Fotó: Daniel Popa
Egy másfajta, sokak számára ismeretlen Romániába nyerhet bepillantást az, aki ellátogat a csütörtök este megnyitott, első alkalommal megszervezett kolozsvári In/Out elnevezésű fotófesztiválra.
2016. október 28., 14:042016. október 28., 14:04
2016. október 28., 14:052016. október 28., 14:05
A több helyszínen zajló, tucatnyi alkotó dokumentarista fotóit bemutató tíznapos rendezvény olyan párhuzamos világokat tár a néző elé, amelyekkel sokan nemhogy nem találkoznak, de talán nem is tudnak létezésükről, holott térben igencsak közel vannak hozzánk.
Az Uránia-palotában tartott hivatalos megnyitón például a résztvevők egyrészt megtekinthették Ioana Cîrlig şi Marin Raica Post-industrial Stories (Posztindusztriális történetek) című tárlatát, amely a kommunizmusban végrehajtott nagyszabású iparosítás utáni hanyatló jelenkort mutatja be. Az alkotók közel félszáz romániai településre látogattak el, megörökítve az egykor mesterségesen felvirágoztatott, mostanra kiüresedett, poros, elhanyagolt helyszíneket, ahol az emberek is ottfelejtett díszletként hatnak.
A fotófesztivál megnyitóján levetítették a Petruț Călinescu által rendezett Mândrie și beton (Büszkeség és beton) című dokumentumfilmet, amely a külföldi munkavállalók hatására átalakult, meglehetősen bizarr képet öltött Szatmár és Máramaros megyei településeken készült. A nyugat-európai országokban többségében kétkezi munkát vállaló helyiek által hazaküldött pénz ugyanis nem éppen ízléses, óriási, félig befejezett házakban és a lovasszekerek mellett mulatságosnak ható luxusautókban ölt testet, hiszen – ahogy az egyik szereplő fogalmaz – „semmi értelme annak, ha sok pénzt keresel, de nem látszik\". Az alkotók több évig tartó projektje nyomán számos fénykép is készült, az ezekből összeállított kiállítás az In/Out keretében a Minerva-házban tekinthető meg november 6-áig minden nap 12 és 20 óra között – a helyszínen ugyanakkor további négy fotótárlat is látható.
Ugyancsak déltől este 8-ig tart nyitva a Kreatív Kolozsvár közösségi tér, ahol a fesztivál két kiállítását rendezték be. Vakarcs Lóránd, a Krónika volt munkatársa, a Sinteza folyóirat fotósa Land(e)scape című tárlata a kommunizmus időszakából megmaradt ipari örökség változását és pusztulását mutatja be, az alkotó a látványvilágot elszigetelt hazai tájak, eldugott falvak lakóinak láttatásával állítja párhuzamba. A Kreatív Kolozsvár alagsorában mutatják be Marko Risović szerb fényképész tárlatát is, amely romániai fiatalok mindennapjait tárja a néző elé.
Izgalmasnak ígérkezik ugyanakkor a Karolina-tér közelében található White Cuib kiállítótérben hétfő este megnyiló tárlat is: Cosmin Bumbuț Camera intimă (Intimszoba) címmel készített fotósorozatot, amely a börtönökben kialakított helyiségeket mutatja be, ahol a rabok megadott időközönként találkozhatnak házastársukkal, párjukkal egy rövid pásztoróra erejéig.
Amint a csütörtöki megnyitón a szervezők rámutattak: a kolozsvári fesztivál elsődleges célja, hogy a nagyközönség számára is bemutassa az egyébként inkább szakmai körökben ismert dokumentarista jellegű alkotásokat. A közönség ugyanakkor arról is képet kap, hogy a hazai és a külföldi fotósok hogyan látják Romániát, mely szeletét tartják megörökítésre méltónak. A kezdeményezők tervei szerint egyébként az In/Out fesztivált évente meg fogják szervezni.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!