A gát című előadás szereplői önmagukról vallanak rémmeséiken és tündérmeséiken keresztül
Fotó: Harag György Társulat
Egy világtól elzárt írországi falu kiskocsmájának közössége tündérmesékkel, rémmesékkel érzékelteti félelmeit, álmait, kétségeit A gát című darabban, amelyet pénteken mutat be a szatmárnémeti Harag György Társulat. Az előadás rendezője Ovidiu Caița, a szatmári román társulat művészeti igazgatója.
2021. február 25., 20:562021. február 25., 20:56
2021. február 25., 23:262021. február 25., 23:26
Többszörösen díjazott darabot, Conor McPherson kortárs ír szerző 1997-ben írt A gát című alkotását vitte színre a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata: a premiert pénteken 19 órától tartják. Az előadás már 2020 végén bemutatásra kész volt, ám a járványügyi rendelkezések és megbetegedések miatt a társulat halasztani volt kénytelen a bemutatót – közölte a színház.
Az előadás rendezője Ovidiu Caița, a színház román nyelvű Mihai Raicu Társulatának a művészeti igazgatója, aki már évekkel ezelőtt kiszemelte a darabot.
– mondja az előadás kapcsán a rendező. Rámutatott, a szereplők magányosak, de az előadás helyszínéül szolgáló kocsmában közösséget alkotnak. „Szeretném, ha a színház is ilyen hely lenne. Menedék, ahol a mostani széteső társadalmunkban újra közösséget alkothatunk” – fogalmazott Ovidiu Caița.
A gát című darab egy világtól elzárt írországi faluban játszódik, ahonnan jobbára mindenki menekülni próbál, a helyiek az eldugott kiskocsma menedékébe húzódva próbálják kijátszani az időt. Otthonaik kietlenségéből és mindennapjaik eseménytelenségéből szökve önkéntelenül is mesélni kezdenek:
A pub egy eltűnőfélben lévő mikrokozmosz és társadalom egyik utolsó epicentruma. Egy olyan világé, amelynek elemi szüksége van a mesékre a túlélés egyetlen zálogaként. A látszólag pusztán saját tündér- vagy rémmeséiket idéző mesemondók, történeteiken és anekdotáikon keresztül akaratlanul önmagukról vallanak: saját félelmeikről, álmaikról, bukásaikról, kétségeikről. Egyszer csak feldereng bennünk a legfontosabb mesei tanulság és felismerés: valójában mindenik történet az emberségről szól és a látszólag tematizált kísértetek helyett a legigazabb, mélységes humanizmus szellemét idézik meg.
A produkció szereplői: Rappert-Vencz Gábor, Orbán Zsolt, Nagy Csongor Zsolt, Gaál Gyula és Bogár Barbara. Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Anda Pop, dramaturgja Bessenyei Gedő István. A bemutatóra, illetve a február 27-re tervezett előadásra már minden jegy elkelt, a 28-i előadásra azonban még kaphatók belépők a színház jegyirodájában vagy a Biletmaster.ro oldalon.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!