Az opera udvara átalakul előadótérré, a Szamos-parton várják az előadások a közönséget
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház Biró István
A nagytermi produkciókat szabadtéri koncert- és előadássorozattal igyekszik pótolni a Kolozsvári Magyar Opera. A társulat közölte, július 23. és augusztus 9. között az előadásokat főként az opera udvarán, a Szamos-parton tartják.
2020. július 22., 21:432020. július 22., 21:43
Az élő zene hangulatát nem lehet csupán felvételekkel, vagy online közvetítésekkel helyettesíteni: a nagytermi előadások szünetelnek ugyan, de ezek hiányát július 23. és augusztus 9. között úgynevezett szabadtéri koncert- és előadássorozattal igyekszik pótolni a Kolozsvári Magyar Opera – közölte a társulat.
Az opera a szükségállapot és a vészhelyzet ideje alatt YouTube-csatornáján tett közzé előadás-felvételeket, emellett a Bánk bán baritonváltozatának augusztus 20-i, budapesti bemutatójára készült.
Június elején azt is bejelentette, hogy a korábban júniusra tervezett II. Székelyföldi Operahetet 2020. október 20–25. között szervezik meg Csíkszeredában.
A műsor első felében három Mozart-dal (An Chloe, Als Luise die Briefe, Das Veilchen) derűs előjátékként szolgál Beethoven op.18/3, D-dúr vonósnégyese számára. Ez utóbbi, a neves elődök és kortársak hatásán túl, a nyugodt felszín ellenére fel-felvillantja a későbbi, erőteljes, sorskérdéseket feszegető beethoveni gesztusokat. Ezt követi két, koloratúrákkal díszített ária – a drámaibb hangvételű O zittre nicht, mein lieber Sohn a Varázsfuvolából és az Il mio tesoro in tanto a Don Giovanniból. Az estet négy, párba szerkesztett, ilyen formában talán ritkán felhangzó mű zárja.
Mozart két (valószínűleg már akkor népszerű, Varázsfuvolából származó) témája Beethoven számára is ellenállhatatlannak bizonyult, így született meg utóbbinak két, zongorára és csellóra írott műve, az Ein Mädchen oder Weibchen témájára megalkotott 12, illetve a Bei Männern, welche Liebe fühlen duettre készült 7 variáció. Mindkét esetben előbb elhangzik az eredeti ária, majd az általa megihletett változatok.
Július 25-én, szombaton és 26-án, vasárnap 20 órától adják elő a Mi, muzsikus lelkek... zenére koccintunk című produkciót a Kolozsvári Magyar Opera udvarán. Az 1920–1930-as évek slágereit átdolgozva adja elő Ádám János, Balázs Borbála, Fülöp-Gergely Tímea, Gergely Arnold, Jordán Éva, Kerekes Mária, Kis-Lukács Bernadett, Mányoki Mária, Nagy Szilvia Klára, Peti Tamás Ottó, Rétyi Zsombor, Rigmányi István, Szeibert István, Székely Zsejke, zenei vezető: Incze G. Katalin. Július 30-án, csütörtökön 19 órától a Dalok és levelek – Robert Schumann-dalestet láthatja-hallhatja a közönség, elhangzanak részletek Robert és Clara Schumann levelezéseiből a narrátorok előadásában.
Augusztus 2-án, vasárnap 20 órától az Opera Romantica – Részletek és áriák nagy olasz romantikus és verista operákból című produkció várja a nagyérdeműt szintén a Kolozsvári Magyar Opera udvarán. Előadják: Egyed Apollónia, Barabás Zsuzsa, Fülöp-Gergely Tímea, Balázs Borbála, Veress Orsolya, Bardon Tony, Balla Sándor, Szilágyi János, Fodre Attila, rendezte Gombár Annamária. Augusztus 6-án, csütörtökön a Tánc a „dobozon” kívül – kortárs táncelőadás szerepel a műsorban, augusztus 8-án és 9-én pedig operettgála. Részletek a Kolozsvári Magyar Opera honlapján találhatóak.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!