Petőfinek az életműve az érdekes, nem a halála – Hermann Róbert történész a költő-forradalmárhoz kapcsolódó mítoszokról

Hermann Róbert történész úgy véli, nem valószínű, hogy a költő holtteste valaha is előkerül, de szerinte nem is erre kell koncentrálni •  Fotó: Tóth Gödri Iringó

Hermann Róbert történész úgy véli, nem valószínű, hogy a költő holtteste valaha is előkerül, de szerinte nem is erre kell koncentrálni

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Hány kézirata volt a Nemzeti dalnak? Elszavalta Petőfi a verset a Nemzeti Múzeumnál 1848. március 15-én? Mi történt vele 1849. július 11-én a segesvári-fehéregyházi ütközetben? Hősi halált halt, vagy esetleg fogságba esett? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adott, pontosabban igyekezett választ adni Hermann Róbert történész, író, egyetemi oktató a Korunk Akadémia februári kiadásában Kolozsváron. Rámutatva egyúttal, hol kell keresnie az utókornak a nemzet költőjét.

Tóth Gödri Iringó

2023. február 23., 14:482023. február 23., 14:48

2023. február 23., 15:032023. február 23., 15:03

Szép számban gyűltek össze az érdeklődők szerda délután az Erdélyi Múzeum-Egyesület kincses városi előadótermében, hogy meghallgassák a Korunk Akadémia vendégelőadójának, Hermann Róbertnek Petőfi Sándorhoz kapcsolódó kutatási eredményeit. A Korunk Akadémia Fejezetek a magyar történelemből című sorozatának legújabb előadásának meghívottja rögtön az elején felkeltette a hallgatóság figyelmét. Azzal indított ugyanis, hogy a gyakran kötetekben, akár tankönyvekben is szereplő jelenet, melyen Petőfi a Nemzeti dalt szavalja a Nemzeti Múzeum előtt, a közhiedelemmel ellentétben nem 1848. március 15-én, hanem egy hónappal később, április 9-én ábrázolja a költőt.

Magának Petőfinek a saját feljegyzéseiben sem szerepel, hogy elszavalta aznap a verset a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, illetve a kortárs visszaemlékezések sem számolnak be erről.

Csupán egyetlen forrás támasztja alá ezt a köztudatba beépült legendát, amit valószínűleg az indított el, hogy a Nemzeti dal kottakiadásának borítóján a költő a Nemzeti Múzeum lépcsőjén szaval – bár tény, hogy a képaláírás egy szóval sem említi, hogy március 15-ei lenne a jelenet.

Legenda versus valóság

Hermann Róbert kolozsvári előadása során azt is hangsúlyozta, hogy a jól ismert ábrázolás azért sem mutathat be március 15-i eseményeket, mert nem látunk rajta esernyőket vagy esőcseppeket, pedig aznap végig esett az eső. A magyarországi történész publicista, író – számos, az 1848-as forradalom és szabadságharccal foglalkozó könyv szerzője – hozzátette, valószínűleg az is hozzájárult ennek a legendának a köztudatba való beépüléséhez, hogy a Nemzeti Múzeum a március 15-i események egyik olyan helyszíne, ami ma is létezik, az épület fennmaradt – ez pedig ritkaság.

A kéziratok, átjavított változatok kapcsán a történész felidézte azt az anekdotát, mely szerint amikor március 15-én Petőfi a Pilvax Kávéházban írta a költeményt, egy Szikra Ferenc nevű ifjú hatására változtatta meg az eredetileg „rajta, magyar!” felkiáltást „talpra magyarra!”. Ezzel a történettel a legfőbb probléma az, hogy Petőfi naplója szerint a Nemzeti dalt még március 13-án írta Szendrei Júlia társaságában.

Korában nem volt mindenki oda érte

Hermann Róbert azt is felvázolta a közönségnek, hogy a március 15-én még közkedvelt költő népszerűsége miként romlott meg fokozatosan, többek között A királyokhoz című szókimondó verse miatt. Ehhez hozzájárult az is, hogy hajlamos volt akár szónoklatai által is inkább kiélezetté tenni az egyébként is feszült forradalmi helyzetet, miközben az emberek egyre inkább arra vágytak, hogy elcsendesedjenek az események.

