Sebestyén Mihály történész két új kötete látott napvilágot a marosvásárhelyi Mentor Könyvek kiadónál: az Időtár V/2 és a Penelopé ruhája című kiadványokat Gálfalvi Ágnes és Káli Király István mutatta be a Bernády-házban a szerző jelenlétében.
2016. december 14., 13:412016. december 14., 13:41
Gálfalvi Ágnes, az Időtár új kötetének szerkesztője kiemelte, nem első ízben dolgozik a sorozattal, amely a város múltjához kapcsolódó jelentős eseményeket állítja kronológiai sorrendbe. A többkötetes mű – Marosvásárhely története a kezdetektől 1989-ig – megkerülhetetlen azok számára, akik a város múltját tanulmányozzák – hangsúlyozta a szerkesztő.
Miután Sebestyén Mihály elkészült a Vásárhely kronológiájával, újabb adatokat talált, így azokat két kiegészítő kötetbe foglalta össze, lezárva a sorozatot. Az Időtár hatodik (V/2) kötete az 1900–1944 közötti időszakra összpontosít, különös tekintettel az első világháborús esztendőkre. A kötet külön érdekessége az 1944. májusában elkobzott és bezárt zsidó üzletek teljes listája, amely véletlenül került a szerző birtokába. „Ez minden bizonyításnál jobban megvilágítja a kelet-európai holokauszt lényegét, amely nemcsak politikai indíttatású volt, hanem gazdasági is: vagyonszerzésre irányuló állami rablás volt” – hangzott el a bemutatón. A Penelopé ruhája című esszékötet a szerző átdolgozott tanulmányait tartalmazza, a még 2000-ben megjelent Nyúlgát az idő ellen című tanulmánykötet alapján. A szerző elmondta, a cím arra utal, hogy a zsidó közösség történetének kutatása is olyan mint Penelopé ruhaszövése, „folyton szövik és folyton felbomlik”.
A Penelopé ruháját Káli Király István mutatta be, kiemelve azt a részt, amely a Nyúlgát az idő ellenben nem szerepel: az Így éltünk a 20. században című tanulmányt, amely családtörténeti vonatkozásokat tartalmaz. A szerző úgy fogalmazott, az általános történeti tények mellett szükség van a hitelességre, és ezt a hitelességet a személyes tapasztalat, a családtörténet adhatja meg. A kötetben szó esik a marosvásárhelyi magyar kultúrájú zsidó közösség mindennapjairól, a hitközségi jegyzőkönyvekről, a bővülő családoknak juttatott segélyekről, beiskolázásról, az 1940-es évek végén történő közösségi eseményekről, pályaválasztásról, elidegenedésről, a kivándorlás beindulásáról. Ezek az események nem csupán a zsidó közösséget érintik, de hozzájárultak Marosvásárhely arculatának megváltozásához is.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!