Bogdán Zsolt Ady Endre műveiből készült előadóestjét láthatja-hallhatja ma a kolozsvári közönség
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Márai Sándor, Ady Endre, Kányádi Sándor életműve, valamint a líra egésze előtt tisztelegnek Erdély-szerte április 11-én, a magyar költészet napján, amelyet József Attila születésnapja alkalmából tartanak 1964 óta.
2019. április 11., 07:272019. április 11., 07:27
2019. április 11., 08:202019. április 11., 08:20
Színházi eseményekkel, irodalmi estekkel ünneplik Erdély-szerte csütörtökön a magyar költészet napját, amelyet József Attila születésnapján, április 11-én tartanak magyar nyelvterületen 1964 óta. Bukarestben a Balassi Intézet a Bukaresti Egyetemmel együtt szervez a magyar költészetet népszerűsítő akciót. A Balassi Intézet bukaresti központjának közlése szerint az intézet székhelyén, illetve a Bukaresti Egyetem bölcsészkarán és az európai tanulmányok karán
Ezeket az íveket magukkal vihetik az érdeklődők.
Több színház is előadással készül a költészet napjára. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház különleges felolvasószínházi kísérletre hívja a verskedvelőket.
A Márai Sándor műveit feldolgozó előadást három különböző város három különböző színháza és három különböző társulat közreműködésében láthatja a közönség, hiszen a Szugyiczky István ötlete alapján születő produkciót
A magyar költészet napja Márai Sándor születésnapja is egyben, 2019-ben pedig a költő, író halálának 30. évfordulójára emlékeznek, ezért döntött Szugyiczky István, az előadás szerkesztője és művészeti tanácsadója, a Harag György Társulat örökös tagja az április 11-ei bemutató mellett. Az előadás szereplői Boér Ferenc és Kovács Éva, a társulat örökös tagjai, valamint Nagy Csongor és Rappert-Vencz Stella. Felvételről hallhatja a közönség Szatmáron a társulat két legendás művészét, Ács Alajost és a napokban elhunyt Elekes Emma színművészt.
„Gyakori állítás, melyet már-már közhelyszerűen szokás mondogatni, hogy a színházművészet és az előadó-művészet a leginkább jelen idejű, a legélőbb, de épp ezért a legmúlandóbb és legillékonyabb művészet. Igaz is, nem is. Mi marad meg egy előadásból két évtized elteltével, különösen, ha az a befogadói emlékezet, amely rögzítette, még jóformán egy gyermeké volt? Mi marad meg, mi él tovább egy előadásból bennünk, feledékeny kortanúkban, akik még a befogadás pillanatában is csak tükör által, homályosan látjuk a láthatatlant? Alighanem éppen a lényeg marad: egy-egy átszellemült és átlényegült művész alakja, kisugárzása, lénye, és az a hangulat, amit bennünk kelteni tudott a hangjával, mimikájával és legapróbb mozdulatainak ősereje által” – írta az irodalmi esemény kapcsán Bessenyei Gedő István teatrológus, dramaturg, a Harag György Társulat művészeti igazgatója.
Magyarország kolozsvári főkonzulátusán a magyar költészet napján a Nest – erdélyi összművészeti gyűjtőpont audiovizuális irodalmi előadóesttel tiszteleg a magyar líra előtt.
Az est folyamán Fekete Hunor citerazenész bebizonyítja, hogy a citera mint eszköz nemcsak a könnyed, populáris dallamok világába tudja elkalauzolni a hallgatót, hanem képes utat törni magának az alternatív folklór kísérleti hangzásvilágába is.
A magyar költészet napja alkalmából a kincses városbeli Vallásszabadság Házában Bogdán Zsolt kétszeres UNITER- és Jászai-díjas, érdemes művész Ady Endre műveiből készült előadóestjét láthatjuk, melyet Szugyiczky István szerkesztett színpadra. Az előadás a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata és a Kolozsvári Állami Magyar Színház közös produkciója. „Itthon vagyok”, ezekkel a szavakkal indul Szugyiczky István „... függök ezen a zord élet-párkányon...” című Ady-estjének szövegkönyve, mely
A Csíki Játékszín közlése szerint a Márai-oratóriumot láthatja- hallhatja a közönség, az előadást azért állították össze erre az alkalomra, mert április 11-e nemcsak József Attila, hanem Márai Sándor születésnapja is. Az ünnepi előadás az író életútját mutatja be írásain, naplóbejegyzésein és versein keresztül. A csíkszeredai társulat egyébként egész napos rendezvénnyel készül a költészet napjára, hiszen csütörtökön délelőtt 11-kor a színház lépcsőjéről fog elhangzani a már hagyományossá vált városköszöntő versműsor, amely az idén 90 éve született Kányádi Sándor verseiből készült, délután pedig slam poetry vetélkedőt tartanak.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának színészei a De szeretnék gazdag lenni! című versösszeállítás-sorozat következő darabját mutatják be. Díszmeghívott Markó Béla József Attila-díjas költő, a verseket Gáspárik Attila válogatta. A versek Berekméri Katalin, Fülöp Bea, Galló Ernő, Kiss Bora, Korpos András, Kovács Botond, Moldován Orsolya, Tompa Klára tolmácsolásában hangzanak el.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!