Sebestyén Mihály történész két új kötete látott napvilágot a marosvásárhelyi Mentor Könyvek kiadónál: az Időtár V/2 és a Penelopé ruhája című kiadványokat Gálfalvi Ágnes és Káli Király István mutatta be a Bernády-házban a szerző jelenlétében.
2016. december 14., 13:412016. december 14., 13:41
Gálfalvi Ágnes, az Időtár új kötetének szerkesztője kiemelte, nem első ízben dolgozik a sorozattal, amely a város múltjához kapcsolódó jelentős eseményeket állítja kronológiai sorrendbe. A többkötetes mű – Marosvásárhely története a kezdetektől 1989-ig – megkerülhetetlen azok számára, akik a város múltját tanulmányozzák – hangsúlyozta a szerkesztő.
Miután Sebestyén Mihály elkészült a Vásárhely kronológiájával, újabb adatokat talált, így azokat két kiegészítő kötetbe foglalta össze, lezárva a sorozatot. Az Időtár hatodik (V/2) kötete az 1900–1944 közötti időszakra összpontosít, különös tekintettel az első világháborús esztendőkre. A kötet külön érdekessége az 1944. májusában elkobzott és bezárt zsidó üzletek teljes listája, amely véletlenül került a szerző birtokába. „Ez minden bizonyításnál jobban megvilágítja a kelet-európai holokauszt lényegét, amely nemcsak politikai indíttatású volt, hanem gazdasági is: vagyonszerzésre irányuló állami rablás volt” – hangzott el a bemutatón. A Penelopé ruhája című esszékötet a szerző átdolgozott tanulmányait tartalmazza, a még 2000-ben megjelent Nyúlgát az idő ellen című tanulmánykötet alapján. A szerző elmondta, a cím arra utal, hogy a zsidó közösség történetének kutatása is olyan mint Penelopé ruhaszövése, „folyton szövik és folyton felbomlik”.
A Penelopé ruháját Káli Király István mutatta be, kiemelve azt a részt, amely a Nyúlgát az idő ellenben nem szerepel: az Így éltünk a 20. században című tanulmányt, amely családtörténeti vonatkozásokat tartalmaz. A szerző úgy fogalmazott, az általános történeti tények mellett szükség van a hitelességre, és ezt a hitelességet a személyes tapasztalat, a családtörténet adhatja meg. A kötetben szó esik a marosvásárhelyi magyar kultúrájú zsidó közösség mindennapjairól, a hitközségi jegyzőkönyvekről, a bővülő családoknak juttatott segélyekről, beiskolázásról, az 1940-es évek végén történő közösségi eseményekről, pályaválasztásról, elidegenedésről, a kivándorlás beindulásáról. Ezek az események nem csupán a zsidó közösséget érintik, de hozzájárultak Marosvásárhely arculatának megváltozásához is.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!