Vajon mi történne, ha a boltban összecsukható nagymamát lehetne vásárolni, amely gombnyomásra működik, segíti a családot, kiszolgálja a gyerekeket? – ennek a kedvesen abszurd, elgondolkoztató felvetésnek jár utána a kolozsvári Szőcs Margit meséje, amelyet a kincses városbeli Puck Bábszínházban állított színpadra Jancsó Hajnal rendező.
2018. június 29., 11:092018. június 29., 11:09
Az összecsukható nagymama a címe a mesének, ami az azonos című, váratlan fordulatokban bővelkedő, fantáziadús történeteket felsorakoztató kötetben látott napvilágot tavaly a csíkszeredai Gutenberg kiadó gondozásában Kürti Andrea rajzaival.
Szőcs Margit meséjében az összecsukható nagymama a város nagyáruházának innovatív terméke, amely mos, főz, takarít, mesét olvas, és a tanulásban is segít, a vállán pedig van egy gomb, amellyel össze lehet csukni. A nagymamát megvásárolja Dorka és Dömötör családja, az együttélés szépen alakul, egy napon azonban a gomb meghibásodik, s nagymama többé már nem csukható össze. Mivel garanciában van, a szülők reménnyel telve viszik vissza az áruházba, hogy kicseréljék.
„A család tagjai az elektronikus világ szülöttei. Testük minden része ebből építkezik, mozdulataik és gondolataik ezt a világot tükrözik. Selejtes elektronikai, technikai elemek segítségével és nagyon nagy szeretettel hoztuk őket létre.
– vallja Jancsó Hajnal, az előadás rendezője. Szőcs Margit a Krónika megkeresésére elmondta, a második könyvének címadó meséje alapján készüő bábszínházi produkció esetében szabad kezet adott a rendezőnek, így kíváncsian várja, milyen lesz az előadás, ez számára is meglepetés lesz. „A történetben a tömbházlakásban lakó kétgyerekes házaspár megvásárolja az összecsukható nagymamát, merthogy az igazi nagymamát nem tudják elhozni – életterükben nincs hely, fel kéne adniuk kényelmüket, korlátozná a mozgásterüket.
– mondta el a szerző. Mint mesélte, szürreális meséjében a nagymama tulajdonképpen egy szerkezet, használati utasítás jár hozzá, de úgy viselkedik, mint egy igazi nagymama: a dobozán egy nagymama látható egy tál szilvásgombóccal a kezében.
„A gyerekolvasó és a felnőtt olvasó is ott lebegett a szemem előtt, amikor ezeket a meséket írtam. Gyakorló szülőként, nagyszülőként fontos volt számomra, hogy ne csak a gyereket, hanem a neki felolvasó felnőttet is megszólítsa a mese.
– mondta a szerző. Hozzátette, történetei átjárhatóságot teremtenek a valós és képzelet szülte világ közt, hiszen a gyerekek olvasatában nem húzható éles határ a valóság köré, övék a világ teljessége, sőt bizony a felnőtt is sokszor szívesen átlép gondolatban a varázslatok tartományába. A Szőcs Margit meséiben föllelhető világ a valóság és varázslat ötvözetéből született régióban helyezkedik el.
„A szerző egyedi világot teremt, laza füzért alkotó meséi csak néhány ponton kapcsolódnak az „emberi” hétköznapokhoz. Meséinek egyik legfontosabb jellemzője a költőiség, szelíd humorral és erős képekkel átszőtt mondatait a gyerekekre szabja a szerző” – olvasható Szőcs Margit első mesekönyve ajánlójában. A Madarász Béni, avagy az űrparittyás ajándéka című kötet 2016-ban látott napvilágot a kolozsvári Koinónia kiadó gondozásában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!