Zatykó Gyula és Nemes István
Fotó: Boros Csilla
Kerámiakiállítás, filmbemutató, operett és jazzkoncert követi egymást júniusban a nagyváradi Szent László Napok előprogramjaként.
2017. május 15., 15:222017. május 15., 15:22
A Szent László Napok főszervezője, Zatykó Gyula hétfőn sajtótájékoztatón közölte, már a június 19-ei hivatalos színházinyitóünnepség előtti napon megtartják a hagyományos kerékpártúrát Biharkeresztesre, és bemutatják Kósa Klára kerámiaművész Lelkünk virágai című kiállítását, azt a tizenkét, falra akasztható kerámialapot, amelyek jelenleg a budapesti Magyarság Házában tekinthetők meg.
A magyar kormány „ajándéktárgy-beszállítójának" számító művész szimbolisztika-szakértőként a zsidó kereszténység jelképrendszeréből merítkezve készítette el ezeket a műtárgyakat, amelyeket majd a várban állítanak ki.
amelynek ötletgazdája és megvalósítója a helyi Posticum Kulturális Központ. A programigazgató, Nemes István hangsúlyozta: „Szent László alakja integráló személyiség”, így ez a június 22-én, a nagyszínpadon látható premier is nemzetiségtől függetlenül az egész városnak szól majd.
Az első felében a konstancai Harry Tavitian Bartók Béla román táncfeldolgozásait és középkori örmény dalokat játszik majd jazzre hangszerelve, hogy ezután a magyarországi Balázs Elemér Group zenészei, Andrejszkij Judittal és Mizsei Zoltánnal kiegészülve, gregorián énekek és régi magyar egyházi népzenék jazzfeldolgozása révén mutassák be a városalapító lovagkirály alakját. Az előadás részeként legendák is elhangzanak majd román és magyar színészek tolmácsolásában.
amelyet június 20-án, Bicskei Zsolt rendező jelenlétében mutatnak majd be a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében, míg a hétvégi nagykoncertek előfutáraként, június 21-én a helyiek körében népszerű operett-előadásra várják majd az érdeklődőket a várba.
A mintegy száz programot felvonultató Szent László Napok részletes műsorterve az esemény nevét viselő hivatalos honlapon is elérhető lesz, a szervezők reményei szerint pedig idén a tavalyi látogatottságot is túlszárnyalja majd a június 19. és 25. között szervezendő fesztivál.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
szóljon hozzá!