A Prométheusz'22 című, pénteken bemutatandó koprodukció alkotói kolozsvári, konstancai és ljubljanai művészek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ókori dráma adaptációját viszi színre a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Konstancai Állami Színházzal és a ljubljanai teátrummal közösen. A Tompa Gábor rendezte Prométheusz’22 Aiszkhülosz drámáján alapszik, a mának, a máról szól és egyúttal tisztelgés Samuel Beckett előtt. A három társulat művészei kedden sajtótájékoztató keretében meséltek a munkafolyamatról.
2022. június 28., 17:032022. június 28., 17:03
2022. június 28., 17:042022. június 28., 17:04
Három színház közös munkájának eredményeként született, születik meg a Prométheusz’22 című előadás, melynek bemutatóját pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban. A koprodukciót a Konstancai Állami Színházzal és az SNT Drama Ljublajanával közösen alkotta meg a kolozsvári teátrum Tompa Gábor rendezésében. Az előadást szombaton és vasárnap is meg lehet majd tekinteni.
Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgatója elmondta, hogy a Katasztrófa elnevezésű projektben összesen 16 európai színház dolgozik 7 koprodukción; lényege, hogy visszatérjenek a színház antik alapjaihoz úgy, hogy azt a mához igazítsák.
arról, hogy a digitalizáció, a közösségi média korában, amikor könnyű manipulálni, álhíreket terjeszteni, az értelmiség feladata az objektivitás megőrzése, a tudás továbbadása – ahogyan Prométheusz is megosztotta az emberekkel a tüzet.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A három társulat közös produkciójának rendezője Tompa Gábor, munkatársa Erwin Șimșensohn, a Konstancai Állami Színház igazgatója. Igor Somobor, aki a SNT Drama Ljublajana igazgatója volt évekig, a darabban színészi szerepben tűnik fel, ő játssza a címszerepet. A három társulat színészei egyaránt szerepelnek a darabban: azok kivételével, akik az istenek alakítják – akik angolul beszélnek –, mindenki az anyanyelvén játszik.
Mint elhangzott, igencsak nehéz szöveg, mivel se magyarul, se románul, se szlovénul nincs a drámának mondhatni modern fordítása, a darab Samuel Beckett Katasztrófa című művének feldolgozásával, beledolgozásával egészült ki.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Igor Somobor, aki a 2016-es Interferenciák Fesztivál alkalmával már megfordult a kolozsvári színház színpadán, kiemelte, hogy amikor a darabot kiválasztották a projektbe, akkor még nem zajlott a közelben egy háború, de így, a jelenlegi események kontextusában fontos kiemelni Prométheusz története kapcsán a szeretetet, hiszen szeretetből adja az embereknek a tüzet.
Erwin Șimșensohn megköszönte, hogy Tompa Gábor a konstancai színházat választotta a munkára, kiemelve, hogy kolozsvári színház a romániai és az euróapai színházak körében is „tiszta etalon”: múltja, társulata, repertóriuma tekintetében. Hangsúlyozta, fontos tapasztalat, élmény volt a közös munka, az, ahogy a három társulat teljesen különböző közegből érkező, eltérő tanulmányokkal, képzettséggel rendelkező művészei közösen alkottak.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!