Jön az Oscar? Ralph Fiennes alakítja a főszerepet a Konklávéban
Fotó: Videófelvétel
A Konklávé és A brutalista osztozott a fődíjakon a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti londoni díjkiosztó gáláján.
2025. február 17., 00:442025. február 17., 00:44
2025. február 17., 08:402025. február 17., 08:40
A legtöbb, 12 BAFTA-jelölést az Edward Berger rendezte, Ralph Fiennes főszereplésével forgatott Konklávé kapta – ismertette az MTI. A pápaválasztásról szóló politikai thrillert az Emilia Pérez követte 11 jelöléssel, az idei filmes díjszezon egyik favoritja, a Brady Corbet rendezésében Budapesten forgatott A brutalista kilenc jelölést kapott.
A legjobb rendezésért járó elismerést ugyanakkor Brady Corbet vehette át A brutalistáért, és Adrien Brody kapta a legjobb férfi főszereplő BAFTA-kitüntetését A brutalistában nyújtott alakításáért.
A Krónika nemrég megírta, hogy A brutalista című film létrejöttében szerepe volt a csíkszeredai származású Sógor Ákosnak is, aki Adrian Brody kéz- és testdublőreként is dolgozott a produkcióban. Az erdélyi származású, Budapesten élő műépítész másfelől nemcsak a kamera előtt, hanem a díszletek mögött, tehetsége által is jelentős mértékben hozzájárult a film vizuális hitelességéhez. Sógor Ákos részletesen beszámolt lapunknak a forgatás során szerzett tapasztalatairól.
A brutalista című film nem csupán a történetével és színészi alakításaival hódította meg a filmes szakmát és a nagyközönséget egyaránt, hanem vizuális világának hitelességével is, amihez egy erdélyi fiatalember is hozzájárult.
Ugyancsak A brutalista kapta a legjobb eredeti filmzene, valamint a legjobb fényképezés díját a londoni Royal Festival Hallban rendezett vasárnap esti BAFTA-gálán.
Az Emilia Pérez című, Jacques Audiard rendezte spanyol nyelvű musical a 11 jelölésből végül két díjat gyűjtött: Zoe Saldana lett a legjobb női mellékszereplő és a film nyerte a legjobb nem angol nyelvű alkotás BAFTA-kitüntetését is.
A legjobb eredeti forgatókönyvnek ítélt elismerést a Jesse Eisenberg által írt és rendezett A Real Pain kapta, és Kieran Culkint szólították a Royal Festival Hall színpadára, hogy átvegye a legjobb férfi mellékszereplőnek járó BAFTA-kitüntetést az ebben az alkotásban nyújtott alakításáért.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
szóljon hozzá!