Popp Aurél festő, valamint más művészek alkotásaival is interaktív módon ismerkedhetnek meg a diákok a Szatmár Megyei Múzeumban
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
Múzeumtúrákat tartanak diákcsoportok számára a Szatmár Megyei Múzeum szakemberei: többek közt a magyarok és románok által is nagyra becsült Popp Aurél szatmári festőművész állandó kiállításán avatják be az érdeklődőket a művészet rejtelmeibe. A foglalkozásokról Márk-Nagy Ágotát, az intézmény múzeumpedagógusát kérdeztük.
2024. február 22., 14:032024. február 22., 14:03
Folyamatosan várják a képzőművészet iránt érdeklődő diákokat múzeumpedagógiai foglalkozásaikra a Szatmár Megyei Múzeum szakemberei. Márk-Nagy Ágota múzeumpedagógus a Krónika megkeresésére elmondta, Popp Aurél neves szatmári festőművész állandó kiállításán tartanak múzeumtúrákat általános iskolai és gimnáziumi osztályok számára.
Márk-Nagy Ágota múzeumpedagógus: „a foglalkozásokon minden alkalommal vissza kell menni abba a felfedező gyermeki állapotba, amikor kinyílik a világ egy szelete a befogadó számára”
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
A művésznek 2009 óta szobra áll Szatmárnémetiben, a múzeumban pedig állandó kiállításon lehet megtekinteni a műveit. Márk-Nagy Ágota úgy véli, bármilyen térben és témában kihívást jelent kitalálni, hogy egy csapat gyereket hogyan lehet érdekeltté tenni az éppen aktuális kiállítás befogadására. „A gyerekeknek, fiataloknak mindent érdekesen kell beállítani és velük együtt minden egyes alkalommal vissza kell menni abba a felfedező gyermeki állapotba, amikor kinyílik a világ egy szelete számukra. És ha megfigyeljük, nekünk mitől válik valami érdekessé, nálam az első szempont az, hogy mitől érinthet meg személyesen a felfedezett valóság” – mondta el a szakember a Krónikának a múzeumpedagógiai foglalkozásokról. Hozzátette, a festészeti kiállításra tervezett múzeumtúrát művészettörténész kolléganőjével, Fetykó Amália Erikával együtt vezetik.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
„A kiállítás felfedezését kis csapatokban, egy kérdőív segítségével teszik meg a gyerekek, amit aztán elmesélnek egymásnak. A festőműhely tárgyairól, a befejezetlen munkákról, a festészeti műfajokról (portrék, tájképek, életképek), az alkotások felfedezéséről a fantázia, a megfigyelés, valamint a kooperációs módszerek gondoskodnak. A személyes érintettség az egyik vezérmotívuma az interaktív játéknak: címet adni szobroknak, gótikus ablakíveket rajzolni és kidíszíteni, felfedezni, apró megfigyeléseket elárulni – így indulnak a múzeumi látogatások” – vázolta Márk-Nagy Ágota.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
A gyerekeknek például azt kell megfogalmazniuk, hogy miért tetszik nekik egy portré, kire emlékezteti őket, milyen történetet indít el bennük egy-egy festmény, mit árul el az alakok testbeszéde vagy a festő milyen színnel érzékelteti például a melegséget, az év-, avagy napszakot.
ahogy a munkákban megjelennek az impresszionizmus jellemző jegyei, például a plain air: a festők kivonultak vásznaikkal és ecseteikkel a természetbe festeni és az élénk színeket, amiket immáron tubusból kevertek ki a festőpalettára, gyors és dinamikus ecsetkezeléssel vitték fel a vászonra” – ismertette a részleteket a múzeumpedagógus. Úgy fogalmazott, a gyerekek megfigyelhetik a tárlaton az újszerű témakezelést, azt, ahogyan a klasszikus, történelmi témákat felváltja a hétköznapi emberek, szituációk ábrázolása. Felhívta a figyelmet arra, hogy Popp Aurél festészete felöleli az egész 20. századot, a történelmi, művészi és társadalmi változásokat, a festőnek az életművére gyakorolt hatásáról éppúgy lehet a diákokkal diskurálni, mint a műfajokról, művészeti korszakokról.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
„Ha megnézik Google Lens alkalmazással a telefonjukon, azt az eredményt adja ki, hogy dinoszaurusz. Nahát! Engem is érnek meglepetések! Hát még a gyerekeket, amikor megtudják, hogy Popp Aurél több évi katonai szolgálat után az I. világháborúból ezzel a lókoponyával tért haza – az ő lovának a koponyája volt” – mondta a múzeumpedagógus.
A múzeumtúrára egész évben jelentkezhetnek diákcsapatok, és az intézmény munkatársai mindenkit szeretettel várnak.
Szabadulószobába várja közönségét csütörtöktől a Szatmár Megyei Múzeum: játékos módon, autentikus, korabeli tárgyak segítségével ismertetik meg a fiatalokat a kommunizmus korszakával. A Szatmár megyei az első romániai közgyűjtemény, amelyben szabadulószobát létesítenek, az egykori kommunista főtitkár szobáj&am
A történelem, a művészetek, a természet titkaiba is interaktív módszerekkel avatja be a gyerekeket a Szatmár Megyei Múzeum tevékenységsorozata, a Szatmári edukációs múzeumtúrák elnevezésű kezdeményezés.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!