János Szabolcs, Botházy-Daróczi Réka, Czvikker Katalin és Novák Eszter a váradi új évad beharangozóján
Fotó: Szigligeti Színház
A nagyváradi Szigligeti Színház mindhárom társulata új produkciókkal készül a 2022/23-as évadban, miközben megemlékeznek Petőfi Sándor és Tamási Áron születésének évfordulóiról is – jelentették be szerdán a teátrum képviselői.
2022. augusztus 10., 14:282022. augusztus 10., 14:28
2022. augusztus 10., 14:292022. augusztus 10., 14:29
Az elmúlt két év kényszerű lezárásokkal, bizonytalansággal tarkított időszaka után kiegyensúlyozott és kiszámítható évadot tervez a nagyváradi Szigligeti Színház – jelentették be a teátrum képviselői szerdai sajtótájékoztatójukon. Czvikker Katalin főigazgató mutatta be az előző idény sarokszámait és a Nagyvárad Táncegyüttes évadtervét, Novák Eszter művészeti vezető a Szigligeti Társulat tervezett bemutatóit ismertette, Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti vezetője pedig a bábtársulat műsorrendjén szereplő előadásokat mutatta be. János Szabolcs kommunikációs felelős pedig a frissen létrehozott Szigligeti Adatbankról szolgált információkkal.
– olvasható a teátrum közleményében. A bérletértékesítés augusztus 16-án kezdődik, a bérletek ára – típustól függően 45-150 lej között mozog.
Az évad első produkciója a 125 esztendeje született Tamási Áron, Ábel, Jégtörő Mátyás és Tündöklő Jeromos szülőatyja, a „legszékelyebb” magyar író, a székelységében is egyetemes, összmagyar kulturális örökséget maga után hagyó író emléke előtt tiszteleg. A Tamási-emlékév jegyében, de
Szilveszterre Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais Egy őrült nap, avagy Figaro házassága című darabbal készül a Szigligeti Társulat, a Botos Bálint rendezésében színre kerülő előadás a vágyak erejét állítja középpontba. 2023 januárjában igazi kuriózum, a Magyaroszaurusz (magyaroszaurusz: Erdélyben felfedezett dinoszauruszfaj, mely feltehetően erőforrások hiányában csak mintegy ötödére fejlődhetett óriás rokonainak) című előadás várja a közönséget, amelyet Gianina Cărbunariu, a román színházi szakma egyik legjelentősebb női alkotója (író, rendező, színművész) jegyez, aki neves román alkotókkal és a Szigligeti Társulattal összefogva készít előadást. Az előadás középpontjában a dévai születésű báró, Nopcsa Ferenc (1877–1933) paleontológus, geológus, albanológus, az MTA tagja, ugyanakkor hírszerző, kém személyisége áll. A nagyszabású színházi vállalkozásban a Szentendrei Teátrum a partner. Az évfordulók jegyében a Szigligeti Társulat 2023-ban megemlékezik Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulójára.
2023 tavaszára további két további premiert tervez a Szigligeti Társulat. Én, a féreg címmel Kafka-kabarét rendez Kovács D. Dániel Kárpáti Péter író, dramaturg műve alapján. A darab Franz Kafka Az átváltozás című elbeszélése ihletésére született. Novák Eszter rendezésében láthatja közönség Csinibaba című zenés vígjátékot, az azonos című, Tímár Péter által rendezett és Márton Gyula által írt film eredeti, színpadi változatát.
A 2022/23-as évadban visszatér a Nagyvárad Táncegyütteshez Novák Péter, aki 2013-ban a nagysikerű Nagyvárosi bujdosók című táncelőadást jegyezte. A rendező-koreográfus ezúttal az Istenes című előadást jegyzi. Az előadás a kortárs műfajok formanyelvéből is merít, ekképpen folytatva az idén 20 éves Nagyvárad Táncegyüttes szellemi hagyományait.
Az előadás, amelynek rendező-koreográfusa Györfi Csaba, Boris Vian drámáját feldolgozva, a fizikai színház eszközeivel élve, egy olyan kiüresedett világrend felmutatására törekszik, mely a testi fájdalmak és kínok megélésével kíván egyfajta megtisztulás-élményt nyújtani a rituálé résztvevőinek. Három új produkciót tűz műsorrendjére az induló évadban a Lilliput Társulat, amely november 5-én mutatja be Holle anyó című előadását, amelynek szövegét Pozsgai Zsolt írta a Grimm-testvérek meséje alapján. A társulat a petőfisándor@arany.hu előadással tiszteleg a 200 éve született Petőfi emléke előtt.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!