Sógor Ákos több feladatot is vállalt A brutalista létrejöttében
A brutalista című film nem csupán a történetével és színészi alakításaival hódította meg a filmes szakmát és a nagyközönséget egyaránt, hanem vizuális világának hitelességével is. Bár a legtöbben nem is sejtik, ebben szerepe volt a csíkszeredai származású Sógor Ákosnak is, aki Adrian Brody kéz-, testdublőreként is dolgozott a produkcióban. Az erdélyi származású, Budapesten élő műépítész másfelől nemcsak a kamera előtt, hanem a díszletek mögött, tehetsége által is jelentős mértékben hozzájárult a film vizuális hitelességéhez.
2025. február 08., 09:572025. február 08., 09:57
2025. február 08., 09:582025. február 08., 09:58
Sógor Ákos neve sokak számára ismerős lehet: bár Erdélyben hajlamosak őt úgy ismerni, mint Sógor Csaba egykori európai parlamenti (EP) képviselő fiát, a modell szakmában szép karriert futott be, a legnagyobb divatházak dolgoztak vele. Úgy tűnik, hogy a jelenleg saját vállalkozására fókuszáló, műépítész végzettségű fiatalember a filmek világát is meghódítja: hol a tíz Oscar-díjra jelölt A brutalista című film főhősének, hol Leonardo Da Vinci kezét „alakítva”.
Sógor Ákos Csíkszeredában nőtt fel, a hargitai megyeszékhelyen kezdett művészetet tanulni, ahonnan Budapestre vezetett az útja. Bár céltudatosan tanult, hogy műépítész lehessen, az egyetemi évek alatt útja más irányt is vett: modellkedni kezdett, hogy önellátó és független legyen, és fenntartsa magát.
A filmek, pontosabban a filmkészítés világa nem volt ismeretlen Sógor Ákos számára, hiszen mennyasszonya és több barátja is a szakmában dolgozik, illetve öccse is jó ismerője a forgatásoknak, A brutalista stábjának is tagja volt gyártásvezető-asszisztensként. Ákos számára mégis szinte véletlenszerűen adódott a lehetőség, hogy bekerüljön az azóta sok díjat elnyert produkcióba, egyik barátja ajánlotta a stábba, eredetileg a gyártásért felelős részlegbe, úgynevezett art direktorként. Bár azt az állást nem kapta meg, kiderült – szintén egy ismerőse révén, aki emlékezett, hogy Ákos az egyetemi évek alatt folyton rajzolt –, hogy a stábnak szüksége van egy olyan valakire, aki jól rajzol, érti az építészeti struktúrákat, aki a főszereplő kézdublőre tudna lenni.
Végül baráti segítséggel begyakorolta a jobbkezes rajzolást, írást, és sikeresen megoldotta a feladatot – bár csendben hozzáteszi, ha valaki figyelmes, a filmben észreveheti, hogy van olyan jelenet, ahol a főhős, azaz helyette ő, bal kézzel ír.
Sógor Ákos a forgatás során az úgynevezett B stábban (B unit) dolgozott, ami egy másodlagos forgatócsoport, párhuzamosan dolgozik az A stábbal (mellyel a nagy sztárok jeleneteit veszik fel), kisebb vagy háttérjeleneteket, kaszkadőrmutatványokat, vagy éppen tájképeket vesz fel, gyakran egy másik rendező vagy operatőr irányításával. A brutalista esetében a B stábot a rendező, Brady Corbet felesége, Mona Fastvold irányította.
Adrian Brody amerikai színész A brutalista című film főszerepében
Fotó: Brookstreet Pictures
A fiatal műépítész elmagyarázta, hogy a kézdublőr használata bevett gyakorlat a filmiparban. Ha rajzok elkészítéséhez van szükség dublőrre, akkor általában ezeket előre elkészítik a stáb illetékes tagjai, a dublőr csak halvány vonalakat kell megerősítsen a felvétel során. Mégis fontos, hogy az adott tevékenységben jártas legyen, hogy tudja, a ceruzát hogyan kell fogni, vagy az árnyékoláskor milyen mozdulatot kell használni, hogy a végeredmény hiteles legyen. A bevett gyakorlattal ellentétben azonban Sógor Ákos szakmabeliként néha valósabbá tette a jeleneteket, nem csak úgy tett, mintha rajzolna, hanem valóban rajzolt.
