nő. Két színész. Egyikük pályája elején jár, nagy reményektől és bizonyítási vágytól fűtve bontogatja szárnyait, hogy „kiplakátolt színésznő” lehessen, másikuk pedig pályája közepén, művészi- és emberi válsághelyzetben, megtörten kapaszkodik élete széthulló darabjaihoz. Azt hiszem, mindketten félnek. Egymásra vetítik ki vágyaikat és problémáik megoldását a másiktól várják.
Két ember kötéltánca szerep, színész és magánember határán, akik egy pillanatra egymásba kapaszkodnak, de nem tudni, hogy túllendítik-e egymást egy-egy problémán, vagy a mélybe rántják a másikat. Csak egy találkozás, egy esti próba. Nem tudjuk, mi volt előtte, nem tudjuk mi lesz utána, egyáltalán találkoznak-e még. A fontos az, hogy itt és most mi történik két ember között – olvasható az előadás ismertetőjében.
Élő taps. Szilveszterkor ismét közönség előtt játszhattak a nagyváradi Szigligeti Színház művészei
Fotó: Vigh László Miklós
Sikeres előadásokkal zárta az évet a Szigligeti Színház
Rövid idő alatt válaszoltak a nézők a nagyváradi Szigligeti Színház felhívására, és szép számban voltak jelen a Kabaré 120 című előadás ünnepi bemutatóin. Miután a Bihar Megyei Prefektúra december 28-án bejelentette az előadóművészeti intézményekre vonatkozó korlátozás feloldását, a közönség december 30-án és 31-én összesen három előadást –főpróbát, előbemutatót és bemutatót – láthatott. A Jászai Mari-díjas Novák Eszter rendezte darabban klasszikus kabaréjelenetek, színházi sztorik, operett- és slágerrészletek is helyet kaptak. Rendhagyó módon az érdeklődők online, otthonuk kényelméből is megtekinthették a szilveszteri előadást, és a színház számításai szerint közel kétszázan követték a közvetítést a világ minden tájáról. A rendhagyó óévbúcsúztató alkalmával Czvikker Katalin, a Szigligeti Színház főigazgatója beszédében kiemelte: „Tudjuk, hogy küzdelmes lesz a jövő év, de hisszük, hogy harcainkat emelt fővel, büszkén és méltósággal vívjuk meg, és ha néhány társunknak el is kellett engednünk a kezét igyekszünk gondoskodni róluk. Számítunk a nagyváradi és Bihar megyei magyar közösség összefogására és kiállására színházunk megerősítésének ügye mellett, hiszen sokan sokfélék vagyunk, de abban mind egyetértünk, hogy szeretjük a színházat, mely immár 120 éve városunk szívében létezik.”
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!