Fotó: Boda L. Gergely
Róth Miksa tervei, alkotásainak reprodukciói láthatók augusztus végéig a marosvásárhelyi Kultúrpalota második emeleti galériájában a Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet, illetve a Maros Megyei Múzeum által szervezett kiállításon.
2016. május 24., 19:192016. május 24., 19:19
A gazdag, színes kiállítás Róth Miksa (1865–1944) munkásságát mutatja be, a tárlatlátogató azonban nem csupán a látvánnyal gazdagodik, hanem megtekinthet egy kétszer 50 perces filmet is, amely a neves üvegfestő életművét, a számos városban látható alkotásait mutatja be, szakszerű magyarázattal kiegészítve.
A marosvásárhelyieknek külön élményt jelenthet megtekinteni a város jellegzetes szecessziós épületeit díszítő festett üvegablakok rajzait, a véglegesített terveket, vázlatokat, amelyek még érthetőbbé és emberközelibbé teszik a Kultúrpalotát, annak sajátos ablakait vagy a Bernády építtette városházát, amelyeken olyan részleteket is felfedezhet a látogató, amelyekre eddig nem figyelt. Marosvásárhely a világ egyik leggazdagabb városa az üvegfestészet szempontjából, és szorosan kötődik Róth Miksa nevéhez, hiszen valamennyi festett üvegnek ő volt a kivitelezője. A legszebbek a Kultúrpalotában és a városházán láthatók, de Róth Miksa műhelyében készültek az egykori Gróf Széchenyi István Felsőkereskedelmi Iskola (mai Petru Maior Egyetem) és az egykori Csiszár-villa (ma Közegészségügyi Igazgatóság) épületét díszítő festett üvegablakok is.
Róth Miksa a 19. és a 20. század fordulóján megújuló üvegablak- és mozaikművészet legismertebb és legtermékenyebb magyar műhelyének alapítója és vezetője volt. A mesterséget apja, Roth Zsigmond műhelyében kezdte tanulni, de Angliában, Franciaországban, Németországban is tanulmányozta a középkori üvegfestményeket. Az 1885-ben alapított saját műhelye a kiegyezés (1867) utáni nagy építkezéseknek köszönhetően számos megrendelést kapott. Gazdasági és közigazgatási funkciót betöltő épületek, templomok, zsinagógák, kiállítási termek, fürdők, kávéházak, magánházak és bérpaloták üvegdíszei készültek műhelyében.
Az 1890-es évek végétől az Osztrák–Magyar Monarchiában elsőként és egyéni módon alkalmazta az amerikai Louis Comfort Tiffany által felfedezett új üvegfajtát, és meghonosította a mozaikkészítést is az országban. Kiemelkedő munkái közé tartozik többek közt az Országház, a királyi palota Szent Jobb-kápolnája, a budapesti zeneakadémia, az egykori Gresham biztosító székháza, a lipótmezei kápolna vagy a marosvásárhelyi Kultúrpalota festett ablakai és díszei. A kor legjelentősebb építészeivel és festőivel dolgozott együtt. Külföldi megrendeléseket is teljesített: műhelyében készült például a mexikói Nemzeti Színház Maróti Géza tervezte üvegmennyezete (1910). A sikerekben, elismerésekben gazdag életpálya a második világháború kitörésével tragikus fordulatot vett: az 1939-es zsidótörvény megjelenése után bezárta műhelyét. 1944-ben otthonában halt meg.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!