Így a fiatalember levágatta a haját és szinte észrevétlenül a testdublőr szerepébe csöppent: azokban a jelenetekben, ahol a karakter hátulról vagy oldalról látszik, illetve ahol csak a kezei vagy a mozdulatai dominálnak, sokszor Ákos szerepel Brody helyett.
Ám Sógor Ákos nem is arra büszke igazán, hogy egy világsztár teste, keze lehetett, a produkció váratlan feladatott is tartogatott: a fiatal építészeti látványterveket is készített a film számára.
„Ez volt a legnagyobb kihívás. Az összes látványtervet kézzel kellett elkészítenem, különböző stílusokban” – mesélte lapunknak. A munkafolyamat során rengeteg különböző technikát alkalmazott, az árnyékolás és a részletek kidolgozásában pedig nagy hasznát vette építészeti tanulmányainak.
Mesterséges intelligenciát használtak az Aranyglóbusz-nyertes, Oscar-díjra jelölt A brutalista című film alkotói annak érdekében, hogy a film főszereplői, Adrien Brody és színésztársa, Felicity Jones által elmondott magyar szöveg eredetibbnek tűnjön.
Egyik legérdekesebb tapasztalata az volt, hogy a csíkszeredai művészeti iskolában tanult egyirányú árnyékolási technikát is felhasználhatta két rajznál. A munka során Judy Becker díszlet- és látványtervezővel kellett dolgozzon, aki közismerten szigorú, maximalista, de Ákos munkájával elégedett volt.
A film főszereplőjével viszonylag kevés kapcsolata volt Sógor Ákosnak, a világsztár mindig elfoglalt volt. Emlékezetes pillanat volt azonban, amikor az Oscar- és Golden Globe-díjas Adrien Brody egy papírzacskónyi csokoládéval járta végig a stábot, hogy mindenki kapjon belőle egy olyan jelenetben, melyben Ákos statisztáskodott.
„Nagyon közvetlen és barátságos volt, és jó volt látni, mennyire komolyan vette ezt a szerepet” – mesélte Ákos, aki az amerikai színész, filmproducer magyar származású édesanyjával, a szintén világhírű fényképésszel, Sylvia Plachy-val is szóba elegyedett – magyarul.
Egyébként a forgatás a különleges atmoszférája és az analóg 70 mm-es filmre való rögzítés miatt is egyedülálló élményt jelentett a stáb számára.
Három csíki az Oscar-díj esélyes film forgatásán: Orbán Levente (balra), Sógor Ákos (középen), Sógor Zsolt (jobbra)
Fotó: Sógor Ákos személyes archívuma
Sógor Ákos azt is elmondta, hogy a film – melynek főhőse tulajdonképpen két magyar származású valós személy, Breuer Marcell és Goldfinger Ernő ötvözete – nem díjakért versengő alkotásnak készült. Sőt ahhoz képest, hogy például az Oscar-díj mezőnyében milyen alkotások szoktak megmérettetni, ez egy meglehetősen kisköltségvetésű mozi. Stúdió helyett elhagyatott irodákban, a budapesti Keleti-pályaudvar helyiségeiben forgattak, a fizetések sem olyanok voltak, mint amik a filmiparban megszokottak.
Bár Sógor Ákosnak új kapuk nyíltak a filmiparban (jelenleg is dolgozik két produkcióban), elsősorban mégis az építészet világában akar maradni. Egyik friss projektje egy budapesti étterem tervezése, amely szakmai berkekben máris nagy figyelmet kapott, és reméli, hogy a jövőben még több megrendelést hoz.
Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta a legtöbb, 13 jelölést csütörtökön Los Angelesben az amerikai filmakadémia díjaira. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az Oscarra.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!