Először szervezett színjátszó tábort a Borókagyökér Egyesület Szatmárnémetiben
Fotó: Moldován Blanka
Pozitív élményekkel gazdagodtak a részvevők és a szervezők a Borókagyökér Egyesület által meghirdetett szatmárnémeti színjátszótáborban, melyet Moldován Blanka és Frumen Gergő, a Harag György Társulat színészei vezettek. A szervezők a nemrég zárult táborban zajló játékokról, gyakorlatokról, és tapasztalatukról meséltek a Krónikának.
2021. augusztus 23., 10:262021. augusztus 23., 10:26
A Borókagyökér Egyesület idén szervezett először színjátszótábort. Moldován Blanka és Frumen Gergő szatmári színészek vezetésével a gyerekek közelebbről is megismerkedhettek a színház világával, az előadóművészettel. „Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője 2-3 éve keresett meg minket azzal a gondolattal, hogy hozzunk létre egy színjátszótábort.
– mondta Moldován Blanka. Hozzátette, hogy közel hat éve kezdtek el gyerekekkel foglalkozni a nagybányai Teleki Magyar Ház keretén belül.
A Borókagyökér Egyesület 13-14 éves szatmári gyerekek számára hirdette meg a tábort, akik egy hét intenzív alkotómunkában vehettek részt. „Idén tíz diákkal dolgoztunk, ami egy optimális létszámnak bizonyult ahhoz, hogy mindenkivel tudjunk foglalkozni. Az elmúlt hat évben soha nem érkeztünk kész forgatókönyvvel a táborokba. Mindig az adott társaság összetétele határozta meg a folytatást” – egészítette ki Frumen Gergő.
Az egyhetes alkotófolyamatot ismerkedéssel kezdik, melyet színésztréningekkel egészítenek ki. A gyakorlatok által felmérik, hogy a csapat tagjai az élet mely szakaszában vannak, milyen kérdések foglalkoztatják őket, milyen gondolatokat fogalmaznak meg, mi érdekli őket. A két táborvezetőnek az a legfontosabb, hogy az előadás arról szóljon, ahogy a gyerekek látják a világot, érzékelik a társadalmat, családot, barátokat, és akár a szerelmet is.
Fotó: Moldován Blanka
„Az előadás nagy része a gyerekek helyzetfelismeréséből, improvizációs gyakorlataiból születik. Mi megpróbálunk színészi eszközöket adni a kezükbe. Az első 2 nap után is folytatjuk velük a tréninggyakorlatokat, és egyre jobban elmélyülünk a jelenetekbe.
– tette hozzá Frumen Gergő.
Elmondták, hogy gyakran gondolnak vissza a táborban töltött napokra, ahonnan pozitív érzésekkel tértek haza. Sok kreativitást és kíváncsiságot „kaptak” a gyerekekről. Megjegyezték: a 21. században, ahol a technika és a technokrata látásmód dominál, a gyerekek nem változnak, ugyanolyan nyitottak, kíváncsiak, ugyanúgy képesek használni a fantáziájukat, mint az előző generációk gyermekei.
A tábornak lesz folytatása. A pozitív visszajelzések alapján az első színjátszótábor sikeresnek bizonyult. „A szervezők szeretnék, hogyha havonta egy-két alkalommal találkoznánk a gyerekekkel, hogy legyen ennek egy folytonossága. A Borókagyökér Egyesülettel megnyílt egy tárgyalási platform, ahol megbeszéljük, milyen keretek között fogjuk folytatni az együttműködést” – mondta Moldován Blanka.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
2 hozzászólás