Idézet
A közvélemény nagy része egyáltalán nem tartotta indokoltnak azt a fajta republikanizmust, amit a költő képviselt, illetve azt a fajta nagyon erőteljes, erkölcsiséggel párosult, de hogy úgy mondjam, mégis csak ideomán forradalmiságot, amivel folyamatosan azt hirdette, hogy a forradalomnak nincs vége,

hogy ez még csak az első felvonás volt” – magyarázta Hermann Róbert, hozzátéve, eközben a többség valamiféle jakobinus fordulattól tartva éppenhogy szerette volna elkerülni a Petőfi által sürgetett folytatást, a következő felvonást.

•  Fotó: Wikipédia Galéria

Fotó: Wikipédia

A történész részletesen kibontotta a forradalom utáni egy év eseményeit, kitérve arra, miként foszlott szét Petőfi számára a vidéki, politikusi karrier reménye, hogy életében a szabadságharc eseményeitől függetlenül is milyen jelentős volt ez az időszak, hiszen meghalt az édesapja, megszületett a gyereke.

Legendák a költő halála körül

A szakértő részletesen beszélt a nemzet költőjének halála körüli kérdésekről, hiedelmekről is. Hermann Róbert egyrészt leszögezte, hogy Petőfi Sándor nem is lehetett volna jelen a fehéregyházi csatában, mivel Bem József tábornok, az erdélyi hadsereg parancsnoka nem akarta magával vinni, ám a költő „nem bírt magával”. Az ütközetben épp ezért nem is vehetett részt, csupán egyféle „katasztrófaturistaként,” távolról szemlélhette az eseményeket.

Az orosz támadás után, menekülés közben látták utoljára, illetve egy őrnagy korabeli jelentése számolt be arról, hogy látták a holtestét.

Az anyaországi történész hozzátette, sok apró részlet utal arra, hogy valószínűleg a holttest nem a Petőfié volt, például az is, hogy a szemtanú szerint egy kitüntetésfüzért is volt a halotton, amit azonban a költő biztosan nem viselt, hiszen nem is lehetett volna jelen hivatalosan a csatában.

Hermann Róbert kitért arra az elméletre is, miszerint Petőfit a cári csapatok elhurcolták Szibériába, és később ott hunyt el. Felidézte, hogy azidőben Oroszországgal kölcsönös kiadatási egyezmény volt érvényben, és a korabeli dokumentumok, emlékiratok szerint mindkét fél tartotta is magát ehhez. Másfelől a gyakran emlegetett fogolylisták – épp az előbbi ok miatt – egyáltalán nem is léteztek.

A történész úgy véli, nem valószínű, hogy a költő holtteste valaha is előkerül, de szerinte nem is erre kell koncentrálni.

Idézet
Ahelyett, hogy azt keresgélnék, hol van eltemetve, Petőfit a könyvespolcon, no meg a szívünkben kell keresni”

– zárta kincses városi előadását Hermann Róbert történész.

korábban írtuk

Petőfiről tart előadást Kolozsváron Hermann Róbert magyarországi történész
Petőfiről tart előadást Kolozsváron Hermann Róbert magyarországi történész

Petőfi a forradalomban és szabadságharcban címmel tart előadást Kolozsváron a Korunk Akadémia sorozat keretében Hermann Róbert magyarországi történész.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Összekapcsolná a művészeteket, népszerűsítené az alkotókat a Magyar Művészeti Akadémia erdélyi munkacsoportja

Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.

Összekapcsolná a művészeteket, népszerűsítené az alkotókat a Magyar Művészeti Akadémia erdélyi munkacsoportja
2025. április 02., szerda

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház

Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház
2025. április 02., szerda

József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című naplójából készül egyéni előadás Sepsiszentgyörgyön

Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.

József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című naplójából készül egyéni előadás Sepsiszentgyörgyön
2025. április 02., szerda

László Noémivel és Fekete Vincével ünneplik a magyar költészetet Kolozsváron

László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.

László Noémivel és Fekete Vincével ünneplik a magyar költészetet Kolozsváron
2025. április 01., kedd

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson

Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).

Emléktáblát avatnak Farkas Árpád költőnek gyermekkora helyszínén, Székelyszentmiklóson
2025. március 31., hétfő

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket

Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket
2025. március 31., hétfő

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”

„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

2025. március 29., szombat

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész

Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész
2025. március 29., szombat

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél