Az udvarhelyi társulat a Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című darabjából készült, Anca Bradu által rendezett előadást is bemutatja Bukarestben
Fotó: Tomcsa Sándor Színház
Idén is színpadra lépnek erdélyi magyar társulatok Bukarestben, a második alkalommal szervezendő Bukfeszt seregszemle keretében. Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója a Krónikának elmondta: a szeptember 27. és október 2. között tartandó, az öt erdélyi teátrumot tömörítő Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN) által szervezett rendezvény jó alkalom a megmutatkozásra, ugyanis a Bukfesztnek köszönhetően egyrészt a bukaresti színházi szakma is megtekintheti a produkciókat, másrészt az ottani magyar közönség is.
2023. szeptember 27., 10:152023. szeptember 27., 10:15
Kettős megmutatkozási lehetőségre nyílik alkalom a Bukfeszt 2 – Magyar Színházi Fesztivál keretében: egyrészt a bukaresti magyarság, másrészt a színházi szakma is megtekintheti erdélyi magyar társulatok produkcióit – mondta el a Krónika megkeresésére Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója.
a csíkszeredai Csíki Játékszín, a nagyváradi Szigligeti Színház és a Nagyvárad Táncegyüttes, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, valamint a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház szeptember 27. és október 2. között az Odeon színházban.
„A tavalyi, első fesztivált júniusban szerveztük, és az időpont talán nem bizonyult a legszerencsésebb választásnak. Ezért úgy gondoltuk, idén inkább a színházi évad elejére tervezzük, hogy minél többen megtekinthessék produkcióinkat. A szemle arra is jó lehetőség,
Hozzátette, az UNITER-díjra (Román Színházi Szövetség díja), valamint a FNT (Országos Színházi Fesztiválra) produkciókat válogató színházi szakemberek is megtekinthetik ily módon az előadásokat. „Ez a lehetőség fontos számunkra szakmai megítéltetés szempontjából is, ugyanakkor a bukaresti magyar közönséggel mintegy kibővítjük közönségeink körét” – mondta az udvarhelyi színház igazgatója. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy az esemény partnere a Liszt Intézet Bukarest, sikeresen pályáztak az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalánál (DRI) és más helyeken is,
A Tomcsa Sándor Színház a Matei Vișniec Kijárat című darabjából készült, Zakariás Zalán rendezte előadással érkezik Bukarestbe. Az előadás a Győri Nemzeti színházzal közösen megvalósított koprodukció.
Az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Matei Vișniec Kijárat című darabjából készült, Zakariás Zalán rendezte előadást is színre viszi
Fotó: Tomcsa Sándor Színház
„Az élet, történjék bármi, megállíthatatlanul tör előre, keresnénk a kijáratot, de minden ajtó zárva, benne ragadtunk. Ez egy olyan érzelmi állapot, amit sokan megtapasztalunk életünk során, talán túl sokan is, mégis keveset beszélünk róla, és azt is csak félve” – olvasható a Kijárat című előadás ismertetőjében. Az udvarhelyi társulat a Luigi Pirandello: Hat szereplő szerzőt keres című, Anca Bradu által rendezett előadást is bemutatja a szemlén. „Közönséges napként indul minden egy térben és időben kevésbé behatárolható színházban.
