A gát című előadás szereplői önmagukról vallanak rémmeséiken és tündérmeséiken keresztül
Fotó: Harag György Társulat
Egy világtól elzárt írországi falu kiskocsmájának közössége tündérmesékkel, rémmesékkel érzékelteti félelmeit, álmait, kétségeit A gát című darabban, amelyet pénteken mutat be a szatmárnémeti Harag György Társulat. Az előadás rendezője Ovidiu Caița, a szatmári román társulat művészeti igazgatója.
2021. február 25., 20:562021. február 25., 20:56
2021. február 25., 23:262021. február 25., 23:26
Többszörösen díjazott darabot, Conor McPherson kortárs ír szerző 1997-ben írt A gát című alkotását vitte színre a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata: a premiert pénteken 19 órától tartják. Az előadás már 2020 végén bemutatásra kész volt, ám a járványügyi rendelkezések és megbetegedések miatt a társulat halasztani volt kénytelen a bemutatót – közölte a színház.
Az előadás rendezője Ovidiu Caița, a színház román nyelvű Mihai Raicu Társulatának a művészeti igazgatója, aki már évekkel ezelőtt kiszemelte a darabot.
– mondja az előadás kapcsán a rendező. Rámutatott, a szereplők magányosak, de az előadás helyszínéül szolgáló kocsmában közösséget alkotnak. „Szeretném, ha a színház is ilyen hely lenne. Menedék, ahol a mostani széteső társadalmunkban újra közösséget alkothatunk” – fogalmazott Ovidiu Caița.
A gát című darab egy világtól elzárt írországi faluban játszódik, ahonnan jobbára mindenki menekülni próbál, a helyiek az eldugott kiskocsma menedékébe húzódva próbálják kijátszani az időt. Otthonaik kietlenségéből és mindennapjaik eseménytelenségéből szökve önkéntelenül is mesélni kezdenek:
A pub egy eltűnőfélben lévő mikrokozmosz és társadalom egyik utolsó epicentruma. Egy olyan világé, amelynek elemi szüksége van a mesékre a túlélés egyetlen zálogaként. A látszólag pusztán saját tündér- vagy rémmeséiket idéző mesemondók, történeteiken és anekdotáikon keresztül akaratlanul önmagukról vallanak: saját félelmeikről, álmaikról, bukásaikról, kétségeikről. Egyszer csak feldereng bennünk a legfontosabb mesei tanulság és felismerés: valójában mindenik történet az emberségről szól és a látszólag tematizált kísértetek helyett a legigazabb, mélységes humanizmus szellemét idézik meg.
A produkció szereplői: Rappert-Vencz Gábor, Orbán Zsolt, Nagy Csongor Zsolt, Gaál Gyula és Bogár Barbara. Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Anda Pop, dramaturgja Bessenyei Gedő István. A bemutatóra, illetve a február 27-re tervezett előadásra már minden jegy elkelt, a 28-i előadásra azonban még kaphatók belépők a színház jegyirodájában vagy a Biletmaster.ro oldalon.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!