„Színház a színházban” helyzetekben is bővelkedik Donizetti Don Pasquale című vígoperája, amit a Kolozsvári Magyar Opera társulata mutat be
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Gaetano Donizetti Don Pasquale című vígoperájában benne foglaltatik mindaz, ami kell egy remekműhöz – vallja Béres László rendező. Az általa színpadra állított előadást a héten mutatta be a Kolozsvári Magyar Opera, legközelebb vasárnap játsszák.
2021. október 09., 10:362021. október 09., 10:36
A Kolozsvári Magyar Opera társulata Gaetano Donizetti Don Pasquale című vígoperáját mutatta be a héten, a következő előadást vasárnap 11 órától tekintheti meg a közönség. Az előadást Béres László rendezte, akinek ez az első operarendezése. Mint kifejtette, a prózai színház világából jön, sok musicalt, táncszínházat rendezett, így egy színházas „beütésű” darabra esett a választása első operarendezéseként.
„A Don Pasquale Donizetti késői műve, 1843-ban mutatták be Párizsban. Amiatt sajátos, izgalmas a darab, hogy egészséges módon váltakoznak benne az áriák, ami dinamikát ad a darabnak. Újításnak számít benne, hogy a vígopera műfajba érzelmeket hoz be” – fogalmazott a rendező.
„Igazi színházi csemege, benne foglaltatik mindaz, ami kell egy remekműhöz. Milyen a próbafolyamat? A művészeti intézmények működésének hosszú ideje tartó felfüggesztése bennünk, alkotókban, előadóművészekben a színpad iránti éhséget, a közlési vágyat, a játék utáni sóvárgást a többszörösére növelte. Így, ilyen társakkal ünnep együtt létezni, alkotni” – fogalmazott a rendező.
Jankó Zsolt, az előadás karmestere azt mondta, örömmel tölti el őt is, hogy újra alkotói folyamatban vehetnek részt.
– mondta Jankó Zsolt.
Úgy fogalmazott, Donizetti minden jelenete jól felépített, megszerkesztett kis ékszer. Kiváló érzékkel váltakoznak a harmóniailag gazdagabb részek a sokat sejtető, mondanivalójukban néha talán fontosabb unisono (egyszólamú) részekkel. A karmester Kárpát-medence-szerte sok koncertet, előadást vezényelt. Gebe-Fügi Renáta énekesnő az egyetlen női főszerepet alakítja, elmondta, ilyen hosszú, de tartalmas próbafolyamaton még nem vett részt, és rengeteget tanult az alkotómunkából.
„Remélem, a közönség is észleli a fejlődést” – mondta a fiatal művész, aki hegedűs is. Úgy fogalmazott, énekelve vagy hegedülve is ugyanúgy szolgálja a közönséget, csak más „nyelven” szólal meg. „A zenekar támogat és szeret, és ez nagyon fontos, imádok színpadon lenni” – mondta Gebe-Fügi Renáta.
A Don Pasquale szerepét alakító Szilágyi János azt mondta, nagy megtiszteltetés számára elénekelni a szerepet ebben a zseniális darabban. „Irdatlan mennyiségű énekelnivalóról van szó, aminek megtanulásához, elsajátításához sok türelemre van szükség” – mondta az énekes. Az előadás díszleteit a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas Székely László, a jelmezeket Ledenják Andrea tervezte.
„A színpad – az én szememben – játéktér, a „díszlet” látványa pedig nem egy festő öröme, hanem az előadás szerves, segítő része. Tervezői munkám során arra törekszem, hogy a létrejött mű mindenkor a dráma legjobb kiegészítője legyen” – vallja Székely László.
„A rendezői koncepcióból és annak látványvilágából kiindulva olyan jelmezkollekciót alakítottam ki a Don Pasquale előadásra, amelyben jelzésszerűen megjelennek ugyan a történet eredeti helyszínére és korára utaló elemek, de összességében a kortalanság jellemzi. Szeretek játszani a különböző korszakokat idéző forma-, szín- és anyaghasználat párosításával” – vallja Ledenják Andrea. Az előadás koreográfusa Jakab Melinda, közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera ének-, balett- és zenekara.
A jelenlegi közegészségügyi előírások értelmében az előadáson való részvétel feltétele az érvényes védettségi igazolás, illetve a személyi igazolvány felmutatása.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!