„Büszkék vagyunk Simó Csaba operatőr munkatársammal együtt, hiszen a 2013-as fődíj után kiélezett versenyben sikerült dupláznunk. Ami még nagyobb örömmel tölt el, hogy egy olyan 33 tagú zsűritől kaptuk a díjat, amelynek elnöke Sára Sándor Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező” – mondta el Szabó Attila székelyudvarhelyi dokumentumfilm-rendező, akinek Egy Isten, két nemzet című alkotása nyerte el a tizenhatodik Lakiteleki Filmszemle fődíját a múlt héten.
2016. október 20., 14:012016. október 20., 14:01
A dokumentumfilm a rendező családjának egyik ágáról szóló történetet dolgozza fel. Szabó Attila filmjét az emberi erőforrások minisztere díjazta a Nemzeti Kulturális Alap keretéből felajánlott egymillió forintos elismeréssel. A rendező, aki Úton-útfélen című munkájával 2013-ban már elnyerte a lakiteleki szemle fődíját, új dokumentumfilmjét Păduraru Vlad és Mălina élettörténetéről készítette.
A testvérpár homoródalmási édesanyja az 1940-es évek végén ment Bukarestbe szolgálni, ahol szerelmes lett a titkosszolgálat egyik fiatal tisztjébe, össze is házasodtak. A székelyföldi nő megtanult románul, gyerekei román közegben nőttek fel, nem gyakorolták vallásukat, életük majdnem kilencvenéves apjuk temetése után változott meg. Szabó Attila érdeklődésünkre elmondta, azért akarta feldolgozni a történetet, mert megragadó.
„A gyökerekhez, a nemzethez, és istenhez való visszatérés útját dolgozza fel a film, amely azzal a céllal készült, mint a dokumentumfilmek többsége: dokumentálni akarja a valóságot” – magyarázta az alkotó. Mint mondta, reméli, hogy filmje közelebb hozhatja egymáshoz a románokat és a székelyeket. „A hasonló elismerések megerősítenek abban, hogy jó úton járunk, ugyanakkor felelősséget is rónak ránk, még nagyobb szakmai alázattal kell végeznünk a munkát” – mondta Szabó Attila, aki szerint a Lakitelek Népfőiskola közössége tágabb értelemben véve család is.
A szemlére, amelyet a népfőiskola, a Szent István Egyetem és a Dunaversitas Egyesület hirdet meg évente, krónika, korkép, művelődés, portré, fikciós műsorok és 1956 emlékezete kategóriákban lehetett nevezni. Magyarországi és határon túli alkotóktól 84 film érkezett, az előzsűri 21 filmet javasolt a szemle versenyprogramjába. Díjazták Daczó Dénes Negyedszázad negyedéve című alkotását is, a gyergyószentmiklósi rendező filmje a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa 500 000 forintos, a korkép kategória nyertesének szóló különdíját kapta.
A csíkszeredai Becze Zoltán Székely olimpiai bajnokok című filmje kapta a Heti Válasz digitális előfizetését és a könyvcsomagot, valamint a csongrádi Bársony István Mezőgazdasági Szakképzőiskola és Kollégium által javasolt 25 000 forintos különdíjat. Tavaly egyébként a szemle fődíját a Kolozsváron élő, udvarhelyi Csibi László nyerte Édes Erdély, itt voltunk című filmjével.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!