Kritikai megfogalmazású plakátokat várnak a Publicritic pályázatra – jelentették be a szervezők Nagyváradon
Fotó: Szent László Napok
A járvány miatti folyamatos online jelenlét hozadéka, hogy mindennapjaink része a digitális szmog, ami az idén első ízben megrendezett Publicritic elnevezésű nemzetközi tervezőgrafikai plakátpályázat és kiállítás témája. A pályázatot a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) művészeti tanszéke és a Szent László Napok hirdette meg.
2021. március 29., 21:172021. március 29., 21:17
2021. március 29., 22:022021. március 29., 22:02
Nemzetközi tervezőgrafikai plakátpályázatot hirdet a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) művészeti tanszéke a Szent László Napokkal közösen. Az idén útjára indított Publicritic pályázattal és kiállítással a szervezők vizuális reflexiót szeretnének a különböző társadalmi ferdeségekre, az idei téma a Digitális szmog – hangzott el a kezdeményezők hétfői nagyváradi sajtótájékoztatóján.
Az eseményen Varga Korpos Dalma, a nagyváradi kulturális fesztivált is szervező Szent László Egyesület elnöke emlékeztetett, a PKE-vel immár hagyományos az együttműködés, a Szent László Napok keretében rendszeresen szerveztek, szerveznek közös eseményeket. „A koronavírus-világjárvány alaposan felforgatta az életünket, többnyire az online térben mozgunk, legyen szó munkáról, a távol élő rokonokkal, barátokkal való kapcsolattartásról, vagy egy színházi előadás, koncert megtekintéséről. Árnyoldalai is vannak a folyamatos online jelenlétnek, mindennapjaink része a digitális szmog, ami az idén első ízben megrendezett Publicritic elnevezésű pályázat és kiállítás témája” – mondta Varga Korpos Dalma.
Kolcsár Zsolt tervezőgrafikus, a PKE művészeti tanszékének óraadó tanára arról tájékoztatott, hogy óriásplakátok, bannerek és úgynevezett citylight plakátok formájában lesznek megtekinthetőek a legjobban sikerült pályamunkák. Mint mondta, a kültéri kiállítás ötletét az adta, hogy kevés kulturális inger ért minket mostanság, a múzeumok, kiállítóterek többnyire zárva vannak, a köztereken viszont bárki és nagyjából bármikor láthatja majd a pályázatra születő alkotásokat.
Balázs Zoltán, a PKE művészeti tTanszékének vezetője hangsúlyozta, nem titkolt céljuk, hogy ne csak az egyetem falai között működjenek. „Krízisben vagyunk, ilyenkor nagyon fontos, hogy megmutassuk a helytállásunkat, ne futamodjunk meg a problémák elől, hanem szembenézzünk velük, és alternatívát mutassunk. A Digitális szmog pályázat épp erre hivatott, hogy egyrészt az alkotóknak adjon egy kitörési pontot, másrészt Nagyvárad lakóinak mutassunk egy szellemi szabadulási útvonalat” – mutatott rá a tanszékvezető.
Mint a sajtótájékoztatón is elhangzott,
Nevezni egyéni úton lehetséges a www.publicritic.com oldalon, a nevezési űrlap kitöltésével és az alkotások digitális reprodukcióinak feltöltésével. A jelentkezési határidő 2021. május 28., 24:00 (UTC+2) óra.
A szervezők az óriásplakát-formátum miatt javasolják a vektoralapú munkák készítését, 2020-nál régebben készült alkotások nem nevezhetők. A Publicritic zsűrijét elismert tervezőgrafikusok és képzőművészek alkotják. A pályázat első díjazottja 1000 eurós, második díjazottja 800 eurós, harmadik helyezettje 500 eurós elismerést kap, ezenkívül különdíjat és egy közönségdíjat adnak át. A díjátadó rendezvényre a járványhelyzet alakulásának függvényében kerül majd sor. Részletek a www.publicritic.com oldalon találhatóak.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!