2009. július 10., 10:412009. július 10., 10:41
A fotóművész 1946-ban született, és már iskolai tanulmányai alatt, az orosházi gimnázium fotószakkörében alkotott. „Családunkban mindig kevés szó hangzott el. A székelyviccek szűkszavú főszereplője nyugodtan lehetett volna anyai nagyapám. Nem véletlen hát, hogy a zene, a tánc és a fotográfia csábított magához” – vallja önmagáról. A szegedi fotóklubba, mint mondja, bátortalanul látogatott el, de ott ragadt, és ott kötelezte el magát egy életre a fotózás mellett. Középiskolai nyelvtanárként is folyamatosan vezetett fotószakköröket. 1984 óta Debrecenben él, azóta tagja a Debreceni Fotóklubnak.
Úgy véli, nagyon fontos a fiatalok érdeklődésének felkeltése a kortárs fotóművészet iránt, mivel így lehet őket a valódi értékek felé terelni. Egész életében vonzódott a népzene, a néptánc és általában a folklór iránt, és ez tükröződik képein is. „Foglalkoztatott az ember, különösen a vidéki emberek élete, környezete, és akkor vagyok elégedett, ha fotóimon közvetlenül vagy közvetve mindezek megjelennek” – vallja a művész.
A váradi tárlatot Tóth István, a helyi Tavirózsa Fotóklub és a Romániai Fotóművészek Szövetségének elnöke nyitja meg, a kiállítás anyagát Ramona Novicov műkritikus méltatja. Mint a galéria legtöbb rendezvényén, most is közreműködik a Varadinum Vonósnégyes. Süli István tárlata július 23-áig hétköznapokon 9 és 17 óra között ingyenesen látogatható.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.