Fotó: Vargyasi Levente
Ezen a héten is változatos színházi programmal várja nézőit a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház. Két előadással érkezik Gyergyóba a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház társulata, valamint újra műsorra kerül a Kövekkel a zsebében című produkció.
2017. február 21., 12:322017. február 21., 12:32
Szerdán 12 órától mutatja be a szentgyörgyi román színház a Lúdas Matyi című román nyelvű mesejátékot. A Fazekas Mihály műve alapján készült produkciót Mirela Bucur rendezésében tekintheti meg a közönség. A rendező úgy véli, hogy az általa rendezett, Ion Creangă-mesék alapján készült trilógia (A kecske és a három gida, Apó lánya, anyó lánya, illetve a Két arany) után, amelyeket az elmúlt 17 év során telt házzal játszott a színház román és magyar anyanyelvű gyerekek számára egyaránt, szükségszerű, hogy egy magyar folklórból származó mesét is színpadra állítson. „Remélem, hogy ez az előadás a román és magyar gyerekek körében ugyanolyan sikernek fog örvendeni, mint az előző produkciók” – mondta Mirela Bucur.
A szentgyörgyi román társulat Romániai napló. Sepsiszentgyörgy című előadása szerdán 19.00 órától nagytermi stúdió-előadásként kerül műsorra a Figuránál. A román nyelvű előadás magyar felirattal tekinthető meg. „Egy napló az őszinteség kísérlete, és egyedivé, művészi alkotássá akkor válhat, mikor egy átgondolt, felépített szerkezeten keresztül a gondolat intimitásába enged betekintést, amely folyamatosan elrejt és felfed egyaránt. Egy városnak nem csupán egy arca van, és hogy milyen, az annak függvénye, ki honnan nézi” – olvasható a társulat közleményében.
Sepsiszentgyörgy a Carmen Lidia Vidu-féle Romániai naplóban az Andrei Mureşanu Színház néhány színészének a szemszögéből tűnik fel. Az előadás azt vizsgálja, tényleg be lehet-e hatolni egy város intimitásába? Hol és hogyan? Lopakodva, javasolja az előadás, és lakosainak olyan oldalait megközelítve, amelyeket ritkán vagy soha nem tárnak nyilvánosság elé. Titkok és leleplezések játéka kezdődik a hat színész életének pillanatfelvételeiből összerakva: honnan származnak, szülőkről, nagyszülőkről, félelmekről és türelemről, útjukról, amely Sepsiszentgyörgyre vezetett, román nyelvről és magyarokról, az első rácsodálkozásokról, kezdetekről, lakásokról, szomszédokról, kedvenc házról, egy macskáról, albérletekről, költözésekről, keresésekről, menekülésekről kedves helyekre, és szembenézés a közönyösséggel.
De szó esik a színész kimerítő munkájáról, nézőkről, álmokról, eltévelyedésekről, szerelmekről, hibákról, csalódásokról, szakításokról, lázadásról és a hét puccsista történetéről, akik ráijesztettek a kelet színházi világára. És az előadás képmutatásról, arroganciáról, túlzásokról is szól, magyar nyelvű maneléről, tetoválásokról, az első bemutatóról és a halálról, amely legyőzi a színházat, a kedvenc helyről, amely az otthon. És végül a türelem művészetéről. A Romániai napló egy olyan párbeszéd tere, amelyet Carmen Lidia Vidu rendezőnő nyitott abból a célból, hogy megismerje saját generációját, és ezen keresztül egy olyan Romániát, amely nem szerepel a televíziós műsorokban és a turisztikai ajánlatokban.
A közönség újra láthatja a gyergyói társulat Marie Jones Kövekkel a zsebében című darabjából készült előadását csütörtökön este 19 órától. A Figura február 26-án, vasárnap az egri Gárdonyi Géza Színházban mutatkozik be.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!