„Ma már nemcsak reprezentatívmunkákat adunk ki. Újabban lehetőségetbiztosítunk a néprajz szakos tanárainknak ésdiákjainknak, hogy értékesebb jegyzeteiket könyvformájában közölhessék” – emelteki bevezetőjében Szabó Árpád Töhötöm,a társaság alelnöke. Szabó szerint a kiadóirányváltása az utóbbi két évlegnagyobb megvalósításának számít,és meghatározó lesz mind a kolozsvári,mind a magyarországi néprajzi egyetemi tanszékektovábbi működésében. A sorozatot a műfajkét kiváló erdélyi képviselőjekezdte: Tánczos Vilmos és Pozsony Ferenc. Utóbbi,aki a társaság elnöki tisztségét isbetölti, Erdélyi népszokások címűkötetében a népszokásokat nem nagyapáinkkihalófélben lévő, feledésre ítéltszokásaiként, hanem egy dinamikusan alakulókultúra elemeiként mutatja be. „Ez a könyv egyidőben szól az összmagyar kutatókhoz és azeurópai szakemberekhez” – jellemezte a KJNT elnökének,a Babeº–
Bolyai Tudományegyetem tanáránakmunkáját a marosvásárhelyi bemutatónBarabás László, helyi néprajzkutató.Hasonlóan értékelték a hagyományossávált évkönyveket is. Szabó ÁrpádTöhötöm meglátásában a társaságévkönyve egyfajta fórumnak tekinthető, ahol előremeghirdetett tematika mentén Budapesttől a Székelyföldigmindenki megszólalhat. Az évkönyvekben különfejezetet szentelnek, illetve kerek évfordulóalkalmával köszöntenek egy-egy, a néprajzhozkötődő jeles személyiséget. A Kriza JánosNéprajzi Társaság külön kötetetszentelt a 80 éves Kallós Zoltánnak. A kötetbenszemelvények találhatók abból a gazdaglevelezésből, amelyet a néprajzkutatófolytatott a szakma képviselőivel. A KJNT azoknak isörömhírrel szolgált, akiknek esetleg nemtelik nyomtatott könyvre. A moldvai csángókbibliográfiája, mely 5376 bibliográfiai tételttartalmaz, hamarosan digitalizált formában a szervezetwww.kjnt.ro című honlapján is olvasható lesz.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.