Telt házzal, vastapssal, komoly közönségsikerrel vetítették a Jeruzsálemi Filmfesztiválon Groó Diana Regina című filmjét.
2013. július 08., 18:352013. július 08., 18:35
2013. július 08., 19:102013. július 08., 19:10
Minden jegy elkelt, és többen nem fértek be a terembe, akkora volt az érdeklődés Jeruzsálemben az első rabbinő, Regina Jonas életét feldolgozó dokumentumfilm vetítésén, Groó Diana (képünkön) magyar-brit-német koprodukcióban elkészített alkotásán, amelyet beválogattak a fesztivál Zsidó Tapasztalat elnevezésű nemzetközi versenyprogramjába.
„Csak egy fotóm volt, eredetileg se kép, se hanganyag nem állt rendelkezésemre a filmhez, de hajtott a téma fontossága. Úgy éreztem, mindenképpen el kell mesélni, vászonra kell álmodni valahogy az első rabbinő életét. Ki kellett találni hozzá egy kreatív játékot” – mondta Groó szombaton a vetítés után Jeruzsálemben az MTI tudósítójának.
A film szintén jelen lévő producerei az alkotás létrehozásának anyagi nehézségeiről is szóltak a bemutatót követő fogadáson. Eredetileg fele-fele arányban állták volna a magyar és a német koprodukciós partnerek a költségeket, de később magyar részről kevesebb lett a támogatás, amit George Weisz, Rachel Weisz világhírű színésznő magyarul, németül, oroszul, törökül, görögül, spanyolul, angolul és héberül beszélő, a pesti Tátra utcából Londonba elszármazott üzletember édesapja pótolt. Weisz a továbbiakban Groó Diana újabb filmjének támogatását is tervezi, amelynek témája a tiszaeszlári vérvád lesz.
Az öt év alatt elkészült Reginát eddig bemutatták a berlini zsidó fesztiválon, a krakkói fesztiválon, és már meghívták Szarajevóba is.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!