„Színház a színházban” helyzetekben is bővelkedik Donizetti Don Pasquale című vígoperája, amit a Kolozsvári Magyar Opera társulata mutat be
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Gaetano Donizetti Don Pasquale című vígoperájában benne foglaltatik mindaz, ami kell egy remekműhöz – vallja Béres László rendező. Az általa színpadra állított előadást a héten mutatta be a Kolozsvári Magyar Opera, legközelebb vasárnap játsszák.
2021. október 09., 10:362021. október 09., 10:36
A Kolozsvári Magyar Opera társulata Gaetano Donizetti Don Pasquale című vígoperáját mutatta be a héten, a következő előadást vasárnap 11 órától tekintheti meg a közönség. Az előadást Béres László rendezte, akinek ez az első operarendezése. Mint kifejtette, a prózai színház világából jön, sok musicalt, táncszínházat rendezett, így egy színházas „beütésű” darabra esett a választása első operarendezéseként.
„A Don Pasquale Donizetti késői műve, 1843-ban mutatták be Párizsban. Amiatt sajátos, izgalmas a darab, hogy egészséges módon váltakoznak benne az áriák, ami dinamikát ad a darabnak. Újításnak számít benne, hogy a vígopera műfajba érzelmeket hoz be” – fogalmazott a rendező.
„Igazi színházi csemege, benne foglaltatik mindaz, ami kell egy remekműhöz. Milyen a próbafolyamat? A művészeti intézmények működésének hosszú ideje tartó felfüggesztése bennünk, alkotókban, előadóművészekben a színpad iránti éhséget, a közlési vágyat, a játék utáni sóvárgást a többszörösére növelte. Így, ilyen társakkal ünnep együtt létezni, alkotni” – fogalmazott a rendező.
Jankó Zsolt, az előadás karmestere azt mondta, örömmel tölti el őt is, hogy újra alkotói folyamatban vehetnek részt.
– mondta Jankó Zsolt.
Úgy fogalmazott, Donizetti minden jelenete jól felépített, megszerkesztett kis ékszer. Kiváló érzékkel váltakoznak a harmóniailag gazdagabb részek a sokat sejtető, mondanivalójukban néha talán fontosabb unisono (egyszólamú) részekkel. A karmester Kárpát-medence-szerte sok koncertet, előadást vezényelt. Gebe-Fügi Renáta énekesnő az egyetlen női főszerepet alakítja, elmondta, ilyen hosszú, de tartalmas próbafolyamaton még nem vett részt, és rengeteget tanult az alkotómunkából.
„Remélem, a közönség is észleli a fejlődést” – mondta a fiatal művész, aki hegedűs is. Úgy fogalmazott, énekelve vagy hegedülve is ugyanúgy szolgálja a közönséget, csak más „nyelven” szólal meg. „A zenekar támogat és szeret, és ez nagyon fontos, imádok színpadon lenni” – mondta Gebe-Fügi Renáta.
A Don Pasquale szerepét alakító Szilágyi János azt mondta, nagy megtiszteltetés számára elénekelni a szerepet ebben a zseniális darabban. „Irdatlan mennyiségű énekelnivalóról van szó, aminek megtanulásához, elsajátításához sok türelemre van szükség” – mondta az énekes. Az előadás díszleteit a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas Székely László, a jelmezeket Ledenják Andrea tervezte.
„A színpad – az én szememben – játéktér, a „díszlet” látványa pedig nem egy festő öröme, hanem az előadás szerves, segítő része. Tervezői munkám során arra törekszem, hogy a létrejött mű mindenkor a dráma legjobb kiegészítője legyen” – vallja Székely László.
„A rendezői koncepcióból és annak látványvilágából kiindulva olyan jelmezkollekciót alakítottam ki a Don Pasquale előadásra, amelyben jelzésszerűen megjelennek ugyan a történet eredeti helyszínére és korára utaló elemek, de összességében a kortalanság jellemzi. Szeretek játszani a különböző korszakokat idéző forma-, szín- és anyaghasználat párosításával” – vallja Ledenják Andrea. Az előadás koreográfusa Jakab Melinda, közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera ének-, balett- és zenekara.
A jelenlegi közegészségügyi előírások értelmében az előadáson való részvétel feltétele az érvényes védettségi igazolás, illetve a személyi igazolvány felmutatása.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!