Vajon mi történne, ha a boltban összecsukható nagymamát lehetne vásárolni, amely gombnyomásra működik, segíti a családot, kiszolgálja a gyerekeket? – ennek a kedvesen abszurd, elgondolkoztató felvetésnek jár utána a kolozsvári Szőcs Margit meséje, amelyet a kincses városbeli Puck Bábszínházban állított színpadra Jancsó Hajnal rendező.
2018. június 29., 11:092018. június 29., 11:09
Az összecsukható nagymama a címe a mesének, ami az azonos című, váratlan fordulatokban bővelkedő, fantáziadús történeteket felsorakoztató kötetben látott napvilágot tavaly a csíkszeredai Gutenberg kiadó gondozásában Kürti Andrea rajzaival.
Szőcs Margit meséjében az összecsukható nagymama a város nagyáruházának innovatív terméke, amely mos, főz, takarít, mesét olvas, és a tanulásban is segít, a vállán pedig van egy gomb, amellyel össze lehet csukni. A nagymamát megvásárolja Dorka és Dömötör családja, az együttélés szépen alakul, egy napon azonban a gomb meghibásodik, s nagymama többé már nem csukható össze. Mivel garanciában van, a szülők reménnyel telve viszik vissza az áruházba, hogy kicseréljék.
„A család tagjai az elektronikus világ szülöttei. Testük minden része ebből építkezik, mozdulataik és gondolataik ezt a világot tükrözik. Selejtes elektronikai, technikai elemek segítségével és nagyon nagy szeretettel hoztuk őket létre.
– vallja Jancsó Hajnal, az előadás rendezője. Szőcs Margit a Krónika megkeresésére elmondta, a második könyvének címadó meséje alapján készüő bábszínházi produkció esetében szabad kezet adott a rendezőnek, így kíváncsian várja, milyen lesz az előadás, ez számára is meglepetés lesz. „A történetben a tömbházlakásban lakó kétgyerekes házaspár megvásárolja az összecsukható nagymamát, merthogy az igazi nagymamát nem tudják elhozni – életterükben nincs hely, fel kéne adniuk kényelmüket, korlátozná a mozgásterüket.
– mondta el a szerző. Mint mesélte, szürreális meséjében a nagymama tulajdonképpen egy szerkezet, használati utasítás jár hozzá, de úgy viselkedik, mint egy igazi nagymama: a dobozán egy nagymama látható egy tál szilvásgombóccal a kezében.
„A gyerekolvasó és a felnőtt olvasó is ott lebegett a szemem előtt, amikor ezeket a meséket írtam. Gyakorló szülőként, nagyszülőként fontos volt számomra, hogy ne csak a gyereket, hanem a neki felolvasó felnőttet is megszólítsa a mese.
– mondta a szerző. Hozzátette, történetei átjárhatóságot teremtenek a valós és képzelet szülte világ közt, hiszen a gyerekek olvasatában nem húzható éles határ a valóság köré, övék a világ teljessége, sőt bizony a felnőtt is sokszor szívesen átlép gondolatban a varázslatok tartományába. A Szőcs Margit meséiben föllelhető világ a valóság és varázslat ötvözetéből született régióban helyezkedik el.
„A szerző egyedi világot teremt, laza füzért alkotó meséi csak néhány ponton kapcsolódnak az „emberi” hétköznapokhoz. Meséinek egyik legfontosabb jellemzője a költőiség, szelíd humorral és erős képekkel átszőtt mondatait a gyerekekre szabja a szerző” – olvasható Szőcs Margit első mesekönyve ajánlójában. A Madarász Béni, avagy az űrparittyás ajándéka című kötet 2016-ban látott napvilágot a kolozsvári Koinónia kiadó gondozásában.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!