A Prométheusz'22 című, pénteken bemutatandó koprodukció alkotói kolozsvári, konstancai és ljubljanai művészek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ókori dráma adaptációját viszi színre a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Konstancai Állami Színházzal és a ljubljanai teátrummal közösen. A Tompa Gábor rendezte Prométheusz’22 Aiszkhülosz drámáján alapszik, a mának, a máról szól és egyúttal tisztelgés Samuel Beckett előtt. A három társulat művészei kedden sajtótájékoztató keretében meséltek a munkafolyamatról.
2022. június 28., 17:032022. június 28., 17:03
2022. június 28., 17:042022. június 28., 17:04
Három színház közös munkájának eredményeként született, születik meg a Prométheusz’22 című előadás, melynek bemutatóját pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban. A koprodukciót a Konstancai Állami Színházzal és az SNT Drama Ljublajanával közösen alkotta meg a kolozsvári teátrum Tompa Gábor rendezésében. Az előadást szombaton és vasárnap is meg lehet majd tekinteni.
Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgatója elmondta, hogy a Katasztrófa elnevezésű projektben összesen 16 európai színház dolgozik 7 koprodukción; lényege, hogy visszatérjenek a színház antik alapjaihoz úgy, hogy azt a mához igazítsák.
arról, hogy a digitalizáció, a közösségi média korában, amikor könnyű manipulálni, álhíreket terjeszteni, az értelmiség feladata az objektivitás megőrzése, a tudás továbbadása – ahogyan Prométheusz is megosztotta az emberekkel a tüzet.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A három társulat közös produkciójának rendezője Tompa Gábor, munkatársa Erwin Șimșensohn, a Konstancai Állami Színház igazgatója. Igor Somobor, aki a SNT Drama Ljublajana igazgatója volt évekig, a darabban színészi szerepben tűnik fel, ő játssza a címszerepet. A három társulat színészei egyaránt szerepelnek a darabban: azok kivételével, akik az istenek alakítják – akik angolul beszélnek –, mindenki az anyanyelvén játszik.
Mint elhangzott, igencsak nehéz szöveg, mivel se magyarul, se románul, se szlovénul nincs a drámának mondhatni modern fordítása, a darab Samuel Beckett Katasztrófa című művének feldolgozásával, beledolgozásával egészült ki.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Igor Somobor, aki a 2016-es Interferenciák Fesztivál alkalmával már megfordult a kolozsvári színház színpadán, kiemelte, hogy amikor a darabot kiválasztották a projektbe, akkor még nem zajlott a közelben egy háború, de így, a jelenlegi események kontextusában fontos kiemelni Prométheusz története kapcsán a szeretetet, hiszen szeretetből adja az embereknek a tüzet.
Erwin Șimșensohn megköszönte, hogy Tompa Gábor a konstancai színházat választotta a munkára, kiemelve, hogy kolozsvári színház a romániai és az euróapai színházak körében is „tiszta etalon”: múltja, társulata, repertóriuma tekintetében. Hangsúlyozta, fontos tapasztalat, élmény volt a közös munka, az, ahogy a három társulat teljesen különböző közegből érkező, eltérő tanulmányokkal, képzettséggel rendelkező művészei közösen alkottak.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
szóljon hozzá!