Rövid, komikus intermezzo után indulna is az aznapi munka, viszont a folytatás elmarad: fenekestül felfordul az aznapi tervezés… Hat komor ember, azaz – állításuk szerint – hat szereplő érkezik hívatlanul a semmiből a színházba, és ajánlják magukat” – olvasható az előadásról.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata új előadást visz Bukarestbe:
Az 1956-os Broadway-premier óriási sikere nyomán a My Fair Lady sorra hódította meg a világ musicalszínpadait, az 1964-es mozifilmváltozat pedig meghozta a világsikert is a számára, Audrey Hepburn és Rex Harrison főszereplésével. A musical librettója Bernard Shaw Pygmalion című színműve alapján íródott, amelynek témáját a saját alkotásába beleszerető szobrász (Pügmalión) mítosza ihlette. Higginst, a közismert lingvisztikaprofesszort, a fonetika művészetének a nagymesterét, felháborítja az, ahogyan angol honfitársai számtalanszor meggyalázzák saját anyanyelvüket, egy alkalomal pedig alaposan leteremti Eliza Doolittle-t, egy egyszerű kis utcai virágárúslányt, meghallván, hogy „embertelenül” bánik az angol nyelvvel. Nem csekély magabiztossággal fogadást ajánl újdonsült barátjának, az indiai dialektusok szakértőjének, Pickering ezredesnek: fél évnyi „kiképzésben” részesíti Elizát, aki ennek eredményeképpen könnyedén elvegyül majd a társadalmi elit legmagasabb köreiben, a követségi bálon.
A darab ideje egyetlen pillanat, valódi történése pedig Caravaggio eltűnése Porto Ercole tengerparti keskeny homoksivatagában, 1610. július 18-án. Nem életrajz és nem a hiteles portré megalkotásának a kísérlete, hanem csak annak a – végső soron – megválaszolhatatlan kérdésnek a vizsgálata, hogyan jutott el Caravaggio a felfokozott, modern értelemben vett teatralitás felfedezéséig – szerepel a produkció ismertetőjében.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház a Visky András Caravaggio című darabjából készült, Visky Andrej által rendezett produkcióval mutatkozik be
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
A Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese a Boris Vian darabjából készült A Schmürz című táncszínházi előadással vendégszerepel Bukarestben. A Györfi Csaba rendezte produkció arról szól, hogy mindannyiunkban ott lapul egy alteregó, aki megszemélyesíti elnyomott vágyainkat, tetteinket, amelyekre nem vagyunk büszkék, de elfojtott lelkiismeretünket is. Ez a valami mindig ott van velünk, még azelőtt is, hogy mi megélnénk, átélnénk egy-egy pillanatot. Ez a valami – vagy inkább valaki – ő, a Schmürz.
A Gianina Cărbunariu által rendezett előadás 1899-ben játszódik, amikor Nagyváradon színház épül a bécsi Fellner és Helmer tervei alapján, és amikor a Bécsi Geológiai Intézetben Nopcsa Ferenc bemutatja a világnak az erdélyi dinoszauruszokat. Ez Európa aranykora, a boldog békeidők. Gianina Cărbunariu darabja az elfelejtett tudós kalandor és a mai Nagyváradot is meghatározó korszak újraolvasására hívja a nézőt.
A nagyváradi Szigligeti Színház a Gianina Cărbunariu darabjából készült, Magyarosaurus Dacus című előadást viszi a szemlére
Fotó: Szigligeti Színház
A Csíki Játékszín a Sheldon Harnick – Jerry Bock – Joseph Stein művéből készült, Hegedűs a háztetőn című produkciót mutatja be Erwin Șimșensohn rendezésében.
A Csíki Játékszín a Sheldon Harnick – Jerry Bock – Joseph Stein művéből készült, Hegedűs a háztetőn című produkciót mutatja be Erwin Șimșensohn rendezésében
Fotó: Csíki Játékszín/Facebook
Chagall, a világhírű orosz-zsidó származású festőművész álmodta meg a szakállas, muzsikáló hegedűs figuráját, aki egy kis falu házainak tetején egyensúlyozva húzza el egy közösség örömeit, álmait, szenvedéseit, küzdelmeit és esendőségeit. „Hegedűs a háztetőn. Bolondosan hangzik, ugye? Egyszerre magával ragadóan szép és kockázatos, a lehetetlenség, a különös, az abszurdum mutatkozik meg benne: azaz valahogy az élet” – szerepel az előadás ismertetőjében.
Egy három évvel ezelőtt született ötlet valósul meg a napokban Bukarestben: a MASZÍN Magyar Színházi Szövetség tagjai három évvel ezelőtt tervezték el, hogy magyar színházi fesztivált szerveznek Bukarestben.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!