Kritikai megfogalmazású plakátokat várnak a Publicritic pályázatra – jelentették be a szervezők Nagyváradon
Fotó: Szent László Napok
A járvány miatti folyamatos online jelenlét hozadéka, hogy mindennapjaink része a digitális szmog, ami az idén első ízben megrendezett Publicritic elnevezésű nemzetközi tervezőgrafikai plakátpályázat és kiállítás témája. A pályázatot a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) művészeti tanszéke és a Szent László Napok hirdette meg.
2021. március 29., 21:172021. március 29., 21:17
2021. március 29., 22:022021. március 29., 22:02
Nemzetközi tervezőgrafikai plakátpályázatot hirdet a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) művészeti tanszéke a Szent László Napokkal közösen. Az idén útjára indított Publicritic pályázattal és kiállítással a szervezők vizuális reflexiót szeretnének a különböző társadalmi ferdeségekre, az idei téma a Digitális szmog – hangzott el a kezdeményezők hétfői nagyváradi sajtótájékoztatóján.
Az eseményen Varga Korpos Dalma, a nagyváradi kulturális fesztivált is szervező Szent László Egyesület elnöke emlékeztetett, a PKE-vel immár hagyományos az együttműködés, a Szent László Napok keretében rendszeresen szerveztek, szerveznek közös eseményeket. „A koronavírus-világjárvány alaposan felforgatta az életünket, többnyire az online térben mozgunk, legyen szó munkáról, a távol élő rokonokkal, barátokkal való kapcsolattartásról, vagy egy színházi előadás, koncert megtekintéséről. Árnyoldalai is vannak a folyamatos online jelenlétnek, mindennapjaink része a digitális szmog, ami az idén első ízben megrendezett Publicritic elnevezésű pályázat és kiállítás témája” – mondta Varga Korpos Dalma.
Kolcsár Zsolt tervezőgrafikus, a PKE művészeti tanszékének óraadó tanára arról tájékoztatott, hogy óriásplakátok, bannerek és úgynevezett citylight plakátok formájában lesznek megtekinthetőek a legjobban sikerült pályamunkák. Mint mondta, a kültéri kiállítás ötletét az adta, hogy kevés kulturális inger ért minket mostanság, a múzeumok, kiállítóterek többnyire zárva vannak, a köztereken viszont bárki és nagyjából bármikor láthatja majd a pályázatra születő alkotásokat.
Balázs Zoltán, a PKE művészeti tTanszékének vezetője hangsúlyozta, nem titkolt céljuk, hogy ne csak az egyetem falai között működjenek. „Krízisben vagyunk, ilyenkor nagyon fontos, hogy megmutassuk a helytállásunkat, ne futamodjunk meg a problémák elől, hanem szembenézzünk velük, és alternatívát mutassunk. A Digitális szmog pályázat épp erre hivatott, hogy egyrészt az alkotóknak adjon egy kitörési pontot, másrészt Nagyvárad lakóinak mutassunk egy szellemi szabadulási útvonalat” – mutatott rá a tanszékvezető.
Mint a sajtótájékoztatón is elhangzott,
Nevezni egyéni úton lehetséges a www.publicritic.com oldalon, a nevezési űrlap kitöltésével és az alkotások digitális reprodukcióinak feltöltésével. A jelentkezési határidő 2021. május 28., 24:00 (UTC+2) óra.
A szervezők az óriásplakát-formátum miatt javasolják a vektoralapú munkák készítését, 2020-nál régebben készült alkotások nem nevezhetők. A Publicritic zsűrijét elismert tervezőgrafikusok és képzőművészek alkotják. A pályázat első díjazottja 1000 eurós, második díjazottja 800 eurós, harmadik helyezettje 500 eurós elismerést kap, ezenkívül különdíjat és egy közönségdíjat adnak át. A díjátadó rendezvényre a járványhelyzet alakulásának függvényében kerül majd sor. Részletek a www.publicritic.com oldalon találhatóak.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!