A Pallas-Akadémia és aPolis gondozásában 2000-ben megjelent könyvbenDomokos Géza a Kriterion alapító-igazgatójakéntbeszélte el a Bukarestben alapított könyvkiadó1970–1990 közötti történetét. AKriterion Könyvkiadó azonban pert indított akötetet megjelentető kiadók ellen, mivel a védőborítóvalellátott Igevár kötéstábláján(belső borítóján), majd a fejezetcímekelőtt közzétették az erdélyi magyarolvasók által közismert jelképet. Anevezetes kép az évtizedekig a Kriterionnáldolgozó Deák Ferenc grafikus munkája.
Az időközben BukarestbőlKolozsvárra költözött Kriterion keresetéta Hargita megyei törvényszék és amarosvásárhelyi ítélőtáblaegyaránt elutasította, sőt a felperes a LegfelsőbbBíróság által elrendelt perújrafelvételenis veszített alapfokon. Nemrég hozott ítéletébenazonban a Legfelsőbb Bíróság törvénytelennekmondta ki, és törölte a korábbi verdikteket,megállapítva: a Pallas és a Polis megsértettea Kriterionnak a jelkép kizárólagos használatáravonatkozó jogát. A Legfelsőbb Bíróságúgy véli: a vásárlóelkerülhetetlenül a Kriterionnal társítja akötetet, az átlagolvasó ugyanis szokásaszerint fellapozza a könyvet annak megvásárlásaelőtt. A testület a tekintetben is helyt adott a felpereskeresetének, hogy a Kriterion az Állami Szabadalmi ésVédjegyhivatal (OSIM) bejegyzésével rendelkezikjelképe kizárólagos használata fölött.A bíróság szerint a Pallast és a Polistnem menti fel a törvénysértés alól,hogy a Kriterion védjegyengedélye 2000-ben (tehátaz Igevár megjelenésének évében)lejárt, mivel a kiadó már korábbanlépéseket tett a szimbólum levédésérőlszóló OSIM-döntés meghosszabbítására,amelyet 2001-ben jóvá is hagytak.
H. Szabó Gyula, a Kriterionigazgatója helytállónak ésprecedensértékűnek nevezte a végleges ítéletet.Lapunknak elmondta: a bíróság általmegállapított ezer-ezer lejes erkölcsikártérítésre közvetlenül nemtart igényt, ám azt szeretné, ha a kétalperes ugyanebben az értékben iskolai könyvtáraknakadományozna könyveket. Közölte: ha a kétkiadó a jövőben felkérné, valószínűleghozzájárulását adná a szimbólumhasználatához. Tőzsér József, aPallas–Akadémia igazgatója a Krónikánakelmondta: az ítéletet még nem kapta kézhez,de hozzátette: az Igevár újrakiadásakorvalószínűleg nem alkalmazzák a szárnyasjelképet.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.