A Prométheusz'22 című, pénteken bemutatandó koprodukció alkotói kolozsvári, konstancai és ljubljanai művészek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ókori dráma adaptációját viszi színre a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Konstancai Állami Színházzal és a ljubljanai teátrummal közösen. A Tompa Gábor rendezte Prométheusz’22 Aiszkhülosz drámáján alapszik, a mának, a máról szól és egyúttal tisztelgés Samuel Beckett előtt. A három társulat művészei kedden sajtótájékoztató keretében meséltek a munkafolyamatról.
2022. június 28., 17:032022. június 28., 17:03
2022. június 28., 17:042022. június 28., 17:04
Három színház közös munkájának eredményeként született, születik meg a Prométheusz’22 című előadás, melynek bemutatóját pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban. A koprodukciót a Konstancai Állami Színházzal és az SNT Drama Ljublajanával közösen alkotta meg a kolozsvári teátrum Tompa Gábor rendezésében. Az előadást szombaton és vasárnap is meg lehet majd tekinteni.
Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgatója elmondta, hogy a Katasztrófa elnevezésű projektben összesen 16 európai színház dolgozik 7 koprodukción; lényege, hogy visszatérjenek a színház antik alapjaihoz úgy, hogy azt a mához igazítsák.
arról, hogy a digitalizáció, a közösségi média korában, amikor könnyű manipulálni, álhíreket terjeszteni, az értelmiség feladata az objektivitás megőrzése, a tudás továbbadása – ahogyan Prométheusz is megosztotta az emberekkel a tüzet.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A három társulat közös produkciójának rendezője Tompa Gábor, munkatársa Erwin Șimșensohn, a Konstancai Állami Színház igazgatója. Igor Somobor, aki a SNT Drama Ljublajana igazgatója volt évekig, a darabban színészi szerepben tűnik fel, ő játssza a címszerepet. A három társulat színészei egyaránt szerepelnek a darabban: azok kivételével, akik az istenek alakítják – akik angolul beszélnek –, mindenki az anyanyelvén játszik.
Mint elhangzott, igencsak nehéz szöveg, mivel se magyarul, se románul, se szlovénul nincs a drámának mondhatni modern fordítása, a darab Samuel Beckett Katasztrófa című művének feldolgozásával, beledolgozásával egészült ki.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Igor Somobor, aki a 2016-es Interferenciák Fesztivál alkalmával már megfordult a kolozsvári színház színpadán, kiemelte, hogy amikor a darabot kiválasztották a projektbe, akkor még nem zajlott a közelben egy háború, de így, a jelenlegi események kontextusában fontos kiemelni Prométheusz története kapcsán a szeretetet, hiszen szeretetből adja az embereknek a tüzet.
Erwin Șimșensohn megköszönte, hogy Tompa Gábor a konstancai színházat választotta a munkára, kiemelve, hogy kolozsvári színház a romániai és az euróapai színházak körében is „tiszta etalon”: múltja, társulata, repertóriuma tekintetében. Hangsúlyozta, fontos tapasztalat, élmény volt a közös munka, az, ahogy a három társulat teljesen különböző közegből érkező, eltérő tanulmányokkal, képzettséggel rendelkező művészei közösen alkottak.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!